2013 2012 2011 2010 2009 2008

BEH PRE ŽIVOT 2013 V AFGANISTANE

V sobotu 1. júna mal Beh pre život na Slovensku prestávku. No nie v ďalekom Afganistane, kde jedna vojačka a pätnásť slovenských vojakov zahraničnej vojenskej operácie ISAF Afganistan bežalo v Kandahare o 6.30 hod. tamojšieho času za „príjemnej“ 33 stupňovej teploty svoj Beh pre život na podporu výskumu rakoviny

Podujatie zorganizovali starší kaplán 19. rotácie SLOVCON Marian Bodolló, pravidelný účastník Behov v Trenčíne a psychológ Lukáš Vlachovič.

BEH PRE ŽIVOT 2013 V BRATISLAVE

Krásne počasie, výborná organizácia v rukách agentúry Be Cool, zábavné atrakcie pre deti, 4 194 dvoj a štvornohých bežcov, krásna suma zo štartovného (16 418 €), aj zo zbierky v obchodoch Tesco a uliciach Bratislavy (1 290 €).  Šéf akcie, správca Nadácie Tesco Michal Dyttert žiaril od radosti, patrónka bratislavského Behu Lucia Medeková s kolegami rozhýbala masu ľudí ešte pred vlastným Behom, mihol sa aj patrón Jozef Vajda.

Hlavné mesto Bratislavu zastupovala viceprimátorka Petra Nagyová Džerengová. Nový moderátor Behu Tomáš Juríček vtipne uvádzal pestrý program (karate, ľudová hudba a tanec, rozhovory, tombolu), aj záverečnú, významnú časť podujatia – odovzdávanie šeku prezidentke Nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej.

Fotodokumentácia: Veronika Zahradníková

BEH PRE ŽIVOT 2013 V BANSKEJ BYSTRICI

Banská Bystrica opäť nesklamala. Počasie bolo ako vyšité, hoci len pár desiatok kilometrov od mesta zúrili búrky s dažďom.
Účastníkov Behu bolo síce  menej ako v roku 2012, teraz 1461, ale finančný príspevok zo štartovného je vyšší a dosiahol 7 557 €. Dobrovoľníci v Banskej Bystrici a vo Zvolene vyzbierali a predali propagačné predmety v hodnote takmer 700 €.

Bežcov pozdravil prvý muž mesta Banská Bystrica, primátor Peter Gogoľa a rozruch v dave nastal najmä po ohlásení prítomnosti našej zlatej oplympioničky Nastasje Kuzminovej. A v srdci Slovenska nemohol chýbať ani folklór. Správca Nadácie Tesco Michal Dyttert odovzdal na záver podujatia prezidentke Nadácie Výskum rakoviny symbolický šek.

BEH PRE ŽIVOT 2013 V TRENČÍNE

Najväčšia slovenská humanitno-športová akcia Beh pre život 2013 vyvrcholila v sobotu 15. júna pod hradom Matúša Čáka v Trenčíne. Mimoriadne jej prialo počasie, ba pár grádov si mohlo aj ušetriť.

Prvý deň registrácie ešte nenasvedčoval, že Trenčín bude mať rekordný počet bežcov, ale v sobotu sa miestnymi a občanmi okolitých miest a dedín-záujemcami o Beh stále viac zapĺňalo Mierové námestie. Poldruhej hodiny pred štartom sa už námestie tyrkysovelo a počet aktívnych bežcov napokon dosiahol rekordné číslo 1362. Škoda, že tých ďalších očakávaných 36 bežcov ostalo doma alebo na kúpalisku! Boli by sme dosiahli plánovaný počet 15500 bežcov. Ale aj tak vlaňajší rekord padol! V Trenčíne nechýbal ani 77-ročný pán František z Handlovej, ktorý aj tohto roku prebehol všetkých šesť trás pre život! Deti sa zabávali na trampolíne a skákacom hrade, pribúdalo pomaľovaných tváričiek, žilky nám rozihrali skvelí folklórnici zo súboru Bystrina z Banskej Bystrice.

Patrón Behu, bývalý hokejový reprezentant Ján Pardavý usilovne podpisoval lístky so svojou fotografiou v tričku Behu pre život. Po detskom Behu, ktorý odštartoval o 14.30 nastúpil do štartovacieho koridoru dlhý had bežcov hlavného Behu, aby si pod vedením profesionálnej cvičiteľky rozcvičil údy aj kĺby. Po výstrele Jána Pardavého sa bežci vydali na 4 km dlhú trať ulicami mesta a po hrádzi ostrova. Obdivuhodná bola snaha mladej vozičkárky, ktorú „poháňala“ aj jej priateľka. A ani v Trenčíne nechýbali štvornohí bežci. Zdalo sa mi, že moderátor Tomáš Juríček bol úplne dojatý, keď uvádzal záverečné body programu nielen trenčianskeho, ale aj slovenského Behu pre život 2013.  Organizátori ocenili prvých troch bežcov v kategóriách deti, ženy, muži a potom už správca Nadácie Tesco Michal Dyttert odovzdal prezidentke Nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej symbolický šek so sumou 5 803 €.

Foto: jj a Rena Valachová

BEH PRE ŽIVOT 2013 V NITRE

V Nitre to bolo ako v rozprávke o škaredom kačiatku. Nevľúdné, sychravé ráno s častým mrholením v priebehu dopoludnia rozkvitlo do krásneho, slnečného dňa. Užívalo si ho 1 960 dvoj- a štvornohých bežcov, ale aj celý štáb, ktorý Beh pre život zabezpečoval. Lebo pred pár hodinami to vyzeralo ako déja vu, spomienka na absolútne zmoknutý nitriansky Beh pre život 2011.

Pre deti boli tradične pripravené zábavné kútiky, prezentovali sa aj sponzori Behu, ale najväčší záujem bol o autogramiádu patrónov, bronzovej olympioničky v streleckej disciplíne skeet a čerstvej členke Medzinárodného olympijského výboru Danky Bartekovej a riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre, herca Jána Grešša. Danka sa dokonca podpisovala na asfaltové holuby, ktoré s takou úžasnou presnosťou triafa zo svojej brokovnice. Neviem, či sa títo dvaja skvelí ľudia poznali aj pred touto akciou, ale očividne si padli do oka a ich vzájomné nahrávky na vtipné poznámky nemali konca-kraja.

Na pódiu sa predstavili mladé a malé domáce tanečnice. V oficiálnej časti sa pod taktovkou moderátora Tomáša Juríčka prítomným prihovorili primátor mesta Nitra, statočný účastník každého Behu v Nitre za každého počasia Jozef Dvonč, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, hlavný organizátor Behu pre život Michal Dyttert z Nadácie Tesco a, pravdaže, opäť vtipne aj obaja patróni. Nasledovala tradičná a obľúbená rozcvička v rytme zumby a pol hodiny pred oficiálnym štartom nadšene vypálili na svoju trať malí bežci. A presne o 11.00 hod., ako ináč, výstrelom odštartovala tyrkysovú masu Danka Barteková. Trasa mala nadpriemernú dĺžku, vyše 4 km, ale viedla veľmi príjemným prostredím parku pod starodávnym hradom. Každého bežca čakala v cieli medaila a občerstvenie. No vyvrcholením krásneho dopoludnia a poludnia bolo odovzdanie symbolického šeku so sumou štartovného 7 285 eur.

BEH PRE ŽIVOT 2013 V PREŠOVE

V Prešove sa v sobotu 18. mája bežalo pre život za slnečného počasia, ktoré znepríjemňoval silný vietor, takže bolo teba byť vždy v pohotovosti a vo vzduchu chytať prihlášky, bankovky, ba aj registračný stan!
To však nepokazilo náladu 4 012 bežcom a ďalším divákom a poslucháčom dvoch súborov – folklórneho z Banskej Bystrice a známej kapely Heľenine oči, ktorej líder Martin Mihalčin zastupoval kapelu vo funkcii patróna Behu.

O 14.30 hod. odštartovali ako ten víchor desiatky malých a najmenších bežcov, o 15.00 „odpálil“ ďalšie stovky tyrkysových bežcov zo štartovacej pištole viceprimátor Prešova a bývalý hokejový reprezentant René Pucher. Správca Nadácie Tesco Michal Dyttert na záver podujatia odovzdal prezidentke Nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej šek so sumou štartovného vo výške 12 051€. Potešili aj doborovoľníci z radov študentov Evanjelického kolegiálneho gymnázia a senioriek z prešovských Denných centier, ktorí za veľmi účinnej  podpory pracovníkov obchodov Tesco získali z predaja reklamných predmetov a zo zbierky rekordnú sumu 2078,27 €. Ku zbierke sa pridali aj študenti gymnázia v Snine, vyzbierali 222,29 €. Všetkým ďakujeme!

BEH PRE ŽIVOT 2013 V ŽILINE

Ani hromy a blesky neodradili bežcov zo Žiliny a okolia od vytvorenia rekordu v počte účastníkov Behu pre život v najsevernejšom meste tohto humanitno-športového podujatia. Prišlo ich 2 458! Už piatkový nápor na registračný stan naznačoval, že bude hojná účasť a krásne počasie v sobotu zrána lákalo nových a nových účastníkov behu. Nič na veci nezmenili ani valiace sa čierne mraky zo západu aj východu a teplý dáždik pred štartom sa mohol považovať za súčasť občerstvenia. Spolu s výstrelom štartovacej pištole viceprimátora Žilina Štefana Zelníka sa začalo aj blýskať a hrmieť, ale to nezastavilo tyrkysovú riavu v uliciach Žiliny.

Pre samotným Behom sa na Námestí Andreja Hlinku diali zaujímavé veci. Vo svojich stánkoch vítali bežcov zástupcovia sponzorov Behu, takže sa tam maľovalo na tvár, ochutnávala sa majolenka Hellmans, vysvetľovali sa výhody pracieho prostriedku špeciálne pre dresy bežcov, deti sa zabávali na trampolíne aj skákacom hrade. Osvedčený patrón žilinského Behu Vladimír Labant podpisoval lístky so svojou fotografiou, moderátor Tomáš Juríček odchytával a „intervjúoval“ bežcov všetkých vekových kategórií. O význame a cieľoch Behu pre život prehovorila prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická a správca nadácie Tesco Michal Dyttert, všetkých privítal a povzbudil viceprimátor Žiliny Štefan Zelník.

Pol hodiny pred hlavným Behom si zabehli svoju trať najmenší účastníci a s úderom 15. hodiny vyrazili dvojnohí aj štvornohí bežci na 3,3 km trať. Počas Behu a po ňom roztancovali námestie členovia folklórneho súboru Bystrina z Banskej Bystrice.
Slávnostný záver mal dupľovaný obsah. Michal Dyttert odovzdal Margite Klobušickej symbolický šek s ďalším príspevkom do zbierkového účtu so sumou 7 768 €. A potom už speváci z Bystriny zaspievali oslávencovi Vladimírovi Labantovi k 39. narodeninám živió a Margita Klobušická mu odovzdala, ako vzácnemu členovi Kruhu priateľov Nadácie Výskum rakoviny, darček.

UVEDENIE PRÍSTROJA NANOSIGHT DO PREVÁDZKY

Vo štvrtok 17. októbra 2013 to vypuklo v Ústave experimentálnej onkológia SAV (ÚEO SAV)! Slávnostné odovzdanie prístroja NanoSight do prevádzky.
Úvodnú tlačovú konferenciu viedol správca Nadácie Tesco Michal Dyttert a na zvedavé otázky novinárov odpovedali prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická, člen správnej rady nadácie a riaditeľ ÚEO SAV Ján Sedlák, celoslovenský patrón Behu pre život Jozef Vajda, bratislavská patrónka Lucia Medeková a nitriansky patrón Ján Greššo.
Potom už uvedeniu prístroja do prevádzky bránila len útla páska, ktorú prestrihli Margita Klobušická a Michal Dyttert.
Ďalšia časť slávnosti patrila hlavnému hrdinovu podujatia – prístroju NanoSight. Rozhovoril sa o ňom a jeho činnosť priblížil Ján Sedlák.
Veľké poďakovanie patrí Nadácii Tesco za organizovanie najväčšieho slovenského humanitno-športového podujatia Beh pre život a zapojenie Nadácie Výskum rakoviny ako charitatívneho partnera, ale aj všetkým bežcom, platiteľom štartovného a ďalším darcom.

Foto: Veronika Zahradníková

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR