2013 2012 2011 2010 2009 2008

BEH PRE ŽIVOT 2012 V BANSKEJ BYSTRICI

Po 4 rokoch sa Beh pre život vrátil aj do Banskej Bystrice a s neporovnateľnými výsledkami oproti roku 2008! Tento rok bežalo na trase dlhej 3 500m až  1 589 bežcov (v roku 2008 ich bolo 246), ktorí prispeli na zbierkový účet sumou 6 150€.

Patrónom Behu pre život v Banskej Bystrici bol hokejový tréner, majster sveta v hokeji z Göteborgu Vladimír Országh, ktorý sa však akcie nemohol zúčastniť. Všetkých však potešila naša olympionička-maratónkyňa Katka Berešová, ktorá absolvovala trať rýchlejším krokom s úsmevom, a aj tak „docielila“ skôr, ako absolútna väčšina účastníkov. Ani tentokrát medzi nimi nechýbali deti v kočíkoch a psi.

Rozcvička pred Behom sa niesla, pre tento ročník už tradične, v rytme zumby, pre deti boli pripravené atrakcie.
Za nádherného počasia Beh odštartoval výstrelom zo štartovacej pištole primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogoľa, ktorý sa naplno venoval akcii počas celého jej trvania. Prebehol celú trať, dekoroval najrýchlejších bežcov a bežkyne a očividne si užíval potešenie, že sa Banská Bystrica tak úspešne zapojila do projektu Beh pre život 2012.

Symbolický šek prezidentke Nadácie Výskum rakoviny Margite Klobušickej odovzdal a celý 5. ročník Tesco Behu pre život uzavrel správca Nadácie Tesco Michal Dyttert.

VYHODNOTENIE TESCO BEHU PRE ŽIVOT 2012

Zlepšenie liečby rakoviny na Slovensku bude od tohto roka možné vďaka tisícom Slovákov, ktorí prispeli na dobrú vec počas celoslovenského charitatívneho Tesco Behu pre život. Najväčší beh pre dobrú vec a výskum rakoviny prebiehal tento rok počas mája a júna v šiestich mestách Slovenska.

Organizátorom projektu je Nadácia Tesco, ktorá výskumu rakoviny pomáha už päť rokov. Cieľom tohtoročného Tesco Behu pre život bolo vyzbierať 85-tisíc eur na kúpu špičkového prístroja Incucyte na výskum rakoviny pre Nadáciu Výskum rakoviny. „Tento rok sme prekonali niekoľko rekordov – v počte účastníkov aj vyzbieraných peňazí. Sme radi, že každoročne je Tesco Beh pre život čoraz obľúbenejší a počet ľudí, ktorí chcú pomôcť iným a zároveň pohybom podporiť svoje zdravie, neustále rastie,“ uviedol Michal Dyttert, správca Nadácie Tesco a člen predstavenstva TESCO STORES SR, a.s. Behu sa tento rok zúčastnilo rekordných 14 824 ľudí.
Zo štartovného, darov a pomoci sponzorov sa podarilo splniť cieľ a vyzbierať  85-tisíc eur na kúpu unikátneho prístroja Incucyte.

Ide v poradí o piaty prístroj na výskum rakoviny, ktorý mohla Nadácia Výskum rakoviny kúpiť z peňazí vyzbieraných počas Tesco Behu pre život. Incucyte je jediným prístrojom svojho druhu na Slovensku, ktorý umožňuje vedcom online sledovať správanie vplyvu rôznych typov buniek na vývoj nádorových buniek. „Naraz budeme môcť sledovať správanie až 100 vzoriek pacientov z celého Slovenska. Systém urýchli správne nastavenie liečby na mieru pacienta. Ide o špičkové zariadenie, ktoré by sme si bez pomoci projektov, ako je Tesco Beh pre život, nemohli dovoliť zadovážiť,“ uviedla Margita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny pri Ústave experimentálnej onkológie SAV v Bratislave.

K Tesco Behu pre život sa počas piateho ročníka okrem pôvodných miest – Bratislavy, Nitry, Prešova, Žiliny a Trenčína – pripojilo  účastnícky veľmi úspešne  mesto Banská Bystrica. Bežcov na tratiach podporovala už tradične skalná skupina patrónov z minulých ročníkov – obľúbený herec Jozef Vajda, operný spevák Martin Babjak, prezentérka aerobiku Lucia Medeková, futbalový tréner Vladimír Labant, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková. Do skupiny patrónov pribudli aj dvaja noví členovia – populárny hokejista Vladimír Országh a nová patrónka behov pre celé Slovensko Katka Berešová. „Som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou tohto rozrastajúceho sa podujatia. Je podľa mňa veľmi dôležité myslieť športom na ľudí, ktorí to pri liečbe rakoviny potrebujú. Prajem Tesco Behu pre život v ďalších ročníkoch veľa úspechov,“ doplnila maratónska bežkyňa Katka Berešová.

Výsledky piatich ročníkov Tesco Behu pre život:

Rok Názov prístroja na výskum rakoviny Vyzbieraná suma v SR Počet bežcov v SR
2008 Molekulárny farbiaci automat €20 328 1 925
2009 Real-time PCR €23 257 4 733
2010 Pyrosekvenátor €68 000 8 737
2011 ELISpot €70 148 12 315
2012 Incucyte €85 000 14 824
Spolu €266 733 42 534

Zdroj: Tesco Stores SR, NVR

Zakúpené prístroje z minulých ročníkov Tesco Beh pre život:

2008 – Molekulárny farbiaci automat HYRAX 50C
slúži na rýchle zistenie prítomnosti nádorových buniek v pľúcach pomocou tkanivových rezov
pomáha pri tvorení vhodnej  terapie pre pacienta

2009 – Real-time PCR
pomáha spresňovať podozrenie na vznik nádorov štítnej žľazy
vlani prístroj zistil prítomnosť zárodku rakoviny u siedmich pacientov

2010 – Pyrosekvenátor
vyšetruje pacientky podozrivé na karcinóm prsníka
doteraz prístroj urobil 412 pyrosekvenačných analýz

2011 – ELISpot
pomáha pri výskume a pri príprave protinádorových vakcín
robí presnú analýzu imunologickej odozvy bunky, ktorá je dôležitá pri príprave vakcín pre onkologických pacientov

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR