Domov Liecba

Liecba

od Anna
PoradňaLiecba
Anna asked 2 roky ago

Dobrý deň  chcela by som sa spýtať mamine diagnostikovali recidivu na koreni jazyka chodila na preventívne kontroly. Celu dobu mala onkomarkery v poriadku v novembri bola na kontrole u krcneho lekára  ktorý hej tvrdil ze je všetko O. K. Vo februári bola na kontrole na onkológii kde mala onkomarkery tiež úplne v norme a teraz v marci jej tvrdia ze je to rozsiahle a treba rozsiahlu operáciu nechápem kde sa stala chyba . Ako je to možné  načo sa potom robia kontroly a odbery keď nikto nič nezistil. A ešte som sa chcela spýtať na protónovu liečbu . Mohla by ju absolvovať keď už bola v roku 2010 ozarovana v Žiline a 2015 podstúpila cyberknife v Ostrave . Nerozumiem tomu naozaj keď človek chodí na všetky kontroly a zrazu Vám oznámia niečo také ďakujem za odpoveď Rybarova Anna 

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
myslím, že chyba sa nestala nikde. Bohužiaľ u minimálne 30% pacientov s nádormi hlavy a krku nastane návrat choroby v pôvodnom mieste a asi v rovnakom percente návrat choroby v uzlinách.
Základom kontrol pacienta s nádoronm hlavy a krku je klinické vyšetrenie (stomatochirurg, ORL lekár), marker hraje len doplnkovú úlohu. Pri podozrení návratu choroby z klinického vyšetrenia je vhodné urobiť MRI, CT a histologizáciu (odber vzorky).