Počet ľudí s ochorením čriev rastie
Na transplantáciu čreva sa dnes pýta veľa pacientov. Ale vymeniť črevo, druhý najmocnejší orgán v tele, a urobiť to tak, aby fungovalo, je strašne zložité. Nie technicky, ale preto, že črevo je náš najväčší imunitný orgán, je oveľa zložitejší, osídlený baktériami, a plne nahradiť ho, žiaľ, nedokážeme. Transplantácie čreva sa síce robia, ale iba ako súčasť transplantácie viacerých orgánov u ľudí s rozsiahlymi poškodeniami. Netýkajú sa veľkého množstva pacientov, ide o zopár stoviek pacientov na svete. A nikdy sa nedá hovoriť o ideálnom fungovaní transplantovaného čreva. Ale výskumy v tomto smere intenzívne pokračujú.
Koľko pacientov so zápalovými ochoreniami čreva je na Slovensku?
Vyštudovala Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Je gastroenterologička a špecializuje sa na chronické zápalové ochorenia čreva. Je prednostkou Internej kliniky Univerzitnej Nemocnice – Nemocnice sv. Michala v Bratislave. Deväť rokov pôsobila v univerzitnej nemocnici Amsterdam Medical Center a Erasmus Medical Center v Rotterdame v Holandsku, kde pracovala na výskume pôvodu chronických zápalových ochorení čreva. Tu získala aj atestáciu z gastroenterológie. Pracovala aj v univerzitnej nemocnici vo Francúzsku a v nemocniciach na Kramároch a v Ružinove. Je vydatá, má deväťročnú dcéru Oliviu.
Odhadom sa to týka asi desaťtisíc pacientov, ale či toto číslo naozaj odhaľuje realitu, ťažko povedať. Lebo mnohí vôbec nemusia byť diagnostikovaní alebo sú vedení pod inými diagnózami.
Vás už počas štúdií priťahovala úloha, ktorú zohráva v tele naše črevo? Čím vás fascinovalo?
Málokto si uvedomuje, že nie kožou, ale práve tráviacim traktom sme najväčšou plochou v kontakte s vonkajším svetom. Bábätká sa rodia na svet s takmer sterilným črevom s minimálnym množstvom baktérií a v priebehu prvého roka sa im tieto baktérie dostávajú do tráviacej trubice dojčením, neskôr jedlom a tým, čo do úst náhodne vložia. Vedeli ste, že zloženie črevnej bakteriálnej flóry si každý vytvára svoje vlastné a líšime sa ním rovnako ako odtlačkami prstov? To, že pri takej obrovskej expozícii baktériami nedochádza k zápalom čreva častejšie, je vlastne zázrak, ktorému stále úplne nerozumieme.
Vy ste sa na cestu „skrotenia“ Crohnovej choroby aj ulceróznej kolitídy, čo sú diagnózy na celý život, vydali hneď po skončení vysokej školy. Učili ste sa v Holandsku. Prečo práve tam?
Začala som robiť internú medicínu. Potom som sa spolu s kolegami začala orientovať na problematiku zápalových črevných chorôb. Je to fascinujúca oblasť medicíny, je to zmes rozmýšľania a výkonov, ktoré robíte rukami, vyžadujú si expertízu, zručnosti. Takže deň máte vyplnený rôznorodými činnosťami, a súčasne je patológia tráviaceho traktu extrémne rozmanitá, zasahuje od imunológie cez infekčné choroby až po nádorové ochorenia. Do Holandska som odišla preto, lebo holandská gastroenterologická škola mala dobrú reputáciu s dlhodobou tradíciou výskumu a liečby nešpecifických zápalových črevných ochorení. V Holandsku som strávila deväť rokov, celú atestačnú prípravu, a v gastroenterologickej praxi pokračujem už deväť rokov na Slovensku.
Stúpa výskyt Crohnovej choroby alebo sa o nej len viac hovorí na verejnosti?
Čítajte viac: https://primar.sme.sk/c/22510362/gastroenterologicka-o-crohnovej-chorobe-a-jej-liecbe.html