Domov Doplnenie k CT vyšetreniu

Doplnenie k CT vyšetreniu

od Barbora
PoradňaDoplnenie k CT vyšetreniu
Barbora asked 9 mesiacov ago

Dobrý deň, pripájam ešte dovysvetlenie k predchádzajúcemu prispievku CT vyšetrenia nášho starého otca. 
Prichádzalo by uňho do úvahy kardiointervenčné riešenie (plastika na koronárnu cievu RCX + transkatétrová náhrada aortálnej chlopne tzv. TAVI), ale v rámci prípravy  pri CT hrudníka odhalili ložisko v pľúcach, ktoré spolu so zväčšenými lymfatickými uzlinami je podozrivé z onkologického procesu, čo samozrejme pacienta k výkonu na chlopni kontraindikuje. Preto ho preložili do rajónneho interného zariadenia, kde mali tento pľúcny proces dodiagnostikovať. V prípade, že sa onkológ vyjadrí, že nejde o onkologické ochorenie a predpokladaná doba prežitia je viac ako 12 mesiacov, mohol by zákrok podstúpiť. 
Lenže vzhľadom na dychavicnost spôsobenú slabým srdiečkom nám povedali, že bronchoskopiu by nezvládol. Starý otec sa na žiadne onkologické ochorenie neliečil.
Vedeli by ste nám poradiť, ako v takomto prípade postupovať?
Dakujem!

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 9 mesiacov ago

Pozdravujem,
verím, že kolegovia majú ťažké rozhodnutie, aby otcovi viac pomohli ako poškodili. Internisti sú mudra ľudia a budú sa h snaziť dať „dokopy“, aby tú bronchoskopiu zvládol.
Asi treba naozaj nejako doriešiť ten nálezna pľúcach, bez dôkazu histologického (odber vzorka a vyšetrenie pod mikroskopom) to nepôjde.