Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaHrčka v prsniku
Ladislav asked 2 roky ago

Dobrý večer prajem. Síce sem možno nepatrím, pretože som muž,ale mám na Vás otázku. Už nejaký čas na bolí chrbtica. Na základe MRI vyšetrenia mi bolo povedané,že nález nevysvetľuje potiaže. Následne som bol riešený kvôli miernemu zväčšeniu prsníku a šupinateniu bradavky na internom oddelení-onkomarkery a soná. Okrem toho mám subfebrility okolo 37,2, ale nie počas celých dní. Napriek tomu,že sa tieto veci nevysvetlili som si dnes nahmatal bolestivú hrčku,ktorá je umiestnená pod bradavkou asi 3-4 cm, ktorú nenašli sografickým vyšetrením ani včera a ani onkológ pohmatom. Zrejme ju prehliadli,pretože sa nachádza inde,ako by sa mal nachádzať tumor. Pri mojej opätovnej návšteve onkóloga,kde som mu už presne ukázal miesto mi bolo oznámené,že sa nemám strachovať, pretože karcinómna hrčka nebolí. Chcem sa teda opýtať,čo by to mohlo byť a či to môže súvisieť s bolesťami chrbtice. Poprosil by som aj priamu odpoveď,či sa môže v akokoľvek krajnom prípade jednať o rakovinu. Ďakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
použitie onkomarkerov na diagnostiku rakoviny je veľmi sporné. Považovať bolesti chrbtice za príznak hrčky v prsníku taktiež nepovažujem za „bežné“.
Výborným vyšetrením na začiatku je prehmatanie oboch prsných žliaz a následne ultrazvukové vyšetrenie, resp. mamografia. Nepredpokladám, že by lekár aj sono prehliadli jednoznačnú hrčku (tým netvrdím, že si vymýšľate).
To, že na sone nič nenašli považujem za veľmi slušný základ vo Vašom prípade na ktorom treba stavať. Ak by bol na sono nejaký nejasný, alebo podozrivý nález/hrčka, vyšetrujúci lekár by Vás referoval na mamografiu.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR