Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaModerný screening a monitoring IBD/IBS pacientov (s rodinnou anamnézou KRCa)
Rastislav asked 3 mesiace ago

Dobrý deň,
rád by som sa opýtal, či v SR jestvuje zdravotnícke zariadenie, ktoré už prekonalo zastaranú rutinu neefektívnych testov na okultné krvácanie a hygienicky závadnej a taktiež nedokonalej kolonoskopie.
Ponúka niektorý lekár sledovanie rizikových pacientov efektívnymi a neinvazívnymi metódami, ako napr. CRP (zápalové faktory), M2-PK (enzým tumorov a polypov), či dokonca kapsulovú endoskopiu?
Teším sa na Vašu odpoveď.
S pozdravom
Rastislav

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 3 mesiace ago

Pozdravujem,
kapsulová endoskopia je v SR dostupná na viacerých pracoviskách, nájdete na nete. Pokiaľ viem, nie je hradená zo zdravotného poistenia.
Kapsulová kolonoskopia určite nie je štandardom v skríningu v krajinách EU (aj keď štúdie v lepšie organizovaných krajinách prebiehajú). Má svoje výhody, avšak aj tak je nutná príprava čreva (pre mnohých pacientov veľmi nepríjemná) a nemožno pri nej realizovať žiadne inštrumentálne výkony ako pri štandardnej kolonoskopii. Z „príjemnejších“ metód máme v SR bežne dostupnú CT kolonoskopiu.
Štandardným vyšerením v kríningu kolorektálneho karcinómu je vyšetrenie stolice na skryté krvácanie. Pacienti, ktorí majú tento test pozitívny sú ďalej prešetrený kolonoskopicky aleno CT kolonoskopicky.
Test stolice M2-PK si môžete zakúpiť  avyhodnotiť doma, nájdete na nete.
Myslím, že neúspech skríningu v našej krajine nie je daný nedpostupnosťou super moderných metód, ale nezáujmom pacientov a zlou organizáciou zo strany poisťovní/ministerstva, …

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR