Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Sono stitnej zlazy-prosím o laické vysvetlenie

Dobrý deň,
prosím o laické vysvetlenie nálezu, pri hľadaní týchto výrazov mi vyhodilo Vašu poradňu. Vopred pekne ďakujem za odpoveď, chcem byť v obraze, o čo asi ide. Odporúčili mi endokrinológiu:

Oba laloky ŠŽ sú niečo zväčšené, hyperechogénne, vpravo 1 koloidná cysta do priemeru 7 mm, vľavo objemný uzol veľkosti 23x16 mm, v CFM mode vaskularizovaný, s anechogénnym centrom. Isthmus je šírky 1,8 mm.
Zuzana16.08.2018 (17:43)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v štítnej žľaze máte uzol, ktorý potenciálne mnôže robiť problémy.
Na endokrinológii Vám pravdepodobne zopakujú sonografiu a budú zvažovať oj odber vzorky z toho ložiska. samozrejme odbery hormónov štítnej žľazy. Určite by sam tam išiel.
MUDr. Pavol Lukačko

Krčná lymfanodenopatia

Dobrý deň chcel by som sa spýtať, nedávno som bol na ultrazvuku krku, mám tam viacero zväčšených lymf.uzlin a takýto je výsledok: Submentalne v podkozi vľavo drobná LU s echogennym hilom, v mieste udávanej rezistencie hypoechogenne ložisko s echogennym hilom zodpovedá najskôr LU veľkosti 13x5x14mm. Vpravo submandibularne viaceré LU s echogennym hilom, sú veľkosti do 22x6, 5x30 mm.Vlavo prakticky identicky nález, submandibularne LU do veľkosti 17,5x5,5x26,5mm. Normálny obraz slinnych žliaz a š.ž.
Ešte sa chcem opýtať Pod bradou (mieste udávanej rezistencie)mám zväčšenú LU a vedľa nej tesne pri nej sa mi teraz spravila akoby ďalšia LU ktorá tam vtedy nebola aspoň myslím.
Bol som pri doktorke infekčnej zevraj mám nejakú mykoplazmovu infekciu môže to byt preto alebo sa mám strachovať ?
Ďakujem za skóre vybavenie.
Ján 16.08.2018 (14:39)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nie každá zväčšená uzlina je hneď rakovina.
Zväčšené uzliny sú častoým príznakom infekcií a pokiaľ máte dokázaný takýto infekt, môže to spolu súvisieť.
Pri návšetve infektológa sa ešte raz opýtajte na to, či môžu byť lymfatické uzliny pri tejto infekcii takto zväčšené a ako dlho môžu pretrvávať.
MUDr. Pavol Lukačko

karcinom prsníka

Dobrý deň, som po lumpektomii pravého prsníka, diagnosticný záverj e" C50.2 Tu mammae 1. dx. mal., Inv. CA NST Gi, T1c, N0/sn/, Mx, St. p. SLBN + LE. Výsledky z biopsie sú: ide o invasive carcinoma of no special type / ducal type NST/, grade 2, tumor sa nachádza v oblasti HMQ, max. rozmer tumoru cca 13mm, nuclear grade: intermediate, MAI 3 mitozy / 10HPF, endolymfatická nádorová permeácia - prítomná, endovaskulárna nádorová permeácia nezachytená, perineurálna nádorová permeácia - prítomná, mierny stupeň nádorovej desmopázie, mierny stupeň reaktívnej / zápalovej celulizácie strómy novotvaru, hyperelastóza - neprítomná, tumor infiltruje okolité tukové tkanivo, regresívne zmeny / nekrózy/ - neprítomné, bez infiltrácie priľahlého kožného krytu, resekčné chirurgické okraje bez známok nádorovej infiltrácie, najbližší je dorzálny a je vzdialený od tumoru cca 4 cm, bez iného podstatnejšieho nálezu. Imunohistochemické vyšetrenie: Estrogen Receptor /ER/, Confirm /SP1/ Ventana exprimuje pozitívne v intenzite 3+ v 80% nádorových bunie. Progesterone Receptor /PR/, Comfirm, Ventana exprimuje pozitívne v intenzite 3+ v 80% nádorových buniek. c-erbB-2 /A24-V/ DB Biotech exprimuje pozitívne v intenzite 1+. HER2/ neu, 4B5 VENTANA ekprimuje pozitívne v intenzite 1+ / negatívny HER 2 status/. Ki-67 /Confirm/30-9/ Ventana 10%. p53/Bp53-11/, Ventana exprimuje pozitívne v intenzite 1+ v 15% nádorových buniek. E-cadherin /36/ Ventana exprimuje pozitívne. Nuclear grade - intermediate - stredne zvačšené bunky, vezikulárne jadrá, miestami viditeľné jadierka. DIC gradind: G2 - 6-7 bodov, turbulárne formácie - 3 body - menej ako 10%, jadrá - 2 body - intermediate, mitózy - 1 bod - 0-5/10HPF, TNM: pT1c - 1-2 cm. NÁLEZ: pN0 - bez postihnutia LU, pMX, MKCH: C50.2, SNOMED-M: 8500/3, SNOMED-T: 0402.0: Prsník pravý, NOS C.9. Mám 46 rokov.Prosím o slovenský preklad, aká je progóza vyliečenia, aká ličba ma čaká?ZaVašu odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. S úctou Gabriela 72
Gabriela7215.08.2018 (13:36)
Odpoveď:
Pozdravujem,
veľmi závisí od veku, ak ste už po menopauze, vyzerá to VEĽMI dobre (IDC G2, 13mm, nepostunuté uzliny).
Veľmi pravdepodobne Vám bude odporučená pooperačná rádioterapia a na 5 rokov hormonálna liečba).
MUDr. Pavol Lukačko

Prosba o vysvetlenie nádoru - ďakujem

Pekný deň, chcel by som sa spýtať na pár vecí, za čo vám veľmi pekne ďakujem.

1. Ak mi našli na pľúcach (na ľavej strane) v CT vyšetrení ložisko s rozmermi 4x4x4 a nemám ešte potvrdené, že je to zhubný nádor a podozrivé, ešte nepotvrdené sú aj iné časti pľúc, či je ešte nejaká šanca, že by to nemuselo byť zhubné. Môže sa to niekedy stať?
ďakujem

2. Prosím vás, ložisko s rozmerom 4x4x4 na pľúcach je operovateľné? Alebo ako sa to lieči, ak by to bolo zhubné?

3. Prosím vás, aká je šanca na vyliečenie? Mám 55 rokov, nefajčiar, nepijem alkohol, športovec, stále v pohybe.

Ďakujem vám pekne za vaše odpovede
PETER 15.08.2018 (08:26)
Odpoveď:
Pozdravujem,
jednoznačným dokazom alebo vylúčeník rakoviny je odber vzorky a jej histologické vyšetrenie.

Pravdepodobne máte naplánovanú bronchoskopiu, ktorú by ste mali absolvovať. Bez histológie sa nepohneme... a je zbytočné špekulovať, na koľko percent to môže byť nezhubné.

Ak je ložisko zle uložené (pri veľkých cievach alebo iných štruktúrach), je často neoperovateľné. K Vášmu stavu sa myslím bude vyjadrovať pľúcny chirurg aby zvážil, či sa dá operovať (pri rakovine pľúc sa ale dá operovať len cca 15-25% pacientov, každopádne na operáciu sú vhodní len pacienti v počiatočnom štádiu (I alebo časť štádia II), takže vyjadrenie chirurga až po obdržaní histológie.

K vyliečenium, resp. prežívaniu sa tiež neviem vyjadriť, lebo ešte nemáte vylúčenú, resp. potvrdenú chorobu a nie je jasné štádium ochorenia (postihnutie uzlín, metastázy eventuálne inde), rakovina pľúc je ale všeobecne veľmi zle liečiteľná choroba.
MUDr. Pavol Lukačko

Rakovina prsnika

Dobrý deň,
Som po simplexnej mastektómii prsnika, grade 3, ER 20% stredný stupeň, PR 25% stredný a silný stupeň intenzity reakcie, HER2 pozitívny, p53: 10% pozit, Ki viac ako 50% - duktalny karcinóm,
PT2NOM0, premenopauzalna.
Je správna liečba?:
AC, Pacli+trastuzumab, hormón liečba, RT?

Sú nutne ožiare? Keď všetky okraje boli čisté ? Je správne že druhu chemo mam až na 28 deň z dôvodu čerpania dovoleniek personálu ?
Ďakujem za idpiveď
Iveta Bukovská15.08.2018 (08:13)
Odpoveď:
Pozdravujem,
s liečbou súhlasím, chemo+transtuzumab+ horm. liečba.
Ste mladá, preto aj pooperačná rádioterapia, je odporučenie závisí od mnohých faktorov: veľkosť nádoru v prsníku vzhľadom k veľkosti prsníka, samotná veľkosť nádoru, pozitivita uzlín (asi ste mali negatívne keď píšete N0 stav), počet ložísk v prsníku, aké veľké boli okraje v zdravom tkanive, ...)
Viem si predstaviť pooperačnú rádioterapiu aj v takomto prípade, lekár, ktorý ju odporučil zvažoval vyššei uvedené faktory.
MUDr. Pavol Lukačko

Sono vyšetrenie prsníkov

Dobrý den pán doktor, prosím Vás o vyslevetlenie výsledku sona, nakoľko pán doktor mi povedal že mam navštíviť prsníkovu ambulanciu.. Na sono bola teraz opať po 9mesiacoch, koli sledovaniu pravého prsníka.

Sono prsníkov:
Vľavo kraniolaterálne v hlb.struk. je cysta dlha 7mm, mediálne od areoly je mikrocysta, kraniálne na areolou je mikrocysta, mediálne su drobne dysplasticke zmeny.
Vpravo lateralne v prednej časti zľazy je mikrocysta, kaudálne od areoly su drobne dysplasticke zmeny, kraniomediálne takmer na okraji zľaz. telesa vidno izoechogennu nodozitu veľkosti asi 6-7mm FA
V axiál su nešpec. LU
Z: drobne cystoidy, FA vpravo bez progresie.
DAkujem pekne za vysvetlenie.
Renča15.08.2018 (06:31)
Odpoveď:
Pozdravujem,
myslím, že nie je dôvod na znepokojenie, v prsníkoch máte cysty a fibroadenóm. Myslím, že na prsníkovej ambulancii Vám ponúknu len sledovanie.
MUDr. Pavol Lukačko

prolaps maternicea cysta na ovariu

Dj, uterus zatlačený do RVF, atrofický, malý, reponibilný, bez hnmatnej rezistencie, myometrium bpn, kompletný uterovaginálny prolaps

mám 78 rokov. na poslednom vyšetrení mi napísali záver:USG uterus v AVF 63x23, endometrium 3/2, ovarium vpravo zmenené jednokomorovou cystickou rezustenciou, bezzvýšeného prekrvenia, bez vnútorného echa do veľkosti 26 mm, ovarium vlavo 19x16 .bez volnej tekutinz, peristaltika prítomná, MM naplnený, moč výrazne zahustený s balonikom.
Onkomarkery: CA25 36,18, HE4 160,5. ROMA index postmenopauzálny 45,47.
Chcem sa opýtať, či je nutná v tomto prípade operácia, lebo mám
vážne zdravotné problémy. Aká by bola prognoza bez a po operácii. Ďakujem.
Eva Linselová14.08.2018 (10:43)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ak NEmáte dokázanú rakovinu z kyretáže (odber materiálu z maternice), alebo veľké podozrenie na rakovinu (v náleze z kyretáže nie je jasné, či je to zbubné, alebo nezhubné), asi budú gynekológovia zvažovať, či Vás operovať alebo nie. Jedna hodnota onkomarkerov diagnózu nerobí, onkomarkery sú čaasto zvýšené aj pri iných nenádorových chorobách.
Ak ale máte podozrenie na rakovinu vaječníkov (na vaginálnom ultrazvuku, alebo na inom vyšetrení), asi budú zvažovať operočný výkon s odberom maternice a vaječníkov.
Všetko závisí od toho, či podozrenie na rakovinu vaječníkov je reálne, alebo je to len z odberov krvi, porozprávajte sa ešte raz s gynekológom.
MUDr. Pavol Lukačko

Hrčka na prsníku a bolesť

Dobrý deň chcela by som sa spýtať či mám mať obavy. Bola som minulý tyžden na sone a našli mi nádor.
Lekárska správa: pohyblivá hrcka vlavo, aspeksiou bpn, pohmatom drobná pohybliva rezistenci avlavo v HLQ. koža, podkožie, mamily bpn. prsná žlaza fertilného typu, symetrická, pravideľnej architektoniky, bez cystických. Vlavo v miste hmatnej rezistencie sa zobrazuju 2 nesusp. hypoechogenne ložiska tesne vedľa seba o veľkosti 14x12 mm a 8x8 mm char. FIA duplex. Dukty nerozšírene. Axily bpn.
Chcela by som sa spýtať či je normálne že ma to v poslednej dobe dosť boli a mám pocit že je to vacsie ako bolo, ked som bola na sone.
Marianna13.08.2018 (18:01)
Odpoveď:
Pozdravujem,
našli Vám pravdepodobne fibroadenóm (FIA), čo je nezhubný nádor, ktorý sa často len sleduje a operuje ak sa nádor zväčší. Pravdepodobne Vám dajú ešte kontrolné vyšetrenie kým sa rozhodnú ako ďalej.
Tá veľkosť sa Vám môže aj zdať, určite sa odvtedy viac sledujete.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 170