Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

MRI

Dobrý deň,
Bilaterárne početné lézie s postkonstratným sýtením s krivkou TIC typu II v dif. dig NMLE príp. hormón depentné lézie. V HLQ vľavo zmenená štruktúra žľazy s nehomogénym spetovaným ložiskom veľkosti 29x25mm nodulárneho charakteru s cystickou aj solídnou zložkou, v T2w hypo aj hyperSi zložkou, v T1w isoginiálna až hypoSi v porovnaní s okolitou reziduálnou žľazou s nehomogénnym sýtením s naznačenými septami s rýchlym iniciálnym enhacement a postiniciálnym plateau - krivka typ II
Toto je výsledok magnetickej rezonancie, sú to zlé výsledky? ďakujem.
Zuzka21.03.2018 (13:10)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nie so rádiológ a hodnotenie MR prsníkov je celkom zložitá vec. Navyše posudzovanie popisu, ktorý dávate bez obrázkov by nezvládol ani rádiológ.
Hodnotenei TIC kriviek treba vždy spojiť s tým ako ložiská vyzerajú na obrázkoch z MR.
Lekár, ktorý Vás na vyšetrenie poslal vie najlepšie zhodnotiť Váš stav.
MUDr. Pavol Lukačko

Otcino

Dobry den.pisala som Vam nizsie ohladom otcina..Ale ja trocha sa v tom.celom stracam,lebo to znelo ta vasa odpoved ako kazda liecba v jeho pripade je zbytocna..viem,ze v jeho pripade je priam nemozne sa vyliecit,ale tak isto viem aj o pripadoch,ktorym sa to podarilo..nechcem ani falosne nadeje..ale kym moj otcino chce zit a snazi sa bojovat preco by sme to mali vzdat...ked jeho prognoza je zavazna preco sa nemoze skusit imunoliecba? Ved co moze stratit? Zivot? Ten uz straca. A ja stracam jeho..viete ked bude mat bolesti tak ja sa asi zblaznim..uz tersz,krd sme sa to dozvedeli,mi skoro roztrhlo srdce od zialu..Viem,ze lekari nie su vsemocni,ale preco sa brania skusat,ked choremu v pohode pustis do tela chemiu?a co protonove oziare aky mate na to nazor? Moj tato je navyse srdcia ma asi 8 dalsich diagnoz..a aj tak bojuje..ked nechcete skusat liecit,mali by ste sa postavit za eutanaziu...ked nam prestane zaberat chemo tak co,poslu nas domov,ze uz sa neda nic robit..alebo nam poradia dajte ho na doliecovak...pre lekarov dalsi vyrieseny pripad..
Nika21.03.2018 (07:02)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v medicíne sa využívajú výhradne liečebné postupy, ktoré pri skúšaní preukázali nejakú efektivitu. Tak je to aj pri karcinóme pľúc. Experimentovanie v medicíne nie je na mieste...
Aj vo vyspelom svete je celkové prežívanie pacientov s karcinómom pľúc v piatich rokoch cca 20%, t.j. aj v krajinách, kde lepšie funguje systém zdravotníctva je veľká časť pacientov, ktorí na takúto rakovinu zomrú. Pri rakovine pľúc s metastázami je šanca na dlhodobé prežívanie veľmi malá ...

Verte, nie sme cynici a naozaj by nás tešilo, keby sme mali lepšiu možnosť liečiť. Verte, ošetrujúci onkológ chce tiež pomôcť a vybral pre otca to, čo má overenú efektivitu a neuškodí mu. Ak by bol presvedčený o vhodnoti imunoterapie, odporučil by mu ju. Jej prínos je ale na mnohé onkologické ochorenia otázny.

Každá liečba má aj toxicitu (a tá nie je pri onkologických ochoreniach zanedbateľná) a pokiaľ nepreukázala, že funguje, tak sa treba vážne zamyslieť, či to má zmysel.

Pokiaľ je choroba na viacerých miestach v tele (napr. aj v pľúcach), tak lokálna liečba žiarením je nevhodná, resp. môže pomôcť len na zmiernenie príznakov.
MUDr. Pavol Lukačko

Uzlina

Dobrý deň, 15.3. som vám tu zasielala otázku odpovedali ste mia teraz mám nové informácie, tak by som sa opäť chcela spýtať, ako to vidíte. Pôvodný dotaz: Dobrý deň, mám 25 rokov, v auguste 2017 mi bol vyoperovaný pravý vaječník, nakolko som v nom mala borderline tumor serozny, z histologie vyšiel negativne, aj uzliny boli negativne, povedali mi teda, že budem pravidelne sledovana, v oktobri na preventivnej prehliadke mi zistili pozitivne hpv na krčku maternice, spravili mi teda konizáciu, z ktorej bol vysledkom zhubny nador na krčku o velkosti par milimetrov, teraz vo februari mi teda bola urobena rekonizacia, kde sa im podairlo lozisko vybrat a vysledok histologie bol bez malignity, od oktobra mam zväčšenú uzlinu na tej pravej strane kde mi brali vaječnik, od začiatku som na to lekárov upozornovala, ukazala sa zvacsena aj na magnetickej rezonancii, avšak všetci lekári mi vraveli, ze to nic nie je, ze to bude zapalom, že v suvislosti s tym nadorom by to nemalo mat nic nakolko jeho agresivita bola g1 -g2 a bol miniaturny, povedali mi teda po poslednej histologii ze som zdrava, mozem sa zacat o dva mesiace snazit o babatko, nakolko deti ešte nemam. Vcera som sa išla hlasit na onkologiu, co som pocitala, ze budem sledovana co sa tyka onkomarkerov, tam ma však lekarka uplne vystresovala, ze ta uzlina moze byt infiltrovana, ze to moze byt napadnuta uzlina, neviem teda prečo ju doteraz lekari neriešili a vraveli mi, ze som uz zdrava, ze to bude určite len zapalova. Čo si o tom myslite vy? V auguste z histologie boli uzliny negativne. Nemam ešte deti a chcela by som aspon jedno mat, bojim sa a neviem co mam teraz robit.

Nový poznatok je, že všetky onkomarkery odobraté zo 14.3. na onkológii mi vyšli v norme, môžem byť teraz pokojná že uzlina nádorová nie je? Ukázalo by sa to ak by bola nádorová na onkomarkeroch? Ďakujem pekne
Sisi20.03.2018 (13:14)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v onkomarkeroch sa ukáže väščinou až "veľká " nádorová choroba, ale uzlinové postihnutie by sa ukázať malo.
Predpokladám, že teraz Vás budú len sledovať, ale asi by som dala na názok onkológa, ten sa na Váš prípad vie pozrieť z toho onkolog. hľadiska.
MUDr. Pavol Lukačko

prsníky u manžela

Čo znamená prosím výraz gynekomastia bilat. s TU formáciami vpravo - duktálny papilóm ?. To je záver z CT vyšetrenia u manžela - prsníky. Má 81 rokov. Nutná konzultácia na NOÚ Klenová BA. To je odporúčanie z onkologickej ambulancie v PY. Ďakujem
Augustín Bernadovič20.03.2018 (13:00)
Odpoveď:
Pozdravujem,
gynekomastia je zväčšenie prsnej žľazy u muža, na vyšetreniach s aukázali ja nejaké ložiská, ktoré treba dovyšetrovať
Predpokladám, že ho vyšetria na prsníkovej ambulancii.
MUDr. Pavol Lukačko

Sono prsnikov

Dobry den..sleduju ma 2. Rok kvoli cystam v prsnikoch.. Dnes mi robili a napisali mi vlavo kraniolateralne je nepravid. Ovalna lahko hypoechogenna nodozita velk1.5cm fa laterokaudalne vidno ovalnu cystu dlhu 8mm kranialne nad areolou je septovna cysta velk. 6mm medialnr je mikrocysta a inhomog. Mikrocysta

V pravo kranialne je septovany cystoid velk 1.5 cm kraniomedialne je mikrocysta centralne lahko lateralne 2-3mikrocysty. V axilach su nespec. Lu.
Ked hovoril o tom naleze vlavo ktory ma velkost 1.5 fa kazal dopisat este jednu skratku neviem presena aku mozno nejake pp alebo daco take...ale potom povedal ze to netreba len fa..co to moze byt?kazal to vybrat ale nerozumiem precoteraz ked rok to nevadilo
Z20.03.2018 (09:32)
Odpoveď:
Pozdravujem,
mohol by to byť fibroadenóm (FA, FIA), čo je nezhubný nádor v prsníku, ktorý sa často len sleduje a chirurgicky odporúča odstrániť až keď sa mení/rastie.
MUDr. Pavol Lukačko

nález

dobrý deň prosím o vysvetlenie nálezu z USG prsníka
v pravo s DMQ v mieste palp. citlivosti areal hypoechogénnej žľazy, mierne nehomogennej štruktúry, neostrých kontúr na ploche 21 mm v priemere, bez dorz. tieňov, v ostatných častiach žľaza bez iných patol.zmien. Vývody nerozšírené. Koža, podkožie primeranej hrúbky, bez zmien. Axily bez patol. zväčšených LU.
Záver : Areal v.s. adenomatozy žľazy vpravo v DMQ.
BI RADS 3
star20.03.2018 (08:25)
Odpoveď:
Pozdravujem,
bez podozrenia na rakovinu, dajte BIRADS3 do vyhľadávača.
MUDr. Pavol Lukačko

Karcinóm ústnej dutiny

Dobrý deň prajem pán doktor, dňa 06.03.2018 som Vám písala ohľadom pacientky s karcinómom ústnej dutiny. Chcem sa poradiť, čo by bolo vhodné, ak sa nebude dať karcinóm odstrániť chirurgicky, čo v takom prípade, sú potrebné ďalšie rádioterapie, aby sa to aspoň zastavilo, aby pacientka neprišla o časť líca. Má vek 83 rokov. Taktiež sa chceme s Vami poradiť s vitamínom B17, či je to pre ňu vhodné, alebo nie. Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom Anna
Anna20.03.2018 (06:01)
Odpoveď:
Pozdravujem,
pokiaľ sa nádor nedá odstrániť chirurgicky, tak je jedinou rozumnou voľbou rádioterapia. Ak už nie s cieľom vyliečenia, tak aspoň odstránenie príznakov rastu nádoru.
O vitamíne, ktorý spomýnate nemá medicína veľa poznatkov, osobne myslím, že je to blud.
MUDr. Pavol Lukačko

Mri

Dobry den, lekarkou som bola odoslana na mri prsnikov kvoli hrude v lavom prsniku. Mri ukazala nalez v pravom prsniku, nalez: vo vcasnej faze sa nehomogenne syti nepravidelna pruhovita area duktalnej distribucie v HLQ 1. dx./IMA 43-52/ vykazuje stredny st.prolif.aktivity s TIC II. perf.narastom o 210%
Obdobna drobna 6x3mm area je o 15mm medialnejsie.
V DQL 1.dx. /IMA 14/ tesne prepektoralne sa zobr. drobny 5mm nodulus, v T2 v hyperintenzny' intram.LU v.s.

Prosim vas nerozumiem odbornym nazvom mohli by ste mi to vysvetlit. Som objednana na usg..v sprave sa pise ze maju verifikovat dignitu histoligicky a vylucit high rosk leziu -odber vzoriek pod usg alebo mr navigaciou.

Dakujem velmi pekne.
Darina19.03.2018 (11:31)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ja tiež nie som rádiológ, ale na MRI máte podozrenie na patológiu v prsníku.
Jednoznačne Vás treba ďalej dovyšetrovať a vylúčiť alebo potvrdiť zhubný proces, predpokladám, že máte objednaný ultrazvuk a kolegovia budú zvažovať odber vzorky z podozrivej lokality na histolog. vyšetrenie. Hodnotenie TIC krivky treba vždy spojiť s tým, ako da né ložisko vzzerá na obrázkoch.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 146