Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaCategory: QuestionsUzliny krk, polypy žlčník
Katarína asked 2 týždne ago

Dobrý deň,
Prosím o radu. 17 ročná dcéra má dlhodobo rôzne zdravotné problémy. Astmu, alergie, opakované zvýšené teploty (do 37,4 C), najmä popoludní, únavu bez námahy, časté nevoľnosti, bolesti brucha, zvracanie.
Sono brucha ukázalo: Cholecysta primeranej veľkosti, tenkostenná, anaechogénna intraluminálne dve hyperechogénne formácie r. do 5,5 mm a 6,2×2 mm bez zmeny polohy pri polohovaní, bez zn. akustického tienenia. Ostatný nález v norme.
Výsledky z gastrofibroskopie: chronický lymfocytárny inaktívny zápalový extudát v stróme, rovnako v bulbus, Útržok antrálnej sliznice žalúdka s ľahkým, chronickým, inaktívnym zápalom v stróme sliznice.
Zároveň má dcéra dlhodobo zväčšené uzliny na krku. Pravú uzlinu má zväčšenú cca 10 rokov, po prekonaní mononukleozy, ľavú nevieme ako dlho, pohmatom je ju ťažké nahmatať. Až sono ju objavilo. Sono nám opakovane robili s odstupom 3 mesiacov, výsledky boli približne rovnaké. Opisujem z USG krku: Vpravo pozdlž karotického cievneho zväzku a pozdlž m. SCM pozorovať hypoechogénne oválne LU rozmeru do 10 x 4,5 mm. Vľavo pozdlž karotického cievneho zväzku a pozdlž m. SCM pozorovať akcentované hypoechogénne oválne LU rozmeru do 28×6 mm, bez patologickej vaskularizácie v incip. progresii Bilat. Submandibulárne prítomná zväčšená hypoechogénna LU oválneho tvaru, pravidelných kontúr hladkých okrajov, v CFM a PDI s akcentovanou hilovou vaskularizácou väčšia je vpravo rozm. 32-35 x 9 mm, vľavo má rozmer 20-24 x 10 mm.
Vyšetrenie krvi mala dcéra opakovane v norme.
Sono krku máme z februára, následne sme boli v karanténe, potom sme mali v rodine Covid-19, dcéra bola celý čas negatívna (pre astmu užíva Flixotide, možno preto).
Obvodný detský lekár nás vyšetruje len cez telefon, stráca prehľad, vždy nás odbije.
Na kontrolné sono na gastro máme ísť až na jeseň, po roku od objavenia polypov v žlčníku. Dcéra sa stravuje extrémne zdravo, napriek tomu má občas hnačku, nevoľnosti. Vraj je to normálne.. Je?
Na hematologiu máme termín až o mesiac. Prosím o Váš pohľad. Čo nás čaká? Uzliny na krku má zväčšené dlhodobo. Občas ju pobolievajú, ale zdá sa, že sa nezväčšujú. Čaká nás peľová sezona, vtedy býva dcéra s prejavmi alergie. Je predpoklad, že budú chcieť uzliny vybrať? Je možné, že by uzliny samé zmizli, stiahli sa? Aké sú riziká, keď uzliny nepôjdu von?
Ja viem, že situácia v krajine je vážna, ale priala by som si, aby nás niekto vypočul a komplexne posúdil. Viete nám poradiť nemocnicu alebo lekára, kde by nás vyšetrili, vysvetlili a stanovili ďalší postup? Mám pocit, že posledné 2 roky len putujeme z ambulancie do ambulancie, na vyšetrenia čakáme večnosť, všade nám niečo zistia a potom nás pošlú domov…
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Katarína

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 týždne ago

Pozdravujem,
nemyslím, že ťažkosti Vašej dcéry pramenia z onkologického problému. Píšete do onkologickej poradne.
Nie je normálne, že 17 ročná dcéra bežne a často hnačkuje (ale za hnačku sa považuje riedka a neformovaná stolica, ktorá je častá, teda viac ako 2x denne). Variácie na bežnú stolicu určite existujú, avšak nevyskytujú sa často a dlhodobo. Vydiskutujte s ňou, či má naozaj hnačky… opakovane s pacientami narážam na problém, že redšiu stolicu 1x denne považujú za hnačku.
Polypy na žlčníku jsú stav, ktorý sám o sebe nezvykne robiť ťažkosti a u väčšiny ľudí sú len náhodným nálezom. Teoreticky ale môžu robiť príznaky ako pri žlčníkových kameňoch (žlč. záchvat).

Odstránenie lymfat. uzliny a ja histologické vyšetrenie je krajné riešenie, avšak veľmi presné na zistenie pôvodu zväčšenia uzlín, resp. vylúčenie, alebo potvrdenie lymfómu, alebo inej onkologickej choroby. Väčšinou sa odporúča len pri veľkom podozrení na nádorové ochorenie (napr. pri podozrení na lymfóm), alebo výraznom zväčšení uzliny. Dcéra má uzliny asi zväčšené dlhodobo a je možné, že pretrvávajú po prekonanej mononukleóze. Pri tejto chorobe sú veľmi špecificky zväčšené uzliny v na krku a inde nie, na pohmat sú mäkké. Ak však nebude možné inak vysvetliť ich zväčšenie, je možné, že sa kolegovia rozhodnú jednu Lu odstrániť a vyšetriť pod mikroskopom. Zväčšenie uzlín pri lymfóme je progredujúce (uzliny postupne rastú), na pohmat sú výrazne tuhé, vyskytujú sa na viacerých miestach a sú veľké (až niekoľko cm).
Užívanie Flixotide myslím nemalo žiadny vplyv na nenakazenie covid-om.
Vyšetreneie hematológom je dobrý nápad, ale je tiež možné, že nič špeciálne nezistia.
Viac Vám poradiž neviem, problém dcéry mi príde pre internistu/pediatra.
 
 

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR