Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Sono prsnikov

Dobrý deň ,chcela by som sa opýtať ako mám chápať vyjadrenie zo sona:

Fertilné prsniky, finálna dyspalsia so septonovanou mikrocystou 1.sin,
Bi-RADS 2

DAKUJEM
Martina17.05.2018 (14:00)
Odpoveď:
Pozdravujem,
bez podozrenia na rakovinu. BIRAS2 nájdete aj vo vyhľadávačoch.
MUDr. Pavol Lukačko

Prevencia

Dobry den.Mala by som otazku..Minule som sa tu pytala,ci mam narok na nejake preventivne vysetrenia..samozrejme,ze nemam :-) ..moj dedo aj ocko zomreli na rakovinu pluc ..jasne jasne-fajciari obaja...ja tez fajcim..a nemam pevnu volu prestat...no..ale mozem chodit aspon kazdy rok na rontgen pluc? (To sa snad neposeru v tej poistovni prasivej,jedna fotla a 3 minuty lekara nemozu byt tak drahe,ci?) Oni nevedia v poistovni,ze fajcim(aj tak rakovinu pluc maju aj ludia,ktory nefajcia..a ja prestanem fajcit,len este neviem ako..ale ktovie cii to uz nebude nic platne..este supra-fabrika tu kadeco vypusta...inak je to sila cely tento pristup zdravotny,moj tatko nemal ani cent nikdy nedoplatok v poistovni,cely zivot robil,kym neochorel na srdce v 50tka a ten pristup lekarov niektorych...ach...normalne zle mi je z toho vsetkeho cim sme si presli a hlavne cim si presel moj ocko..aj ked to vsetko Zvladal lepsie ako ja...A jeho veta den pred smrtou bola,ze ide kopyta otrcit..milujem svojho ocka aj ked tu uz nie je...
Nika17.05.2018 (13:33)
Odpoveď:
Pozdrvujem,
v žiadnom prípade sa nechcem zastávať poisťovne, ale slovenské ZP hradia prevenciu tam, kde to má zmysel (prsníky, gynekológia, hrubé črevo, ...).
Vo svete NEEXISTUJE vyšetrenie, ktorým by sa dala preventívne vyšetrovať rakovina pľúc. Rontgen pľúc samozrejme možno urobiť, ale včasné ochorenie určite neodhalí. Takže spoliehať sa na každoročný rontgen v zmysle prevencie rakoviny pľúc je nevhodné. Nárok na preventívne vyšetrenie rakoviny pľúc teda nemáte, lebo neexistuje.

Dúfam, že využívate preventívne vyšetrenia u praktického lekára, gynekológa, prsníkov a hrubého čreva (u žien nad 40 rokov života), tieto vyšetrenia majú totiž zmysel.

v nasledujúcomodkaze máte jednoducho zhrnuté rizikové faktory rakoviny pľúc:
https://www.cancer.net/cancer-types/lung-cancer-non-small-cell/risk-factors-and-prevention

zamerajte sa prosím na posledný odstavec: Prevention
MUDr. Pavol Lukačko

Rakovina plúc

Dobry den.Pisala som ohladom manzela.Rakovina pluc.Podstupil 2 chemo a skoncil v nemocnici.Dostal zapal pluc.Ma velmi vysoke crp.Je na kysliku.nechce jest a je dehydrovany..Doktor mi povedal,ze mu nebudu davat tekutiny infuziamy,lebo by mu to mohlo zastavit srdce...Davaju mu podpornu liecbu a skusaju hormonalnu liecbu.Mam sa pripravit na najhorsie..Prosim vas co je to podporna liecba? A nerozumiem kde manzel mohol dostat zapal pluc? Dakujem Vam za odpovefe
Katarina S17.05.2018 (12:32)
Odpoveď:
Pozdravujem,
vo veľkom nádore sa veľmi často nachádzajú meiesta, ktoré sú zle vyživované novo vytvorenými cievami a takéto miesta veľmi často odumrú a zapália sa.
Rakovina pľúc často rastie v dýchacom systéme a upcháva dýchacie cesty (priedušky a nižšie) a za upchatím spôsobuje zápal pľúc. často sa tomu nedá vyhnúť...

Podporná liečba v tomto stave znamená, že dostane liečbu, ktorá bude viesť k zlepšeniu jeho stavu (hydratcia, antibiotiká, ...), ale nebude liečiť rakovinu. Viac sa ale porozprávajte s ošetrujúcim lekárom.
MUDr. Pavol Lukačko

Karcinóm ústnej dutiny

Dobrý deň prajem pán doktor, už som Vám písala - karcinóm ústnej dutiny. Pacientka má 83 rokov, schudla 40 kilogramov. Nemôže jesť ani prehĺtať nádor prerasta už do hrdla a poškodil už tkanivo sánky, zasiahol celú hornú peru, dolnú peru a bojíme sa že prerastie lícnu časť až k oku. Plastický chirurg sa vyjadril, že neodporúča operáciu kôli veku aj rozsiahlemu nádoru. Pacientke navrhli peg sondu kôli príjmu potravy. Je strašne slabá a nemôžu jej zaviesť ani peg sondu, lebo neprehltne. Zatiaľ je na infúziách. Chcem sa opäť s Vami poradiť, prečo ju nemôžu operovať, veď operujú aj pacientov vo vyššom veku, Navrhujú jej iba rádioterapiu. Predtým absolvovala 20 rádioterapii, ktoré nádor nezastavili. Samozrejme nevyčerpala celú dávku. Úplne ju to položilo. teraz je takmer podvyživená. Nevieme čo máme robiť ďalej. Ak by zosilnela, a zaviedli by chirurgovia peg - sondu, potom by sme sa mali objednať na vyšetrenie - krčno - nosno - ušné. Chceme sa poradiť, čo by bolo najvhodnejšie. Každý sa odvoláva na vek. Ďakujem za odpoveď.
Anna.
Anna14.05.2018 (12:22)
Odpoveď:
Pozdravujem,naozaj najviac Vám budú vedeť poradiť lekári, ktorý pacientku videli a poznajú.

O vek samotný ani nejde, naozaj sa operaujú aj pycienti vo vysokom venu, ale pokiaľ je choroby veľmi pokročilá (zasahuje okoli, kosť, ...) je operácia NEMOŽNÁ. Rádioterapia bude možná asi len vo veľmi obmedzenej dávke, kdže už liečbu absolvovala. Systémová liečba pri takýchto nádoroch funguje len veľmi obmedzene.
PEG vie slušne zabezpečiť výživu pacienta pokiaľ nie je schopný inak prijímať stravu.
Ja asi naozaj pravdepodobné, že sa tochorenie nebude dať liečiť....
MUDr. Pavol Lukačko

info

pekne prosim čo znamena moduly na plucach
milena14.05.2018 (09:56)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nodulus- uzol, uzlín
v súvislosti s pľúcnym tkanivom to môže byť hocičo. Nález by mal interpretovať lekár, ktorý Vás na takéto vyšetrenei poslal.
MUDr. Pavol Lukačko

Rakovina plúc

dakujem za zodpovedanie predoslej otazky.my sme boli u onkologa a ten nam do kopy nic nepovedal..len sa ma spytal ci viem,ze manzel moze kedy kolvek vykrvacat.ako co tym myslel? Nasadil mu chemoterapiu zadrziavaciu..to zase nevien co je..a tie 2 male tumory na plucach to su tez mts? Vraj mali pacienta ktory stimto zil 5 rokov..dali mu dake stenty do cievy..ale v manzelovom pripade to nejde on tam tie stenty ma..ten najvacsi nador obrasta cievy..tak neviem co bude dalej..asi mi nik na to neodpovie..ina liecba nie je mozna?vraj tumor je taky velky ze stlaca pecen..np nie je jasne ci tam mtastazoval aj ked ta pravdepodobnost je velka..manzel chodil pravidelne na kardio kontroly aj do diabetickej ambulancie a nikto na nic neprisiel..je to vobec mozne toto? Sme zufaly
Katarina S13.05.2018 (19:50)
Odpoveď:
Pozdravujem,no najviac Vám bude vedieť povedať ošetrujúci onkológ.
Z rozsiahleho nádoru pľúc naozaj môže krvácať (vykašliavanie krvi), myslím, že toto myslel.
V popise mi to vyzerá tak, že tie ložiská v druhých pľúcach sú meststázy, ale toto ste mali vykomunikovať taktiež s ošetrujúcim lekárom.
To, že manžel chodieval pravidelne na kardio kontroly je fajn, ale tieto kontroly neboli zamerané na rakovinu pľúc, takže je naozaj možné, že narástla rakovina pľúc...
MUDr. Pavol Lukačko

výsledok z ct brucho

Dobrý deň , chcela by som sa spýtať
na záver popisu ct vyš. a to :
hepatomegália ,dif .lézia heparu .
mesenteriálna drobná LAP.
paraaortálne a v hypogastriu bilat. sú zmnožené
drobné hypodenzné LU veľ. 8-10 mm

Ďakujem pekne s pozdravom
Pappová .
Marcela Pappová11.05.2018 (07:11)
Odpoveď:
Pozdravujem,
vyšetrenie by mal zhodnotiť lekár, ktorý Vás na toto vyšetrenei poslal, len on vie ako sa treba postaviť k jednotlivým informáciám z popisu:
V pečeni nemožno vylúčiť nejaké ložisko (súvis s už existujúcim nádorovým ochorením?), v paraaortálnej oblasti (v bruchu pozdĺž chrbtice) a v panve sú lymfatické uzliny normálnej veľkosti, medzi črevami sú drobné lymfatické uzliny.
Konzultujte s lekárom, ktorý Vás na ttoto vyšetrenie poslal.
MUDr. Pavol Lukačko

Rakovina

Dobry den.Manzelovi diagnostikovali rakovinu pluc.Prosila by som o vysvetlenie- malobunkova populacia,tumor v medzihrudi (10.6.5)rerastajuci do lavej strany pluc.Dalsie 2 tumory v S3 a v S6..velmi velke podozrenie na mts do pecene..grade 3..co to znamena? Ake mame moznosti? Zomiera? Okrem kasla mu nic nie je,nerozumiem tomu
Katarina S11.05.2018 (06:21)
Odpoveď:
Pozdravujem,
podľa toho, čo píšete má manžel malobunkový karcinóm pľúc, možno aj s metastázou do pečene.
G3 znamená vysokú mieru "divokosti" nádoru.
Mal by byť odoslaný za klinickým onkológom a pravdepodoben budú zvažovať systémovú liečbu (napr. chemoterapiu), potom možno aj ožarovanie. Najskôr by mal ale navštíviť klinického onkológa.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 155