Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
Poradňabolesti-brucha
Iveta asked 1 týždeň ago

Dobrý deň pán doktor, chcela by som vás poprosiť o radu.Ockovi bol zistený tumorozny nález v retroperitoneu a na MR bola cysta pečene 25.3.2021.Minuly týždeň mu brali vzorku z retroperitonea a zistili tumorozny proces v pečeni.Tak rýchlo sa spraví metastaza?A zobrali vzorku aj z pečene.Ocko má dobré aj pečeňové testy,nechudne ale je problém s obličkami,má nefrostomie.Ma vysoký kreatinin tak sa nemohlo urobiť CT.Je to liečiteľné? Ďakujem za odpoveď.S pozdravom Iveta Kmeťová

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 týždeň ago

Pozdravujem,
nádory v retroperitoneu sú problematické v tom, že rastú veľmi dlhú dobu neviditeľne. Retroperitoneum je anatomický priestor, ktorý sa komplikovane vysvetľuje, ale v tomto priestore sa nachádzajú napr. obličky a veľké cievy. Takto skryté nádory často dorastajú do relatívne veľkých rozmerov a sú preto neoperovateľné.
Metastáza na pečeni určite nevznikjne za pár týždňov, je vysoko pravdpodobné, že tam už boal v čase MRi a, ale toto vyšetrenie ju neodhalilo.
Liečba a tým aj prognóza výrazne závisia od typu nádoru, ktorý tam rastie. To že má otec nefrostómie ale nie je dobrým znakom, vysoký kreatinín poukazuje na zlú funkciu obličiek. Pri nefunkčných obličkách väčšinou ni eje možné dať chemoterapiu.
Mali by ste sa porozprávať s ošetrujúcim onkológom aké má šance, o akej liečbe vôbec uvažuje.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR