Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaMelanom
Michaela Kováčová asked 3 mesiace ago

Dobrý deň chcem sa informovať ohľadom metaztazy maligneho melanómu ide o to že priateľ si nahmatal hrcku na stehne cca mesiac a pól dozadu na dovolenke sa mu zväčšila okamžite po príchode sme to začali riešiť to znamená že išiel ku chirurgovi on ho ubezpečil že je to lymfaticka.uzlina sfarbenie kože bola nezmenená nemal tam ani znamienko a 8.8 bol vykonaný chirurgicky zákrok kde mu nález vybrali poslali na histologiu a výsledok z histologie bol obrovské prekvapenie záver že je to metastaza maligneho melanómu. Je možné že rakovina kože bola bez príznakovo a prerástlo to až do metastáz ? Priateľ je svetlý typ znamienok ma vo väčšom počte ale nespozorovali sme nič žeby nastali nejaké zmeny na znamienkach zmena farby veľkosti alebo niečo podobne. V minulosti mal vyberané väčšie znamienka ale tie všetky boli v poriadku a to bolo možno pred 15rokmi . Takže sa chcem opýtať je možné že mal bezpriznakove bez zmeny znamienok melanóm a prerastlo to až do štádia kde sa mu začali robiť metastázy na lymfatických uzlinach ? A v prípade že je to aj reálne ako pokračovať aké ma šance na vyliečenie ako postupovať v utorok máme prvé sedenie s primárkou onkológie v Prešove. Ale každopádne chceme to riešiť aj s niekým ďalším konzultovať viete nám poradiť?Ďakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 3 mesiace ago

Pozdravujem,
malígny melanóm sa naozaj môže ukázať až vo forme metastázy do uzliny, alebo do ného orgánu.
U cca u 5-10% pacientov sa malígny melanóm prezentuje až metastázou, pričom primárne ložisko nie je možné bežnými vyšetreniami dokázať. Primárny melanóm buď z kože „zmyzne“ (zregreduje), alebo sa môže nachádzať vo forme amelanotockého melanómu (nie je to hnedý typ melanómu, teda sa veľmi ťažko na koži hľadá), poprípade sa nachádza v oblasti tráviaceho traktu (napr. v stene čreva) a je odhaliteľný až pri kolonoskopii.
Výskyt uzliny v triesle môže znamenať, že primárne ložisko je niekde v okolí genitálu, konečníka, alebo v panve.
Predpokladám, že takýto pacient bud eodoslaný na CT vyšetrenie, alebo vyšetrenei pET, aby sa zhodnotil rozsah ochorenia (aj iné uzliny? iné orgány?). O prognóze je veľmi ťažko hovoriť pokiaľ nie je pacient dostatočne vyštrený a zistený rozsah ochorenia. Jednoznačne choďte na tú konzultáciu.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR