Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Ložisko v prsníku

Dobrý deň prajem, prosím vás na sono prsníkov mi zistili nasledovné: v blízkosti fascie hypoechogénne ložisko veľkosti 6,1 mm x 2,7 mm. Viac mi lekár k tomu nepovedal, len že u mladých žien je to bežné. Mám 29 rokov. Je potrebné sa obávať? Prípadne sa objednať na nejaké ďalšie vyšetrenia?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Eva14.10.2018 (17:02)
Odpoveď:
Pozdravujem,
predpokladám, že by mohlo ísť o fibroadenóm, ktorý sa väčšeinou len sleduje. Ak by mal vyšetrujúci lekár nejaké zlé podozrenie navrhol by Vám mamografiu alebo biopsiu. Predpokladám, že Vám dal len kontrolné vyšetrenie o nejaký čas.
MUDr. Pavol Lukačko

Mozok

Dobrý som po operácii mozgu nezhubný nádor rozmere šesť CM po operácii som rok a pol na kontrole magnetickej mi našli opäť dve čaká ma nejake ožarovanie v Bratislave v Košiciach to ešte nemajú chcela by som vedieť následky po ožiareni za odpoveď vopred ďakujem Kvetka
Kvetoslava14.10.2018 (14:42)
Odpoveď:
Pozdravujem,
pýtate sa veľmi jednoducho na tak zložitú otázku, na ktorú Vám určite neodpoviem.
Pri ožarovaní mozgu veľa závisí od lokality, ktorá sa bude ožarovať ale aj objemu mozgu, ktorú bud etreba ožiariť. Takže o potenciálnych ťažkosticha Vás bude informovať až lekár po naplánovaní liečby.
Liečba takýchto nádorov sa ale robí na mieru, po starostlivom prezterí predchádzajúcich MR vyšetrení a spôsobu operácie, ktorá bola urobená. zabezpečte prosím histológie, popisy ale aj CD disky s všetkými vyšetreniami. Kolegovia to budú vyžadovať.
MUDr. Pavol Lukačko

progresia nalezu MRI

dobrý den prosim vas o vysvetlenie nalezu MR
.Napriamená bederná lordóza, stavce primeranej výšky, mierne Modic II zmeny priľahlých plôch subchondrálne. Distálna časť miechy prim. zmeny SI po OP resp. zavedení NS, conus medullaris vo výške L1. Spinálny kanál primárne nezúžený, sek. zúženie v úrovni L4/5 pri perzistuj. protrúzii disku. Zníženie SI a výšky disku L5/S1. Intervertebrálne štrbiny v transverzálnych rezoch : L4/5 : dorzálna protrúzia disku s dominanciou mediálne / progresia dľa porovnania s 2014/ a vľavo F-ne ,so zúžením neuroforamenu, bilat. kontakt s neurokoreňmi L4, viac l.sin. Tlak disku na prednú stenu DV, spinálny kanál v AP cca do 11 mm, vľavo aj kontakt s neurokoreńom L5. L5/S1 : st.p.HLE vpravo. Cirkulárna protrúzia disku s dominanciou paracentrálne vpravo so zúžením neuroforamenu l.dx., s tlakom disku na prednú stenu DV. Spinálny kanál nezúžený. Možné fibroadhezívne zmeny pri disku preforaminálne vpravo v kontakte s neurokoreńom S1. V zachytenej oblasti prít. facetová artróza.
peter14.10.2018 (10:51)
Odpoveď:
Pozdravujem,
predpokladám, že ste si úplne pomýlili fórum, toto sa venuje onkologickej problematike.
Vy ste boli na MR chrbtice, kam Vás pravdepodobne poslal neurológ. Máte tam výhrez platničky, ktorý je horší ako v roku 2014.
Takýto nález by mal zhodnotiť neurológ alebo ortopéd.
MUDr. Pavol Lukačko

Rada ako dalej

Prosim vas o radu, ako postupovat dalej... Zistili mi v lavom prsniku tri simplexne cysty 10 mm a jeden ostro ohraniceny hypoechogenny uvar so slabsim dorz. akust. signalom - skor fibrom. (3x1 cm).
V tom istom prsniku dalsia inhomogenna ale prevazne hypoechogenna lezia s viacerými Mk a anechogennou zlozkou, velmi diskretny akust signal, kontury lezie menej ostre. Velkost 21x13 mm... Vysetrenie USG a MMG.
Zaver : Expanzivna lezia inhomogennej textury vlavo v Dog s pritomnymi MK agregaciami. V usg I MMG obraze vysoko susp. maligny proces BIRADS 4c.
Prosim vas o vyjadrenie sa k popisu a rady, ako dalej! Biopsie sa bojim, aby sa to nezvrhlo! Mam ist rovno na operaciu? Dam prec aj cely prsnik, ale chcem zit! Mam len 38 rokov a tri deti s ktorymi som sama :/
Martina 14.10.2018 (06:09)
Odpoveď:
Pozdravujem,
predpoladám, že Vás navigujú na biopsiu, čo je myslím najsprávnejšie. Nerozumie odkiaľ máte informáciu, že po biopsii by sa to mohlo zvrhnúť, to je veľký blud (ale bohužiaľ veľmi rozšírený).
Ak by sa potvrdil zhubný pôvod ložiska operácia sa musí urobiť inýmspôsobo a najlepšie v onkologickom centre. Preto by mala byť najskôr biopsia.
MUDr. Pavol Lukačko

Výsledok

Dobrý deň,
Chcela by som vedieť váš názor... výsledok z mamografie znižuje - vpravo na rozhraní LQ vo vzdialenosti asi 12cm od mamičky menej ostro ohraničena modulárna lezia priemeru 13 MM. Bez MK.na snímke v CC projekcii pozorovať v jej blízkosti senzory priemeru 6 MM. Vľavo bez zretelnej expanzivnej lezie.
Prosím o skorú odpoveď.
Ďakujem
Jana12.10.2018 (14:03)
Odpoveď:
Pozdravujem,
myslím, že bez podozrenia na rakovinu, ale pri odpise ste asi urobili plno chýb a to ložisko v pravom prsníku je určite popísané detailnejšie ( a neuviedli ste to). Lekár, ktorý Vás na toto vyšetrenei poslal Vám to vysvetlí lepšie, bude mať celý nález k dispozícii.
MUDr. Pavol Lukačko

Mamograficke vysetrenie

Dobry deň, mamka bola na mamografickom vysetreni aposlali ju na ďalšie vyšetrenie prosim vas o laicke vysvetlenie ci mame mame sa báť. Popis vysetrenia je Nizko denzny typ mliecnej zlazy /typ III dľa Tabara/, vpravo retromamilarne je zobrazena nodulacia priemeru 8mm, Bilat. su disperzne distribuovane benigne mikrokalcifikaty , vpravo na rHQQ viac sústredené v ploche 24x19m, cievna kresba primerana, v stene tepien su AS zmeny, koza normalnej hrubky, mamily nevtiahnute, axily bez patologicky zväcsenych LU, vlavo su dve LU priemeru 7,5 mm
Zaver: mikrokalcifikaty bilat. -hranicneho charakteru
Drobna nodularita retromamilarne vpravo-dif.dg . zlazova cysta, LU
/BIRADS 3/ doporučujem usg doplnenie, zvážiť histologizaciu nalezu mikrokalcifikaciu na rHQQ v pravo.
Dakujem za odpoved
Nika12.10.2018 (11:06)
Odpoveď:
Pozdravujem,
neznie to nijako dramaticky, zo zmien v pravom prsníku zvažujú odobrať vzorku, ale predtým urobiť ultrazvuk. Nie je to jednoznačne podozrenie na zhubný nádor, ale jednoznačne to treba doriešiť.
MUDr. Pavol Lukačko

vyšetrenie USG

dobrý deň, v marci som Vám písala ohľadne môjho vyšetrenia, tu nižšie pod novou správou Vám posielam čo som písala a vy odpovedal. bola som aj na kontrole tento týždeň a výsledok bol nasledovný. Vedeli by ste mi povedať, ak sa to z tejto správy dá - či je stav ok? ďakujem vopred. jedna sa o pravý prsník
------------------------------------------------------------
nová správa z 8.10.

"koža a podkožie primeranej hrúbky, Periar LHQ susp. FA? - adenoza? veľkosti 9,56 x 6x75 mm v hlbke 1,5 cm, axila bez LAP
Z: susp. FA mamae 1. dx.
kontola o týždeň - extirpacia

----------------------------------------------------------------------
správa z 8.3.
:Dobrý deň prajem,

môžem Vás poprosiť aj o Váš názor?
Bola som na Sone prsníkov, na na PP je v správe napísané:

periareolárne LHQ susp. FA 6,25 x 6,88 dobre ohraničený s calcifikatom v strede

BI- Rads 2

Z: susp FA mamma e l. dx.

Pán doktor povedal, že je to nezhubného charakteru, s nepravdepodobnosťou, že by sa to zvrhlo, treba len kontrolu, v prípade zväčšenia, že by sa to len odstránilo.
Kontrolu sme dali o pol roka, ale už po menzese, keďže momentáne mám tesne pred cyklom, čo mohlo spôsobiť tento stav.

Verím, že máte rovnaký názor a nemusím sa ničoho báť.

S úctou,

Janka

Janka08.03.2018 (09:24)Odpoveď:
Pozdravujem,
ak Váš lekár vyhodnotil nález ako fibroadenóm (FA), tak Vás veľmi dobre manažuje a treba len sledovanie.
Janka11.10.2018 (11:42)
Odpoveď:
Pozdravujem,
fibroadenómy sú naozaj nezhubné a pokiaľ sa nemenia, tak sa len sledujú. To, že ide vysoko pravdepodobne o fibroadenóm sa dá celkom dobre odhadnúť, má charakteristické vlastnosti ana vyšetreniach a kolegovia na rádiológii to vedia rozpoznať celkom dobre.
S návrhom lekára, ktorý Vás kontroluje súhlasím.
MUDr. Pavol Lukačko

MR Posúdenie nálezu

Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
mám 60 rokov ,absolvoval som MR mozgu, záver je:
Sporadické T2w/FLAIR hyperintenzívne lézie bielej hmoty F-P
paraventrikulárne bilat., bez reštrikcie difúzie, bez korelátu na ADC mape -v.s. staršie vaskulárne lézie
Môžete mi prosím vysvetliť, či podľa uvedeného výsledku je potrebná
konzultácia s odborníkom onko zamerania?
Ak áno, poradíte prosím pracovisko.
Ďakujem za odpoveď
Peter Martak
Peter Martak10.10.2018 (21:16)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v náleze nie je nič "onkologicé", sú tam len malé poškodenia mozgu na ceivnom podklade staršieho dáta. Dôležité je ale aj to, prečo Vám takéto vyšetrenie robili. Lekár, ktorý Vás na takéto špecializované vyšetrenie poslal bude vedieť interpretovať výsledok vo Vašom prípade.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 184