Domov Karcinom prsnika

Karcinom prsnika

od Veronika
PoradňaKarcinom prsnika
Veronika asked 4 mesiace ago

Dobry den,
mamine diagnostikovali  invazivny NST karcinom mliecnej zlazy o velkosti 35×35 mm (IHC Ecadhrin +p63), angioinvazia do lymfatik zachytena. Prsnik jej odstranili cely.
ki67 10%
Estrogen 100%
progesteron 100% 
HER2 pozitivny
TNM T: pT2
N: N1a(sn)
Grading G1
Onkomarkery v norme, CT pluc a brucha bez nalezov.  Mamina ma 49 rokov a este stale ma menstruaciu.
Pani doktorka zvolila ako zaistovaciu liecbu chemoterapiu 4 cykly – 1 tyzden chemo a 3 tyzdne volno a nasledne 12 tyzdnov kazdy tyzden chemo plus biologicka liecba, nasledne po ukonceni jej bude podavana hormonalna liecba po dobu 5 rokov. 
Mamina sa velmi chcela vyhnut chemoterapii tesila sa ze ma onkomarkery a CT v poriadku. Chcem sa opytat, je chemoterapia naozaj nevyhnutna ako zaistovacia liecba ?  Mamina sa velmi boji nasledkov a celkove zle psychicky vsetko znasa. Mame aj ine moznosti ?
Dalej mi jej pani doktorka mne ako dcere odorucila geneticke vysetrenie, je to naozaj nevyhnutne pri tomto type tumoru ? Je tento typ geneticky podmieneny?
Vopred Dakujem za odpoved.
P.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 4 mesiace ago

Pozdravujem,
pre postihnutie uzlín je štádium jej ochorenia 3.
To je dôvodom na podávanie zaisťovacej liečby (chemo+hormonálna liečba), lebo po podaní takejto liečby po operácii pacientky dlhšie prežívajú a aj návrat choroby sa udeje neskôr a u menšieho počtu pacientok. Inou možnosťou je vzdať sa tohto zlepšenia.
V prípade výskytu rakoviny v rodie v mladom veku, pri kombinácii viacerých onkologických ochorení u jedného človeka, alebo viacpočetnom výskyte rakoviny u pokrvných príbuzných  je vhodné zisitť, či sú členovia rodiny nositeľmi génov, ktoré podmieňujú náchylnosť na takéto ochorenie. Bolo by dobré skonzultovať ambulanciu lekárskej genetiky, či je takéto vyšetrenei u Vás vhodné, výskyt u jedného člena raodiny ale myslím nie je dôvod na takéto vyšetrenie (neviem presne, preto vhodná konzultácia na genetike).