Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaCategory: QuestionsVysvetlenie stavu po pal.cht.
Zuza asked 2 týždne ago

Vysvetli stavu  mojej mamy,  mala nador krcku maternice ,bola operovana v 2007 ,chodila oziare.: V auguste 2020  progresia choroby v plucach(PETCT) metabolicka a morfologicka progresia viacpocetne MTS v plucach-multifokalne  multisegmentalne  nodularne až lalocnate  MTS v parenchyme pľúc  bilat do 20x17mm,suv8,24. Paliat. Chuť docetaxel+ CBDCA(3MES. RESTAGING).  Vzdala chemoterapiu uz pol roka ,co sa stane ,nič jej neurobi?   Zatiaľ dakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 týždne ago

Pozdravujem,
je otázne, či noé ochorenie v pľúcach súvisí s rakovinou krčma maternice z minulosti, alebo je to nové a iné ochorenie (napr. karcinóm pľúc). Ošetrujúci onkológ asi takto uvažoval a asi to vyhodnotil ako progresiu rakoviny krčka maternice po mnohých rokoch. Jedinou možnosťou na liečbu v takomto prípade je systémová liečba, a to paliatívna chemoterapia. Iná možnosť viacmenej neexistuje.
Takáto liečba má možnosť uľaviť od ťažkostí, ktoré metastatická choroba v pľúcach prináša (dušnosť, vykašliavanie krvi, …) a možno predĺžiť prežívanie. Je na mame, ako sa rozhodne ohľadom liečby, predpokladám ale, že inú liečebnú možnosť už nemá.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR