Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

USG prsníkov

Dobrý deň,poprosila by som o vysvetlenie mójho USG nálezu prsníkov:
Vpravo: v HQM povrchovo ovoidná hypo/anechogénna nehomogénna lézia veľ.16x12x18 mm miestami nepravidelných kontúr,vnútorne s hypervaskularizáciou,dorzálne akustické zosilnenie s okrajovým tienením, v ùrovni pólov nalieha resp.nadväzuje na úzku pruhovitú hladkú štruktúru dif.dg.duktus.bez diferencovaných solídnych a cystických ložiskových zmien echogenity.Ducti lactifeti bilat nedilatované.
Som 11 mesiacov po pôrode, kojiť som prestala pred pol rokom.Som BRCA1.
Dakujem.
Erika Kanozsai23.01.2017 (12:11)
Odpoveď:
Pozdravujem,

nie som rádiológ, ale konzultoval som Váš nález s kolegami, ktorí sa tomuto venujú.

Mali by ste byť určite dovyšetrovaná, navštívte pracovisko, kde Vám robili tento ultrazvuk. navyše ak ste po 40-the, mali by ste mať aj mamografické vyšetrenie v rámci prevencie
MUDr. Pavol Lukačko

cysta na prsniku

Dobry den.
Mam 48 rokov.Bola som na pravidelnom opakovanom ultrazvuku prsnika po polroku. Nalez bol na lavom prsniku cysta velkosti 17 mm x 2-3 mm. Cysta mala v roku 2016 pred polrokom 11 mm a v roku 2015 9 mm. Z toho mi vychadza, ze rastie.
Chcem sa spytat na Vas nazor, ako mam dalej pokracovat. Lekar ma poslal na dalsiu konzultaciu s gynekologom. Velmi sa o nejakych radach ci postupoch liecby nechcem rozpravat.Gynekolog mi vak v decembri kazal prist koli uzavretiu preventivky az tak o dva mesiace, Mam cakat alebo mam ist so spravou hned za gynekologom? Je mozne liecit cystu bez operacneho zakroku? Okrem tejto cysty mam aj na druhom prsniku 2 cysty velkosti 5 mm. K tomu sa lekar nijako nevyjadril.
Vopred dakujem za Vas nazor a radu.
Zuzana21.01.2017 (17:10)
Odpoveď:
Pozdravujem,

myslím, že nie je dôvod na nepokoj. Cysty v prsníkoch má veľmi veľa žien a viacmenej sa len pozorujú. Nárast o 2mm nie je veľký, môže ísť aj o chybu merania.
MUDr. Pavol Lukačko

USG prsnika

Dobry den prajem,

Uz asi mesiac ma boli prsnik. Bola som na mamografii, ktorej zaver bol, ze ide o oneskorenu tukovu involuciu mliecnej zlazy s hyperechogennou rezid. zlazou, v DMQ najma na baze prsnika BIRADS0.
Bolo mi doporucene este USG, ktoreho zaver je, ze v DMQ v miestne hmatnej tuhej rezistencie sa zobrazuje objemne nehomogenne, hypoechogénne lozisko s neostrymi konturami velkosti 5x4,4cm, koža nad ním hrubnuta do 3-4mm. TU mammae 1.dx-BIRADS 5.
Chcem sa opytat ake je riziko, ze by mohlo ist o maligny nador, popripade ak sa pridruzila uz aj celkom vyrazna bolest, zeby mohlo dost aj k metastazovaniu.

Dakujem za odpoved
patricia20.01.2017 (08:16)
Odpoveď:
Pozdravujem,
niečo vo Vašich vyšetreniach nekoreluje.
Na mamografii žiadny nález a na ultrazvuku 5cm ložisko, ktoré vyzerá zhubne.

Celkom určite Vás treba riadne dovyšetrovať (zopakovať mamografiu? magnetická rezonancia?), predpokladám, že kolegovia Vám navrhnú aj odobratie vzorky z podozrivého ložiska. O rizikách a šancicah nemožno z tak rozporuplných výsledkov ani polemizovať. Treba riadne dovyšetrovať.
MUDr. Pavol Lukačko

Zväčšené uzliny v retroperitoneu

Dobrý deň,

Dnes som bol na USG vyšetrení brucha a všetky orgány sú v norme až na uzliny :
ˇˇParaaotálne v obl. umbilku sa zobrazujú viaceré skôr podlhovasté hypoech. LU max. rozmery 14x3 mm.ˇˇ

Pred dvoma týždňami som bol kvôli únave, malátnosti a ťažobe v bruchu a žalúdku na krvných testoch a vyskočilo my tam železo S-FE 4,1 , EOZ 18,3 , EOZabs 0,96 a PDW 10,4.
Všetky ostatné výsledky boli dobré ...
Ešte by som spomenul že sa liečim na celiakiu. /posledné gastro vyšetrenie som mal pred pol rokom a výsledky z hystologie boli v poriadku.
Čo môžu znamenať tieto symptómy ?
Mám strach či to nemôže byť dáka rakovina ...
Dodo19.01.2017 (10:27)
Odpoveď:
Pozdravujem,
je veľmi predčasné myslieť na rakovinu. Vysoko pravdepodobne to bude niečo iné. Nález uzlín na ultrazvuju nie je nijako podozrivý z arakoviny, mali by Vás dovyšetovať nejako inak.
Asi by som navštívil gastroenterológa, on Vás pozná a má aj predchádzajúce vyšetrenia, z ktorými by mohol porovnávať.
MUDr. Pavol Lukačko

Vysetrenie prsnikov

Dobry den.bola som na vysetreni prsnikov a mam nalez ostroohranicena lezia bez znamok vaskularizacie v color mapovani aktualne rozmeri 12x4x9 mm..chcem sa spytat na pravom rebre pri prsniku s leziou mam zdureninu nieco ako opuch a na dotyk mierne citlivu..na kontrolu mam o pol roka teda uz teraz za dva mesiace..treba ist skor alebo to nie je vazne o opuch na rebre nema nic spolocne s leziou?je vidiet aj volnym okom.dakujem
Miroslava19.01.2017 (09:21)
Odpoveď:
Pozdravujem,
počkajte ešte, opuch na rebre by nemal mať súvis s tou hrčkou v prsníku. Ak by sa to nelpšilo alebo zväčšovalo/zhoršovalo, potom navštívte praktického lekára. Prsníková kontrola o 6 mesiacov je myslím fajn.
MUDr. Pavol Lukačko

Biela bodka na bradavke.

Dobrý večer, mám dlhodobo mnohopočetné cysty na prsníkoch. Pred niekoľkými rokmi mi robili na pravom punkciu jednej cysty, histológia negatívna. V minulom roku v máji som bola na mamografii, následne ma objednali znova na august, že kontrolne vyšetrenie. Znova mamografia a sono prsníkov. Lekár mi tam znova našiel cystu, ktorú mi za pomoci sono prístroja prepichol. Vraj,ak sa praskne, všetko ok. Rozplynula sa. Odišla som s tým, že ak budem mať nejaké zmeny, mám prísť naspäť. Teraz takmer po piatich mesiacoch mám v strede bradavky toho istého prsníka bielu bodku cca 2mm. Nebolí, nesvrbí, nerastie. Mám obavy a zároveň nechcem lekára zaťažovať možnou banalitou. Môže ísť o Pagetovu chorobu? Ďakujem za odpoveď.
Katarína18.01.2017 (19:58)
Odpoveď:
Pozdravujem,

Pagetova choroba na prsníku sa prejavuje skôr zčervenaním a akoby ekzémom na bradavke (svrbením, niekedy až krvácaním), ktorý sa zväčšuje na dvorec a nakoniec na kožu prsníka.

Biela bodka na bradavke najpravdepodobnejšie znamená upchatú mazovú žliazku a nemala by znamenať takéto ochorenie. Myslím, že to bude aj Váš prípad.

Vyčkajte ešte s návštevou lekára. Ak Vaše ťažkosti neustále pretrvávajú alebo zhoršujú sa, mali by ste potom navštíviť lekára.
MUDr. Pavol Lukačko

Prosím, poraďte.

Čo obnáša úkon, histologizovať patol. ložisko 1 dx cestou core-cut biopsie.
Ak je potrebné, prepošlem celú lek. správu.
Ďakujem Eva
Eva Kissova15.01.2017 (15:28)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ide o odobratie vzorky z podozrivého ložiska v prsníku. je to malý výkon, ktorý sa robí v znecitlivení. Vzorka tkaniva sa následne vyšetrí pod mikroskopom.

napr tuto:
http://mammacentrumhaje.cz/biopsie.html
MUDr. Pavol Lukačko

PET vyšetrenie

Dobrý deň !

Cca pred troma mesiacmi som pýsala ohľadne CT vyšetrenia môjho manžela. Teraz už máme PET CT vyšetrenie, ktorého záverom je :
Zvýšená kumulácia FDG v teréne patomorfologických zmien pľ. parenchýmu apikálne vpravo /nález t.č. imponuje ako postiradiačné zmeny/ Odp. kontrolu dynamiky nálezu v koreláte s dynymikou onkomarkerov.
P. Dr. nám hovorila len toľko že nič vážne len treba to sledovať a častejšie kontrolovať. Ale ja som veľmi nervózna, že je to niečo vážnejšie.
Veľmi pekne Vám ďakujem.
S pozdravom
A. Tárnok
Aranka12.01.2017 (13:48)
Odpoveď:
Pozdravujem,

nevyrzerá to byť vážnejšie, nález kolegom pripadá ako zmeny po ožarovaní a nie ako metastázy.
často je nutné takéto nálezy porovnať v čase, t.j. urobiť takéto vyšetrenie s odstupom niekoľkých mesiacov s porovnať nález. Ak to tam bude rovnakej intenzity aj o niekoľko mesiacov, tak to pravdepodobne nieke rastúce onkologické ochorenie.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 91