Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaUzlina v iliackej oblasti
Sisi asked 3 týždne ago

Dobry den pan doktor, v roku v 2017 som mala Ca lrvla maternice, na MR mi vychadzala zvacsena uzlina, popis na MR takyto: V iliackej oblasti vpravo je zrejma LU velkosti 25x13mm, uzlina vykazuje postkontrastne sytenie a restrikciu difuzie. Co to znamena? Napriek tomuto popisu mi uzlinu nevzali, riesili len krcok dvomi konizaciami, histologia po druhej konizacii cista, zobrate v zdravom tkanive. Povedali mi ze uzlinu netreba ze je reaktivna. Trochu ma ale ten popis spatne znepokojuje.
Na kazdom Ct, Pet mi stale vychadza zvacsena, na pet sa mi metabolicky nezvyraznila, momentalne ma poslednom Ct, z oktobra 2020 mi vysla 14x11mm, cize mensia ako na tej MR z 2017. Co si o tej uzline myslite? Ten popis z tej MR mi znie tak dost negativne? Dakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 3 týždne ago

Pozdravujem,
ak je rakovina na krčku maternice veľmi malá, konizácia môže byť definitívnym riešením pre pacientku a už nič netreba robiť (len kontroly).
Postihnutie uzlín pri tak malom náleze na krčku je tiež málo pravdepodobné.
Ak sa uzlina na opakovaných vyšetreniach zmenšila, resp. nerastie, môže to byť znakom toho, že bola reaktívna a nie postihnutá rakovinou. Ak by priamo súvisela s rakovinou na krčku, určite by v čase rástla a na vyšetreniach v neskoršom období by bola väčšia.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR