Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Sono prsnika

Dobry den,
prosim, je mozne mi troska laicky ozrejmit popis sona prsnika nizsie? Nerada by som hladala neodborne clanky ale som tiez zvedava, aky zdravotny stav mam po dlhodobej liecbe kortikoidmi. Dakujem velmi pekne. A.

POPIS SONO>
Fertilna zlaza, v oboch prsnikoch sa zobrazuju hypo az anechogenne arey – cystoidneho vzhladu v terene zlazy – vpravo v HLQ multilokularneho vzhladu velkosti cca 11x6mm, v lavom prsniku na rMQQ do 6mm, v HLQ do 5mm v priemere. A axilach nesusp. LU do 17 mm. Zaver: Hypoechogenne arey v oboch prsnikoch – az cystoidneho vzhladu – vpravo multilokularne – v dif.dg: zhluk mikrocyst, lozisko adenozy. BI-RADS 3. Koza a podkozie nezhrubnute.
Alica25.04.2017 (12:40)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nález je bez podozrenia na rakovinu, v oboch prsníkoch máte cysty (dutiny vyplenené tekutinou) a taktiež adenózu (nezhubné zväčšenie mliečnej žľazy), ktorú treba určite kontrolovať.
MUDr. Pavol Lukačko

core cut biopsia

Dobry den prajem

Prosim vas, ako mam interpretovat vysledok core cut biopsie prsnika? Od lekara viem zatial len to, ze "to musi ist von".

- fragmenty benigneho tkaniva prsnika s nalezom zo spektra fibrocystickej choroby prsnika s nalezom intraduktalnej papiloformnej lezie
- imunohistochemicky dokazana suvisla vrstva ME buniek (CK5/6+, CD10+, p63+, SMA+)

Zaver: lezia na urovni B2/B3, odpor. chirurgicku extirpaciu.

Je to nejake premaligne stadium?

Dakujem srdecne vopred
Zdenka24.04.2017 (15:20)
Odpoveď:
Pozdravujem,
core cut biopsia je veľmi dobrou metódou, ale každopádne vyšetrí len to množstvo tkaniva, ktoré je odobraté.
Ložisko pravdepodobne vyzerá na zobrazovacích vyšetreniach podozrivo, histologicky tam nie je žiadna tragédia (intraduktálna lézia), ale odporučenie na vybratie ložiska je myslím správne.
definitívny verdikt bude až po vyšetrení celého ložiska pod mikroskopom.
MUDr. Pavol Lukačko

rakovina hrubého čreva , odporúčanie onkólóga, prípadne, či sa to dá liečiť imunoteraiou

Dobrý deň, p. doktor! Moja mamina ma diagnozu C20, tubulárny adenocarcinom gr.1-2, prerastenmý cez stenu hr. čreva veľkosť 5-6cm. diagnoza z CT : N2 prítomnosť nad. buniek v 4 a viacerých uzlinách, T3B zasahuje 1-5mm za MP, onkolog vžiline odporučil ožarovanie a chemoterapiu v dlžke 8-9 týždňou s následnou operáciou.... mysme však rozmýšľali o imunoterapii, resp. či v tomto štádiu zaberie imunoterapia, ale bo čo by ste nám odporučili Vy? sme zúfalí zo situácie , ktorá nastala. ˇdakujeme
Peter Holeša24.04.2017 (14:05)
Odpoveď:
Dobrý deň,
základom liečby nádoru končeníka je chirurgická liečba. Platí to už desaťročia a nič lepšie nebolo vymyslené.
V štádiu ako popisujete T3 N1-2 by som osobne taktiež preferoval najskôr predoperačné ožarovanie s chemoterapiou a následne chirurgický výkon (ktorý možno aj zníži šancu na doživotný vývod čreva). Bez chirurgického výkonu sa určite nemôžeme zaobísť, systémová liečba bez operácie má len veľmi chabé výsledky.
MUDr. Pavol Lukačko

Bolesť kolien

Dobrý deň,chcem sa spýtat,momentalne chodím na rehabilitácie, na margo zistenia,deformácie driekovej casti chrbtice a vysychania bedrových klbov-2 stupen.Lenže mna bolia aj kolená a to aj v klude.lekarka mi povedala že to može byt z tych bedrových klbov.Čo s tými kolenami lebo bolia ,že celkom dosť?

Mária Novotná24.04.2017 (13:18)
Odpoveď:
Dobrý deň,
píšete do ONKOLOGICKEJ poradne, neviem Vám poradiť.
MUDr. Pavol Lukačko

Prosba

Dobrý den prosila by som o ozrejmenie či bude nutná chemoterapia :
MKCH C18.0
MKCH Ď 12.D
TNM pT3 pN0 pMX L1 V0 pN0
SONOMED-M 8480/3
Dobře až středně diferencovaný mucinozny adenokarcinom intestinalneho typu čeká grade I-II s invazivním rastom do subserozneho tuku bez metastáz v 13 vyšetřených RLU pozorujeme endolymfaticke Sirenix nádorových struktur resekce okraje sú bez známek nádorového části
Aka je prosím prognóza dakujem pekne za odpoved
ZN22.04.2017 (10:33)
Odpoveď:
Pozdravujem,
pravdepodobne ste po operácii nádoru na hrubom červe, pT3 pN0 M0. Super, že uzliny boli bez choroby, operácia je v zdravom tkanive (negat. resekčné okraje), ale v stene čreva sa nádor šíril až do subserózy a je aj mikroskopické šírenie do lymfatických ciev, čo sú rizikové faktory. Kolegovia na klinickej onkológii budú zvažovať zaisťovaciu chemoterapiu.
MUDr. Pavol Lukačko

USG prsnika

Dobry den prajem,

bola som na sone prsnikov, ktorych vysledok je:
PP: echogenna zl. s drobnonodularnou strukturou, pravidelnou echotexturou, ducty nedilatovane, bez patolog. lozist, pokozie, koza, axilla volna.
LP: echogenna zl. s drobnonodularnou strukturou, v HMQ subareolarne hypoechoformacia 9,4x4,5mm, koza, podkozie pravidelne vyznacene, axilla volna.

Zaver: fertilny typ prsnikov, v LP pritomne ovoidne hypoechogenne lozisko, drobne FIA, BI RADS3.

Bola mi doporucena kontrola o 3 mesiace a taktiez ma ma moja gynekologicka zaslat na onkologiu.

Pokila je lozisko nezhubne je potrebne onko vysetrenie?

Dakujem
patricia21.04.2017 (11:19)
Odpoveď:
Pozdravujem,

v ľavom prsníku máte ložisko, ktoré vyzerá ako fibroadenóm. Mal by sa pravidelne kontrolovať, preto tá kontrola o 3 mesiace.
Netuším, prečo to vyšetrenie na onkológii.
MUDr. Pavol Lukačko

USG vyšetrenie prsníkov

Dobrý večer,
poprosila by som Vás o zrejmejšie vysvetlenie môjho výsledku.

VYŠETRENIE:
Obojstranne bohato zastúpená glandurálna zľaza s dysplastickými zmenami. Bilat.cysty veľkosti do 5-7mm, vpravo v HMQ prepektorálne je prítomná jednoduchá cysta s priemerom 5,5mm,
na rozhraní horných QQ je prítomná jednoduchá cysta s priemerom 20 mm, v HLQ septované cysty v zhluku na ploche 10mm, vľavo cysta s obsahom veľkosti 7mm a koža nad prsníkmi nie je zhrubnutá. Axilly sú voľné , bez zrejmých zväčšených LU.

ZÁVER:
dysplastické zmeny, cysty bilat., vpravo ložisko FCD
vľavo cysta s obsahom

Vopred ďakujem pekne.
S pozdravom
Martina
Martina20.04.2017 (18:56)
Odpoveď:
Pozdravujem,
dúfam, že ste využili najlepšiu možnosť vysvetlenia a to lekára, ktorý Vás vyšetroval.
V oboch prsníkoch máte len cysty, bez podozrenia na rakovinu.
MUDr. Pavol Lukačko

rakovina prsníka

Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či po prekonanej rakovine prsníka (chemo, odstránenie tumoru, radioterapia) a po potvrdeni BRCA1 genu, je vhodné dať si odstrániť prsníky z preventívneho hľadiska? molek. klasif: triple negativny subtyp, TUMOR: invazivny duktalny karcinom grade 3, T2N0M0.

V blízkej dobe absolvujem odstránenie maternice vaječníkov z preventívneho hľadiska.
Ďakujem krásne.
Katarína20.04.2017 (11:13)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ako nositeľka BRCA1 génu musíte byť veľmi dôsledne kontrolovaná (vyšetrenie prsníkov, gynekologické vyšetrenia - vhlavne vyšetrenie vaječníkov), pretože máte vyššiu šancu na nádor v ďalšom prsníéku alebo na vaječníkoch.
Vykonzultujte na prsníkovej ambulancii ďalší postup, ale možnosťou ako znížiť túto šancu na minimum je preventívne odstránenie oboch prsníkov.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 102