Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

rakovina pluc

dobri vecer pan doctor poprosil bi som vas o vasu otpovet mam 34 rokov a som v velkej britanija pret pol rokom mi bola zistena adenocarcinoma parvo horni lakok pret operaciov boli visletki stadia T1 N0 M0 a po operaciji prisli visletki T1 N2 M0 dostal som 4 chemoterapije cisplatinum citim sa dobre neliecim sa na niaku chorobu okrem pluc a po ses mesiacov bolo robene cetecko 1.12.2018 visletki mi bolo povedane pluca ciste pecen cista linfaticke uzlini ciste zatial dakujem a budem cakat na vasu otpovet spozdravom jan elias
jan elias11.12.2018 (22:55)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ste po operácii a následne pooperačnej (zaisťovacej) chemoterapii, pravdepodobne v štádiu III.A.
Operácia a následná chemo je štandardným postupom, uviedli ste ale veľmi málo údajov z operácie (aké uzliny boli pozitívne, či bolo pri operácii "rezané v zdravom", stupeň agresivity tumoru, .....
Mne Váš liečebný postup pripadá úplne normálny. Ak máte CT vyšetrenie po liečbe bez ochorenia je výborne. V princípe budetete v tejto fáze len sledovaný (CT vyšetrenia, onkomarkery).
MUDr. Pavol Lukačko

Liečba

Dakujem za odpoved.
Prave pani doktorka ma poslala na vytrhnutie tich zubov s tim ze mi počas chemoterapie budu podavat antibiotika. Ja mam velky strach s toho, preto rozmýšľam ze lecbu absolvujem az po sviatkoch ale na druhej strane mam strach ze sa nador bude rosirovat. Tak mam velku dilemu a neviem ako dalej.
Erik11.12.2018 (18:06)
Odpoveď:
Dajte si poradiť od lekára, ktorý Vás najlepšie pozná v tejto veci. myslím, že to bude ten onkológ.
Takéto ošetrenie chrurpu pred rádioterapiou je veľmi dôležité a často len supluje dlhodobúé zanedbania v starostlivosti o zuby.
MUDr. Pavol Lukačko

Výsledky mamografického vyšetrenia

Dobrý deň prajem. Dnes som bola na MMG a výsledky sú takéto:
PP: nepatrné zbytky denznej žľazy retroareolárne a v HLQ, opacita na rozhraní MQ, bez spikúl a mikrokalcifikátov, koža, podkožie, axila voľňá.
LP: nepatrné bytky denznej žľazy retroareolárne a v HLQ, opacita v HLQ, bez spikúl a mikrokalcifikátov, koža, podkožie, axila voľňá.
Záver: prsníky so zvýraznenou transformáciou, PP opacita v.s splývajúce cysty, LP intramammárne LU BI RADS 0, Tabár II, odporúčané USG vyšetrenie.

Za vysvetlenie vopred ďakujem. Dagmar
Dagmar11.12.2018 (14:00)
Odpoveď:
Pozdravujem,
bez podozrenia na rakovinu, ešte dovyšetrovanei ultrazvukom.
MUDr. Pavol Lukačko

Liečba

Dobrý deň,
chcem sa opitat, vo štvrtok tenti tizden nastupujem na indukcnu chemoterapiu. Dnes mi maju vitrhnut tri zuby. Nebude to pocas licby problem?
Erik11.12.2018 (10:17)
Odpoveď:
Pozdravujem,
teoreticky by to problém mohol byť. Mal by o tom vedieť onkológ na pracovisku, kde máte byť hospitalizovaný kôli chemo.
MUDr. Pavol Lukačko

Liečba

Dakujem za odpoved. Ta indukcna chemoterapia, co to je za liecbu ake su komplikacie? Bojim sa ze na vianoce nebudem doma a vraj je tato licba velmi narocna. Hospitalizovať ma maju tanto stvrtok. Preco je tam hospitalizacia?
Erik10.12.2018 (21:18)
Odpoveď:
Pozdravujem,
indukčná chemo je liečba, ktorá sa dáva pred plánovanou operáciou alebo ožarovaním.
Je to liečby takmer vždy do žily a je podanie môže byť aj zložité, závisí to od danej schémy. Preto by bolo vhodné sa o tom rozprávať s lekármi, ktorí Vám ju odporučili.
MUDr. Pavol Lukačko

Liečba

Dobrý večer,
Nie som si istí cisom poslal otázku o mojej liečbe, preto sa vopred na duplicitu ospravedlnujem.
Na liecbu mojho ochorenia bola prvotne naordinovana radioterapia v kombinácií s chemoterapiou. Dnes som sa dozvedel ze v BA nie je ani jeden funkcny pristroj minimalne do januára a preto mi naordinovali hospitalizacnu liecbu chemoterapiou. Je tento postup normalny, nebude lepsie ked vyhladam funkčný radiopristroj napriklad v Komárne?

E. S.
Erik10.12.2018 (20:37)
Odpoveď:
Pozdravujem,
otázka Vám prešla aj po prvý raz.
V BA je teraz situácia zložitá, obe veľké pracoviská v týchto a budúcich týždňoch budú inštalovať novú technológiu. Preto nebudú ožarovať niekoľko týždňov.

ALE: pred Vianocami sa aj tak väčšinou neoplatí rádioterapiu začať, lebo sa predpokladá cca 10-14 dňová pauza, ktorá znižuje efekt liečby. Preto je často vhodnejšie začať liečbu až po Sviatkoch. Takto to funguje aj v iných krajinách.

Niekedy je vhodné preklenúť toto obdobie tzv. indukčnou chemoterapiou a až potom začať definitívnu rádioterapiu.
Pracovisko v KN už funguje.
MUDr. Pavol Lukačko

Keytruda

Dobrý večer pán doktor, prosím Vás o informáciu. Môj otec ma diagnózu maligny melanom IIIC. Uzliny pozitívne. Už sa mu šíria metastázy okolo jazvy, akoby veľké vredy. Dostal imunoliečbu Keytruda. Už vybral dve, ale nič sa zatiaľ nedeje a tie vredy stále rastú. Niekde na nete som čítala, že výsledky začínajú byť viditeľné až po troch dávkach. Je to prosím pravda? Sme z toho zúfalý. Veľmi ho ľúbime, a trápi nás ako veľmi ho tie vredy bolia a nemôžeme mu nijako pomôcť. Ďakujem za Vašu pomoc.
Veronika10.12.2018 (18:43)
Odpoveď:
Pozdravujem,
malígny melanóm je ochorenie, ktoré sa lieči len veľmi ťažko. Hlavne v štádiu metastáz je prakticky liečbou neovplyvniteľný.
Systémová liečba funguje len u niektorých pacientov. Mali by ste sa porozprávať s ošetrujúcim lekárom Vášho otca.
MUDr. Pavol Lukačko

Ostroha päty.

Dobrý večer , prosím vás ktorý doktor odporúča rádioterapiu ?
Mala som rázové vlny ale nepomohli. Som z Liptovského Mikuláša.

Ďakujem . Zuzana.
Zuzana Jágerská10.12.2018 (18:38)
Odpoveď:
Pozdravujem,
radiačný onkológ je špecialista, ktorý odporúča liečbu žiarením. Najbližšieho máte v Ružomberku.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 199