Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
Poradňatehotenstvo po liecbe
Marky asked 3 roky ago

Dobrý deň mam 40 rokov a som aktuálne po radio. liečbe Ca oboch prsnikov,dg. invazivny duktalny karcinom I.sin,Ki67 80%, triple negatív resp. ER do 10%, Her2-; druhý invaz.duktalny karcinom grade 2,ki67 15%, triple negativ, Her2 -, , BRCA1+, st.p.CCB- GPO MI(1/20), st.p. 6 cyklov TAC od 2/2020, MAE bilat. v 6/20 a 6x Capecitabin,po 3D-CRT v TD 50,0Gy vlavo i vpravo.Stav po operácii vľavo i vpravo ypT2pN0.Moja otázka znie:
1.Ako dlho po liečbe sa odporúča daný stav sledovať?
2.Odporúčajú mi vybrat koli Brca 1 vajecniky, vajcovody i maternicu…je maternicu taktiež potrebné vybrat ? a karty by sa mali vybrat vajecniky ?
3. Je možné po takej liecbe otehotnieť pomocou KET? Po akej dobe od skončenia liečby? Je to veľké riziko?
Ďakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 3 roky ago

Pozdravujem,
otázky ohľadom otehotnenia by ste mali konzultovať s lekárom v centre reprodukčnej medicíny, predpokladám, že ste tam boli, keď sa realizovalo mrazenie. Ak ste ale čerstvo po liečbe, bolo by vhodné počkať cca 2 roky.
Štandardne sa pri mutáciích BRCA1,2 odporúča preventívna operácia do 35-40 roku života ženy (vtedy je u mnohých žien už po tehotenstvách), alebo aj skôr a to po ukončení reprodukčného plánu. U vás je to ale asi inak. Odstraňujú sa vaječníky, vajcovody, často aj s maternicou (odstránenie maternice predstavuje väčie operačné riziko, lebo ide o väčšiu operáciu, avšak ak sa u pacientky zvažuje podávanie tamoxifenu (pre ca prsníka), odstránenie maternice sa zvažuje. V prípade, že plánujete tehotenstvo, sa takýto postup môže ale kompletne zmeniť. Preto by bolo vhodné niekoľko mesiacov počkať a dohodnúť konzultáciu v centre pre asistovanú reprodukciu.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR