Opať veľké dielničky pre celý prvý ročník na ZŠ Teplická. Tentokrát sme sa zamerali na ľudské telo a skúmali sme ho zo všetkých možných strán a uhlov. Keďže deti bolo veľa presvedčili sme aj zopár nových lektorov a pozrieť sa na nás prišla aj pani prezidentka našj nadácie RNDr. Margita Klobušická, CSc.
Po úspešnej minuloročnej výprave na Mars sme s Dielničkami opäť zavítali do Detských kamarátskych táborov. Tentokrát sme pre malých i väčších táborníkov pripravili celodennú hru BUNKA. Deti ako nebezpečné vírusy prenikali do buniek, spoznávali jednotlivé organely aj ich funkciu v bunke. Za každú splnenú úlohu získali žetón príslušnej organely a postupne si tak skladali svoju vlastnú bunku. Na záver dekódovali odkaz v DNA v jadre a vyskladali si jeho sladkú kópiu. Po celom dni behania, hľadania a experimentovania im veru prišla vhod.
Za pozvanie aj spoluprácu ďakujeme hlavnej vedúcej tábora Karin Urbanovej a Akademia27. Už sa tešíme na ďalšie prázdniny!
V marci 2019 sa na Spojenej škole Novohradská v Bratislave uskutočnili Vedecké dielničky na tému DNA ako základný vzor života. Deti sa naučili všímať si vzory v prírode a pochopiť ich význam pre život. Zistili, čo je to DNA, jej základný vzor si sami vytvorili z gumených cukríkov a naučili sa, ako si s jeho pomocou môžu zakódovať napríklad aj vlastné meno.
Pod taktovkou Jarky Maňákovej Kreškóciovej sa v Nových Zámkoch uskutočnila KOnferencia zdravia Juniorov, na ktorú sme boli pozvaní s našimi dielničkami. Aj my sa snažíme
deti aj teenegerov naviesť na zdravý životný štýl a tým podporiť snahy NVR v prevencii onkologických ochorení.
Dňa 13. 12. 2019 sa uskutočnilo oficiálne otvorenie detského vedeckého laboratória za prítomnosti žiakov ZŠ Košická. Táto udalosť niesla názov Veda je krásna a zábavná.
Konečne sa nám to podarilo! Priestory laboratória Nadácie Výskum Rakoviny sme upravili a zariadili tak, aby sme v ňom mohli privítať deti, žiakov zo základných škôl. Pre zábavnú vedu toho netreba veľa, dôležitá je chuť a nadšenie. A deťúrence nám to vždy mnohonásobne vrátia. Tak to bolo aj v deň nášho otvorenia. Žiaci zo ZŠ Košická nadšene sledovali levitáciu supravodivých materiálov a pri tom sa naučili niečo o elektrónoch, elektrickom prúde či magnetizme. Fyzik Marek im pri tom dokonca dovolil trochu sa zahrať s tekutým dusíkom – ved koho by nebavilo nechať v momente na kosť stuhnúť gumičku do vlasov? Chemik a vedecký kúzelník Miško, sa zas pohrával s ich zmyslami. Pre deti pripravil sériu pokusov, pri ktorých mizli guľôčky, farby sa menili, miešali, rozkladali a dokonca pretekali v chromatografických dráhach, voda sa sypala a piesok lial. Náš druhý fyzik, Filip, učil deti narábať s vákuom. Skúmali spolu ako sa menia predmety vložené do vákuového zvonu, či budík stíchne a kedy sa uvarí voda. Biologička Gabika rada mikroskopuje, preto so školákmi pripravovala preparáty prieduchov z listov izbových rastlín a buniek bunkálnej sliznice, ktoré si mohli prezerať v našich nových študentských, ale aj v binokulárnych laboratórnych mikroskopoch. Treba vyzdvihnúť zručnosť detí, nad niektorými preparátmi neskrývali nadšenie aj pani učiteľky. S Romanom si deti trochu zapľuli – a to do skúmaviek, pretože potrebovali získať bunky z ústnej dutiny, z nich si totiž každé vyextrahovalo a zviditeľnilo vlastnú DNA. A keď ju už videli, hneď ju chceli aj skúmať, zisťovať či sú zdraví a čo z nich vyrastie. Takto ďaleko ešte v našom laboratóriu nie sme, ale už teraz vieme predpovedať, že aspoň pár z nich sa vydá na cestu vedy a raz možno objaví dokonca aj liek na rakovinu.
Detské vedecké laboratórium je nadstavbou k už prebiehajúcej vedecko-popularizačnej aktivite Nadácie Výskum Rakoviny (NVR) pod názvom Vedecké dielničky. NVR na tento účel poskytla priestory laboratória , inverzný mikroskop, laboratórny mikroskop, študenstký mikroskop, počítač a dataprojektor. Malé laboratórne vybavenie a doplnky sme kolektovali formou darov a vyradeného, ale pre naše potreby postačujúceho, materiálu so spriaznených laboratórií a medicínskych zariadení. A vďaka grantovému programu Nadácie SPP – SPPravme To sa nám podarilo dotvoriť a zariadiť naše laboratórium pre potreby žiakov základných škôl. Nadácia SPP poskytla prostriedky NVR vo výške 800 EUR. Z týchto prostriedkov sme zakúpili dva študenské mikroskopy, digitálny ručný mikroskop, laboratórne váhy, set mikropipiet. V zariaďovaní laboratória plánujeme naďalej pokračovať z finančných prostriedkov získaných z grantov a zo zbierok našej nadácie.
Našou snahou v tomto laboratóriu nie je suplovať vyučovanie prírodovedných predmetov, ale ukázať deťom krásu vedy a vedeckej práce a povzbudiť tých, ktorí inklinujú k bádaniu, aby nasledovali svoje sny a túžby. Veríme, že aj našim pričinením pomôžeme slovenskej vede vychovať nových nádejných výskumníkov a inovátorov.
Text: Gabriela Pavlíková
Fotografie: Peter Kirschner
Na dielničkách v integrovanej triede v Pohronskej Polhore na tému Výprava na Mars sa deti stretli s vedou a spoznávali, ako sa dotýka každodenného života na Zemi ale aj vo vesmíre. Niektoré deti videli prvý krát mikroskop a získali nový zážitok pri používaní laboratórneho vybavenia.
Na dielničkách na tému Vedecké experimenty sa deti zo ZŠ Košická ponorili do histórie vedy, ktorá porazila mor, objavovali čaro rôzneho skupenstva látok a naučili sa získavať elektrickú energiu z rôznych zdrojov.