Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaCategory: Questionsrakovina C023
Barbora asked 2 mesiace ago

dobrý den pán doktor….chcela by som vediet aká je prognoza manžela …v roku 2018 podstupil radioterapiu jazyka ,ktora bola uspesna T3N0M0 sqvamocelularny karcinom v G1…..po dvoch rokoch nastala recidiva a nasledne mu urobili zachranny operačny vykon  kde  mu bol komplet cely odstraneny  jazyk a spodina ustna  a  nasledne urobená rekonstrukcia jazyka …zaver z histologie podla pani doktorky bol dobry T2N0MX v G2 ….operacny vykon bol robeny 16.12.2020 kde mu bola zavedena sonda PEG….odvtedy su to skor 3 mesiace neboli mu robene žiadne odbery krvi CT -neviem ci je to v poriadku na kontroly chodi vraj je to zahojene dobre ….moj manžel klesa na psychyke schudol je vyrazne chudy vyska 183 vaha 60 …cez PEG si začina podavat alkohol s cajom pritom  ma alkoholom stukovatenu pečen…opušta sa klesa mu psychyka….chcela by som sa spytat na prognozu pri takomto stave …dakujem  za odpoved ….Barbora

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 mesiace ago

Pozdravujem,
prepáčte, že odpovedám neskoro, ale pred pád dňami sa menila webstránka a nebol som schopný Vám odpovedať kvôli technickým problémom na web poradni. Vyzerá ale, že to už funguje.
Nádory hlavy a krku sú veľmi nepríjemnou chorobou, lebo vyžadujú už pri prvotnej liečbe veľmi agresívny prístup (väčšinou ožarovanie, alebo kombinácia operácie a ožarovania). Navyše minimálne u tretiny pacientov sa choroba určite do niekoľkých rokov vráti, všetko závisí hlavne od rozsahu ochorenia a v našich končinách pacienti veľmi často už začínajú s pokročilou chorobou. Tým je šanca na zlyhanie liečby a návrat ochorenia výrazne vyššia.
Po návrate choroby sa len v menšom percente prípadov vôbec podarí záchranná operácia, lebo u väčšej časti pacientov sa ani to nedá realizovať. Tieto operácie ale mávajú veľkú daň a to odstránenie nejakej časti (napr. jazyka), čo pre pacientov znamená nielen sociálny problém (ako vyzerajú, nevedia poriadne komunikovať, …), ale často aj problémy s príjmaním potravy, hltaním, dýchaním a iné. Niet sa čo čudovať, že pacient po takejto liečbe klesá na duchu.
Po záchranných operáciách sa choroba taktiež veľmi často vráti. Prognóza na návrat sa samozrejme zvyšuje ak je pacient v horšom stave, aleto to sú takmer všetci pacienti s nádormi hlavy a krku po záchranných výkonoch. Takže pre Vás nemám dobré správy…
 
 

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR