Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

SONO PRSNíKOV

Dobrý deň prajem. Mám 65 r. a v r.2015 som bola operovaná- mala som nezhubný nádor v ľav. prsníku. Dnes som bola na SONO a vpravom prsníku mi našli ložisko z ktorého mi vybrali vzorku. Prosím, môžete mi to objasniť?
Vpravo na r - DQQ nad žľazou hypoechogénne ložisko 7 x 4 mm, bez patolog. dorzálneho echa, pp novovytvorené, PAB U 17, 18. USG vyš.
Vľavo pod jazvou bez patolog.kolekcií.
Retromamil. DCT neprítomné.
Axily v norme.
Záver: BI-RADS 4 a, stav po PAB vpravo na r -DQQ
Ďakujem za pochopenie Mária
Mária2124.02.2017 (19:53)
Odpoveď:
Pozdravujem,
super, že chodíte na prehliadky, len tak sa dá zachytiť choroba v začiatočnom štádiu.
Z toho popisu sa nedá nič konkrétneho vydedukovať (ale ani zmienka o podozrení na rakovinu), asi len to, že ložisko na minulej kontrole nebolo a teraz tam je 7x4mm. Vyčkajte na výsledok biopsie, až potom uvidíme, či bude taktiež nezhubné.
MUDr. Pavol Lukačko

Poprosim o vysvetlenie nalezu

Dobry den, mohla by som poprosit o vysvetlenie nalezu z usg prsnikov?
V ľavej axile LU 9,4mm, ovalneho tvaru. V ľavom prsníku na ROZ LQ cysta o veľ. 11x4mm. Na ROZ MQ prítomný tuhý väzivový pruh, nemá ložiskový charakter.
V pravej axile LU nezväčšené. V pravom prsníku bez lož.zmien.
Obojstranne koža normálnej hrúbky, podkožie voľné, mamily prominujú.
Záver:
BI-RADS 2, benígny obraz, fertílny typ žľazy, v pravom prsníku bez lož.zmien. V ľavom prsníku na ROZ LQ cysta o veľ. 11x4mm. Na ROZ MQ prítomný tuhý väzivový pruh, nemá ložiskový charakter. Dop.samovyš. a USG 1x ročne.
Daniela Fedorová24.02.2017 (11:17)
Odpoveď:
Pozdravujem,
výborný nález, bez podozrenia na rakovinu, v ľavom prsníku len cysta. Bežné kontroly.
MUDr. Pavol Lukačko

MMG - BI RADS 3

Dobry den, poprosila by som Vas prelozit do ludskej reci tento vysledok z MMG a ci sa mam bat, resp. ako dalej postupovat. Mam 50 rokov, t.c. tyzden po hysterektomii a odstraneni vajcovodov kvoli myomom a nadmernemu krvacaniu, menzes pred operaciou bol pravidelny. Dakujem velmi pekne. Silvia

Prechodny typ zlazy s pruhovite denznym tkanivom, najma HQ.
I.sin supraareolarne syta lista Cooper ligamnta s ovoidnou opacitou (asi do 2 cm nad aleou), drsnokonturovana opacita HLQ do 15x10 mm bez MIK
I.dx bez patol. opacity, bez patol. zhluku MIK

Zaver:
BI RADS 0 mammae I.dx, pokracovat sono vysetrenim pre denzitu
BI RADS 3 mammae I.sin (topografia parareol. priestoru LQ, tiez opacity vo vrcholeHLQ - vid oznacenie na snimke
Silvia23.02.2017 (20:21)
Odpoveď:
Pozdravujem,
žiadne podozrenie na rakovinu, nález v ľavom prsníku je pravdepodobne nezhubný. Treba ho len skontrolovať o niekoľko mesiacov.
MUDr. Pavol Lukačko

mamografia

Dobrý deň. Poprosím Vás o vysvetlenie spravy - Nehomogenne denzné žľazové teleso centrálne, viac smerom kraniolateralnym, miestami so zahusteniami, aj drobnonodular. charakteru. Jemná pruh. kresba je aj kranialnejsie v preedných riasach.

Ďakujem
ivana723.02.2017 (11:20)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ide o nález z mamografie, ktorý popisuje viacmenej normálny prsník. Niet tam známky o rakovine ani žiadne podozrenia. Na posúdenie je ale nutný celý popis mamograf. nálezu.
MUDr. Pavol Lukačko

PET/CT

Dobrý deň,
Môžem poprosiť o zhodnotenie situácie: V pľ. parenchýme sú 2 MTS lezieS6 1.dx a S6 1.sin do 8mm aj s metabolic.aktivitou (SUVmax 2,99). Ďalšie 2 suspektné noduly do 5mm pod priestorovým rozlíšením PET sú v segm S1 aS2 1.dx.
V hepare 6 patologických v CT hypodenzných ložísk v segm. S2, S5, S6 a S7 veľkosti 5-15mm, väčšie sú s patologickou metab. aktivitou (SUV max. 8,00).
Toto je stav (dg. CA céka) po parc. resekcií ilea, pr. ovária a pravostrannej hemilektómií (06/2016), po CHE (najprv v BA - predčasne ukončená pre intoleranciu(08/2016), potom amb. intravenózna liečba - (10/2016-12/2016).
Onkologička navrhuje biologickú liečbu (neviem, čo to je), čakáme na schválenie poisťovňou.
Alica21.02.2017 (08:05)
Odpoveď:
Pozdravujem,

na PET/CT vyšetrení dokázali rozšírenie ochorenia do pľúc a pečene. Nález znie veľmi jednoznačne, bez pochybností.

Vás ošetreujúci onkológ vie o Vás najviac a pravdepodobne navrhne nejaké riešenie.
Biologická liečba predstavuje jednu z foriem systémovej liečby (väčšinou infúzie), ktorá sa často kombinuje aj s klasickou chemoterapiou. Schválenie poisťovňou mierne trvá, ale onkológ Vás bude kontaktovať keď bude vedieť niečo nové.
MUDr. Pavol Lukačko

Rada

Dobrý deň, chcem sa spýtať na správu sledujem dysplasticky echomodel žľazového telesa, s dyspláziami vo všetkých QQ, so susp. FA v HLQ 1. Inak bez štrukturálnych a ložiskových zmien. V ostatných QQ prítomná tuková involúcia, taktiež bez ložiskových zmien. Axily bez patologickej LAP.
Chcem sa opýtať, či je to niečo vážne? Ďakujem.
Eva19.02.2017 (12:30)
Odpoveď:
Pozdravujem,

nič vážne v zmysle rakoviny. Fibroadenóm je nezhubný nádor prsníka (nájdete u nás v poradni) a dysplastické zmeny znamenajú zmeny v prsníkoch následkom hormonálnych zmien u ženy.
Pravdepodobne Vás bude lekár pravidelne sledovať.
MUDr. Pavol Lukačko

usg prsnika

dobry den, som 3 mes po porode a kojim svoje tretie dieta. za posledny mesiac mi opakovane robili sono, prvykrat kvoli moznemu zapalu. vysledok stale rovnaky :laktacny typ prsnikov s pomerne pravidelne distribuovanou bohatou zlazou difuzne, najma v centralne reroareolarne a v LHQ, retroareolarne dilat. dukty do 6mm, praecip. 1.sin s hustejsim obsahom t.c bez znamok zapalu. vlavo v HLQ perzistuje hypoechogenna lezia v.s. cysticka so zahustenym obsahom do 7mm. t.c. bez evid. loziskovych zmien susp z malignity diferencovatelnych v terene fertilnej dojciacej zlazy. axily bez LAP len mensie tukovo defener. LU.
je to lavy prsnik ktory mam vzdy vacsi a aj sa ovela viac naplna mliekom ( pri kazdom dietati to takto bolo )pobolievanie obcas pretrvava...
velmi pekne prosim o Vas nazor
dakujem
veronika18.02.2017 (09:40)
Odpoveď:
Pozdravujem,
super, že dojčíte. Prsníky počas dojčenia podstupujú mnohými zmenami a je fajn, že ste nemali zápal. Ak dojčiaca žena povie, že ju bolia prsníky, je mastitída prvou vecou, ktorú treba vylúčiť (vylúčené). Ultrazvuk taktiež vylúčil rakovinu (....bez evid. loziskovych zmien susp z malignity.....). Pobolievanie prsníkov počas dojčenia väčšinou znamená retenciu mlieka (nedostatočné vyprázdňovanie), takže si dávajte pozor na nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov.
To, že je jedne prsník väčší ako druhý je úplne normálne a normálne je taktiež to, že sa netvorí rovnaké množstvo mlieka.
MUDr. Pavol Lukačko

rada

Dobrý deň.Chcela by som Vas poprosiť o vysvetlenie vysledkov biopsie....Material z core cut biopsie tumoru prsnika je suboptimalny.podstatnu časť materialu tvori fibrotizovana stróma,na okraji ktorej je možno vystopovať znamky benignej fibroepitelialnej lezie so zachivalou myoepitelialnou vrstvou)IHC:CD 10+.,p63),v.s fibroadenomu.Znamky malignity nenachadzame.treba si to dat vybrat?dakujem
renata17.02.2017 (09:23)
Odpoveď:
Pozdravujem,
odber materiáli z core cut biopsie nebol ideálny. Nachádzalo sa tam len málo tkaniva prsníka, rakovinu tam ale nenašli. Našli tam len nezhubné zmeny prsnej žľazy.

Vybrať, alebo nevybrať? Túto otázku by som nechal vyriešiť kolegom, ktorí Vás videli a ktorí videli aj vašu obrazovú dokumentáciu (ultrazvuk, mamografia)
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 94