Poradňa

Poslať otázku

Vyhľadávanie v poradni

Sono prsníkov

Dobrý večer,
prosím o Váš názor a vysvetlenie lek. správy
USG vyšetrenie prsníkov:
Kožný kryt a podkožná vrstva prsníkov nie sú patologicky zhrubnuté. Obojstranne symetrická, veku primeraná mliečna žľaza, sonograficky pretrvávajú ojedinelé cystičky veľk. 4,5mm bilat., vpravo v oblasti rozhrania HQ smerom k HLQ paracentrálne je lobulizovaná hypoechogénna lézia veľk. 6,7x5mm, bez patol. vaskularizácie. Axily - bez jednoznač. známok patolog. LAP.
Záver:
Fertilná mliečna zľaza, ojedinelé drobné cystičky, lobulizovaná hypoechog. lézia v HQ - HLQ l.dx. /6,7x5mm/
BI RADS kat. 4B. Core cut biopsia: 31. 10. 2016

Mám 32 rokov a keďže máme pozit. RA chodím na sono každý rok. Toto je správa z môjho posledného, kde sa pani Dr. nepozdáva niečo v pravom prsníku a hneď ma aj objednala na odobratie vzorky.
Keďže okrem strachu ničomu nerozumiem, prosím vysvetlite mi to. Je to vážne? Mám ísť na odobratie tej vzorky, alebo mám ísť ešte na jedno vyšetrenie k inému Dr.
Veľmi pekne Ďakujem
lucia leskova26.10.2016 (18:27)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nemyslím, že je priestor na paniku, jednoznačne zhubné ochorenie tam nevyzerá byť.
Záreveň ten nález treba doriešiť. Lekár Vás objednal na odobratie vzorky a to bude najlepšia metóda na zistenie o čo ide. termín o týždeň je super.
MUDr. Pavol Lukačko

vysledky mamografie

Dobry den,
velmi by som Vas chcela poprosit o vysvetlenie vysledku z mamografie. Bolo mi odporucene USG vys. v skorsom termine, tak som sa nalakala.
Vlavo v sikmej proj. je nepravidelna kondenzacia az opacita 22mm s naznac retrakciou okolia.
Bilat su lozisk kondenzacie az naznac opacity do 10mm, bez patolog. zhlukov MK bilat.
Velmi Vas prosim o vysvetlenie.
Dakujem Ali
Alica26.10.2016 (12:49)
Odpoveď:
Pozdravujem,
neznie to jednoznačne zhubne, ale lekár vyžiadal dovyšetovanie. Treba absolvovať podľa odporúčania lekára.
MUDr. Pavol Lukačko

UZV+mamografia prsnikov

pred mesiacom mi robili mamografiu+UZV+aspiracnu punkcu(velmi bolevy lavy prsnik).
UZV:vlavo retroareolarne zoskupenie troch cyst, velkosti do 30 mm-realizovana aspiracna punkcia,najväcsej ods.cca 5 ml zelenkastej tekutiny-ad cytol.
Vpravo pocetne cysty, velkosti do 12 mm, na c.9 aj hypoechogenne lozisko, velkosti 10 mm-charakteru FIA(niekde ste pisali,ze bez charakteru FIA je dobry vysledok-tak vpravá strana podozrita ?)
Moze byt ,ze z lavej strany brali vzorku-je o.k. a na prvavej bude Problem?(atypicky bunky?) teraz tam mam hrcu, ktora neboli tak, ako pred mesiacom Lava strana, ale velka.
Makroskopicky nalez:
cca 8ml hnedej tekutiny1-2 VS 2x
CB-slaby Sediment
Mikroskopicky nalez: 1-3 Aspirat z retroareolarneho priestoru je spracovany cytospinom, dediment je sprac.do cytobicku:pritomne napocetne histiocyy ( moja ???) a niekolko trsov epitelu charakteru apokrinnej metaplazie (moja 2 ???)bez naleu atypickych buniek.
Dakujem pekne za pomoc
Je pravda, ze aspiracna punkcia casto dáva falosne negativne vysledky? Core-cut al. magneticku rezonancia tiez ma vedlajsie ucinky, ako mamografia(citala som,ze ziarenie sposobi premenu nefunkcnych na bujnejuce a metastazujuce bundky?(sonografia=UZV ako casto mozu robit-je odporucane?) Velmi sa bojim, ci napriek doterajsim asi? dobrym vysledkom predsa ....
aj napisat je zle.
Ake lieky by mohli pomoct?
Velmi pekne dakujem vas odborny názor a venovyny cas
Rea26.10.2016 (12:27)
Odpoveď:
Pozdravujem,
bludov na internete je toľko, že je ťažké sa orientovať v pravdivých informáciách. Nič lepšie ako kombinácia mamografie, ultrazvuku a magnetickej rezonancie na svete nik nevymyslel (ani vo vyspelých krajinách).

Je pravdou, že žiarenie môže spôsobovať rakovinu, ale v úplne iných dávkach ako sa používajú pri zobrazovacích vyšetreniach, preto sa dnešné vyšetrenia, ktoré využívajú žiarenie považujú za veľmi-veľmi bezpečné.

Jedine pravidelné mamografické vyšetrenia dokážu včas upozorniť na rakovinu v skorom štádiu. O to pri skríningových vyšetreniach ide.

Najpresnejším určením zhubného alebo nezhubného ochorenia je core cut biopsia s následným vyšetrením vzoriek patológom. ten dokáže určiť ochorenie veľmi presne. To aspiračná biopsia často nedokáže.

Nežiadúce účinky magnetickej zezonancie mi nie sú známe žiadne, ani ultrazvuku, preto nie je žiadne "zdravotné" obmedzenie na ich použitie.

Nepredpokladám, že by Vám pomohli nejaké lieky.
MUDr. Pavol Lukačko

Fibroadenom?

Dobry den. Chcela by som sa spytat, ci hypoechogenne lozisko s vaskularizaciou, zvacsene od augusta 2015 do maja 2016 z 15mm na 30x20x14mm je 100%nezhubne. V sprave som mala birads4a . V juni som podstupila biopsiu. Vysledok : vzorka tvorena utrzkami fibroadenomu. Dalej gynekologicka navrhla sledovanie. Vraj o pol roka. Citala som, ze sa niektore fibroadenomy zvrhli, a ze ani biopsia nie je vzdy 100% . Preto sa chcem spytat, ze ak je to tvorene utrzkami fibroadenomu, je to ok?? Je to 100% fibroadenom? Kamoska mi zomrela na rakovinu prsnika, a tak urcity respekt pred tym mam. Prosim vas napiste mi ake su dalsie postupy podla vas. Dakujem . Prajem pekny den.
Nikki21.10.2016 (22:54)
Odpoveď:
Pozdravujem,
najpresnejšia metóda na dokázanie alebo vyvrátenie zhubnej choroby je vyšetrenie odobratej vzorky pod mikroskopom. To ste mali a vyšiel fibroadenóm, čo je nezhubný nádor prsníka. Áno, je aj určitá šanca na vývoj rakoviny z fibroadenómu, ale tá šanca je veľmi-veľmi malá (menej ako 1%, resp. až zlomky percenta). Podozrivý je fibroadenóm, ktorý výrazne rastie a preto ho tzreba skontrolovať (napr. histologicky, ako ste absolvovali).
Súhlasím s kontrolami ako ste mali odporurčné.
MUDr. Pavol Lukačko

USG vyš. prsníkov bilat:

Koža, podkožie, mamily bilat. bez patomorfologie. Tkanivo dysplastické centrálna av HLQ a ložiskovým zahustením, viac vyznačené vľavo, vľavo ojedinele dobre ohraničené anechogénne ložiská veľkostou do 5-6 mm s laterálnymi tieňmi, bez akustického retrotumorózneho tieňa s diferencovateľnou dorzálnou stenou, s dlhším rozmerom v pozdĺžnej ose. Vpravo v HlQ dorzálne laterálnejšie cystické ložisko ostrých kontúr veľkosti 11x6 mm, vľavo v MQ septované cystické ložisko veľkosti 12 mm. bez axilárnej lymphadenopatie
z: dysplastické zmeny, drobné cysty I.sin, septovaná cysta I.sin bez výraznejšej progresie, ložisko vpravo cystického charakteru
BI-RADS 2
adriana21.10.2016 (06:56)
Odpoveď:
Pozdravujem,

neviem aká bola otázka, ale podozrenie na rakovinu prsníka z tohto vyšetrenia nemáte.
MUDr. Pavol Lukačko

sono prsnikov

Prosím vas da sa s tým niečo robiť? Podarili mi indonal. Podľa vas môže z toho vzniknúť niečo nebezpecne? Chcela by som otehotnieť, môžem? Kontrola podľa vas kedy? Este mi k tomu povedal ze ta cysta ma hrubsi obal.
Výsledok:
Koza a. Podkožie nezhrubnute.zlaza prechodného typu, v DLQ periareolarne sa zobrazuje cysta do priemeru 7 mm, ine ložiskové zmeny ani zvacsene LU nepozorovať.
Z: Cysta v pr. Prsniku BI RADS 2

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Adriana20.10.2016 (16:09)
Odpoveď:
Pozdravujem,
nález na prsníkoch je bez podozrenia z rakoviny. Máte tam len cystu v pravom prsníku.
S otehotnením to nemá nič spoločné, nie je dôvod s otehotnením čakať, predpokladám, že Vám dajú kontrolu za nejaký čas (napr. 6 mesiacov), ale nič by sa nemalo diať.
MUDr. Pavol Lukačko

Mamograf

Prosim o vysvetlenie: fertilny typ mliecnej zlazy s denznou zlazou takmer vo vsetkych kvadrantoch skvrnitej kresby, bez tienov spikuloviteho charakteru a patologickych mikrokalcifikatov, vlavo HLQ zlaza vacsieho rozsahu a na rozhrani MQ lateralne intramamarna LU 5,5 mm.
Dakujem
Eva18.10.2016 (07:19)
Odpoveď:
Pozdravujem,
normálny nález, bez podozrenia na rakovinu.
MUDr. Pavol Lukačko

MAMO+USG

Absolvovala som preven. prehliadku. Najskôr Mamograf, potom pri palpačnom vyšetrení sa p. doktorke niečo nezdalo tak si hneď pozrela mamo a rozhodla sa urobiť aj USG. Doporučila magnetickú rezonanciu, pre ujasnenie. Môžem poprosiť o Váš názor, že či z popisu sa dá niečo zistiť?
Žľaza charakteru oneskorenej involúcie bilat. Opacita 1.sin v USG sol. TU s cystickými zonami 20x10mm dif dg.cysticky degen.FIA /nebol v USG pred 4 rokmi/ seu hamartom, papil.cysta menej pravdepod./ ďaľší mediálne 6 mm charakteru možného FIA a ďaľší na č.4 4mm Atypie nepozorovať. MK nesusp.ojed. MAK nepozorovať. LAP axilárne nepozorovať. USG prsníkov: tri ložiská novozistené 1.sin nesusp. LU axilárne bilat. do 11 mm
mira17.10.2016 (19:28)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v ľavom prsníku je neičo, čo by mohol byť fibroadenóm alebo hamartóm. Ložisko nemá znaky zhubného tumoru (...MK nesusp.ojed. MAK nepozorovať....). Na minulom vyštrení to nebolo prítomné.
S vyšetrením magnetickou rezonanciou súhlasím.
Je dobré, že nejde o jednoznačne zhubne vyzarejúce ložisko, alebo ložisko, ktoré "zaváňa" problémom.
MUDr. Pavol Lukačko
1 2 3 4 5 6 7 8 9 83