Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaLymfatické uzliny krk
Lenka asked 4 mesiace ago

Dobrý den, chcem sa opýtať pred 3mi rokmi mi bola vybratá Lu veľkosti cez 2cm histologia vyšla nezhubný nádor, pred operaciou mi našli ďalšiu na ľavej strane, teraz som bola na sone s touto a našli mi dalších 6ks pod krkom proste všade možne od veľkosti 12,3 do 13,7. Sú tam názvy ako hypoechogenne a podobne a zaver-VS reaktivna Lap krku v popisanom rozsahu.Co to znamená?

2 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 4 mesiace ago

Pozdravujem,
reaktívne lymfatické uzliny predstavujú zväčšené lymfatické uzliny, ktoré nesúviasia s onkologickýcm ochorením. Najčastejšie ide o prejav rôznach zápalov, zriedkavo iných ochorení. Reaktívna uzlina je na zobrazovacích metódach väčšinou dobre definovateľná, preto by som popisujúcemu lekárovi skôr veril.
Histologické vyšetrenie uzliny, ktoré ste pred časom absolvovali je najpresnejším vyšetrením, ale robí sa to až keď niet žiadneho vysvetlenia pre takýto stav a pacient má nejaké potiaže. Väčšinou sa teda sledujú.

Pavol Lukačko Staff answered 4 mesiace ago

Pozdravujem ešte raz,
lekári, ktorí Vás vyšetrujú o Vás vedia výrazne viac, ako Vám ja dokážem napísať cez poradňu.
Ak sa popri takýchro uzlinách vysjytujú aj iné ťažkosti, vyšetrujú a vylučujú sa rôzne ochorenia. Tam patrí aj hematologické vyšetrenie a aj opakovanie odobratia uzliny.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR