Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Hypoechogénne ložisko

Dobrý deň.
V máji som absolvovala pravidelnú prehliadku.Doktorka niečo našla načo následne ma objednala o 3 mesiace na ďalšiu kontrolu.Jedná sa o hypoechogénne ložisko veľkosti 4,5x3mm - v dif.dg.FiA,intramamárna LU.Nechcela mi nič bližsie povedať.Vraj sa všetko uvidí na tej ďalšej kontrole.No čím je kontrola bližsie,tým ma chytá väčsia panika.Prosím,vysvetlite mi,čo mi to vlastne našli a aké hrozia následky?Mám len 27 a nemám ešte ani deti
Lenka20.06.2017 (22:18)
Odpoveď:
pozdravujem,

nie je veľmi dôvod na paniku, ložisko podľa popisu vyzerá na fibroaden=om, čo je NEzhubný nádor, ktorý sa sleduje a operovať ho treba len keď rastie. Naozaj kľud...
MUDr. Pavol Lukačko

výsledky z patológie

Prosím poraďte. Sestra je onkologickou pacientkou (mala rakovinu prsníka a nadobličky).Teraz má metastázy na chrbtici. Minulého roku jej odobrali vzorku z panvovej kosti, výsledok bol negatívny. Teraz jej odobrali vzorku z chrbtice L 1, výsledok bol hotový do 3 dní a je tiež negatívny. Po operácii jej povedali, že kosť pred spracovaním sa musí de kalcifikovať , bude to trvať dlhšie. Zrazu výsledok bol hotový.

Problém je v tom, že sa nevie akú chemoterapiu treba na liečbu nasadiť. Čo sa robí so zvyšným materiálom.?
Má sestra právo si ˇvyžiadať odobratý materiál, aby poslala ho na vyšetrenie inde na inú patológiu?
Ďakujem
Ludmilka 18.06.2017 (18:22)
Odpoveď:
Pozdravujem,
neviem ako sa spracováva kostný materiál na patológii, ale vyšetrenie vždy nejaký čas trvá (bežne 7-10 dní, do 14 dní celkom často).

Patológie sú dnes takmer všetky súkromné a vo veľkých sieťach a tým pádom sa aj nález z napr. "malého mesta" dostane na samotné vyšetrenie niekde do veľkého centra a vyšerené excelentne.

Klinický onkológ, ktorý sestru manažuje by mohol vedieť materiál vyžiadať a prehodnotiť inde, ale podľa samotného nálezu by mal vedieť zistiť, či je už materiál vyhodnotený kompletne, alebo sa ešte na nejaké vyšetrenie čaká. Kontaktoval by som preto klinického onkológa, alebo pracovisko ortopédie, kde ju operovali, či je už vyšetrenie kompletné.
MUDr. Pavol Lukačko

Tumor na krku

Dobry den.

Chcela by som sa spytat ci sa moze jednat o zhubny nador, ked na sone mi povedali ze je pekne ohraniceny a ze sa nemusim bat. Asi ma len upokojovali pred operaciou. Mam ho na krku vzadu asi od decembra a stale mi ho preliecovali v domneni ze ide o tukove tkanivo, avsak ziadna liecba nezabrala tak ma poslali na sono a odtial mi dali termin na operaciu. Od decembra sa trochu zvacsil. Ma 18x14x4mm.

Dakujem.
Hanka17.06.2017 (18:06)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nepredpokladám, že by Vás kolegovia falošne utešovali, len aby ste na tú operáciu išli.

Naozaj najpresnejšie vyšetrenie uzliny je ak ju vyberú a vyšetria pod mikroskopom (histológia). Len tá s vysokou pravdepodobnosťou dokáže určiť, prečo je tá uzlina zväčšená a ako ďalej.
MUDr. Pavol Lukačko

Cholecysta

Dobry den.
Chcem sa spytat, ze co znamena zva sene naplnena cholocysta?
Alena16.06.2017 (07:17)
Odpoveď:
Pozdravujem,
ide pravdepodobne názez z ultrazvuku brucha, cholecysta je žlčník a znamená to naplnený zlčník. Zvýšene naplnený žlčník?? Nález je ale treba interpretovať v kontexte vyšetrenia a neviem Vám ho viac okomentovať.
MUDr. Pavol Lukačko

Visledki usg

Dobri den pan doktor v pondelok som bola na usg ,k svojmu doktorovi pojdem az na buDuci tizden lebo mi nedaju najskor volno prosim vas mohli bi stemi napisat oco bisa mohlo jednat aj cije potrebna biopsia mam 25rokou a doktorka comi robila usg povedLa vraj ze tam ani netraba pichat ze jeto malicke zesom mlada zeto vrJ urcite bude nezhubne mohli bi ste mi aj poradit ohladom tej biopsie,usg.hmata sihrcku na pravomprsniku.pp.areolabpn,bez sekrecie,periareolarne v dlq. Hmatny tumor tuhy do 1cm bez fikacie k okoliu ,usg echogenity ben.utvaru,palpacne bez hmatnej rezistencie a citlivosti ,lu axilarne nezvecsene axila volna .ľp.areola bpn.bez sekrecie ,palpacne bez hmatnej rezistencie a citlivosti ,lu axilarne nezvecsene axila volna ,usgbirads 3 .mohli bi ste mi pivedat co znamena ajto palpacne bez hmat.rezistencie ,tu hrcku si hned dobre nahmatam,lenze ked lezim tak ani nie a od vcera ma ta hrcka zacala boliet aaj ten prsnik zboku dakujem za idpived
Martina14.06.2017 (06:31)
Odpoveď:
Pozdravujem,

podľa nálezu ide o veľmi pravdepodobne NEzbubné ložisko (...usg echogenity ben. utvaru...), asi fibroadenóm. To bez hmatnej retistencie znamená, že to lekár nehmatal, ale je možné, že vy ste si to nahmatali, lebo tam cítite aj bolesť. Každopáddne 1cm hrčka nemusí byť hmatná. Bolí Vás to už možno preto, že sa bojíte ...

Každopádne ten nález NEvzbudzuje podozrenie na zhubnú hrčku a je vysoko pravdepodobné, že to bude nezhubné.
MUDr. Pavol Lukačko

Cysty na peceni

DOBRY DEN. CHCELA BY SOM PORADIT CO TO ZNAMENA AK MI ZISTILI PECEN NEZVACSENA HOMOGENNEJ STRUKTURY PRIMERANEJ ECHOGENITY V S6 HYPERECHOGENNE LOZISKO - V S HEMANGIOM VELKOSTI CCA 6MM V OBOCH LALOKOCH 3 CYSTY VELKOSTI CCA DO 19 MM. DAKUJEM
Mária13.06.2017 (17:04)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v pečeni popisujú cysty (dutiny vyplnené tekutinou) a jedne hemangióm, čo je také klbko ciev v pečeňovom parenchýme. Nič z toho nie je podozrením na rakovinu.
MUDr. Pavol Lukačko

Usg prsnikov

Dobrý deň, pán doktor, bola som 1x na sone, potom ma poslali na mamografiu a potom opäť na sono. Môžete mi prosím povedať, čo si myslíte o tomto popise z posledného sona.
Blat. prechodný typ prsníka, primerane distribuované firboglandulárne teleso. Vpravo retraoareolárne prítomné nepravidelné v.s. rozprojikovateľné hypoechog. ložisko do 14x10 mm akoby sa tiahnúce v duktoch. Zo strany MQQ aj v.s. vmedzerený hypoechog. dutálny útvar do 7 mm - nález imponuje ako duktálny proces.
Ďakujem veľmi pekne.
Silvia13.06.2017 (16:52)
Odpoveď:
Pozdravujem,
veru neroztumiem tomu veľmi, podozrenie na rakovinu ale nepopisujú.
Dúfam, že ste využili možnosť konzultácie lekárov, kroí Vás vyšetrovali. Tí totiž vedia jednoznačne najviac, lebo videli obrazy z vyšetrení.
MUDr. Pavol Lukačko

USG prsnikov

Dobry den pan doktor,chcela by som sa spytat na moj nalez nakolko je to vazne,vopred dakujem za odpoved. Fertilny typ mliecnej zlazy,hyperechogenneho charakteru.V pravom p. sa zobrazuje hypoechogenny lahko nodulovany utvar velkosti 13,7x9,5x16,1mm v CCDU s diskretnymi znamkami vaskularizacie prevazne po perifernej casti,utvar ma bocny akusticky tien.v DMQ pritomny ovalny hypoech.utvar velkosti 3.8x1,7mm.. Axily bez patologickych zvacsenych LU. FAD BIRADS 3
Denisa10.06.2017 (17:37)
Odpoveď:
Pozdravbujem
dúfam, že ste využili možnosť konzultácie u lekára, ktorý Vás vyšetroval, ten totiž videl aj obrazovú dokumentáciu.

Predpokladám, že ide o fibroadenóm, čo je nezhubný nádor v prsníku, ktorý je treba pozorne sledovať.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 108