Domov Zväčšené uzliny

Zväčšené uzliny

od Kristina Vološinová
PoradňaZväčšené uzliny
Kristina Vološinová asked 9 mesiacov ago

Dobrý večer, pekne prosím o Váš názor,
Moja dvojročná dcéra má už asi druhy mesiac zväčšené Lu : popis USG .. Vľavo occipitálne pretrváva subkutánne pruhovitá povrchová  ovalna LU veľkosti 6×2 mm s tenkým pruhovitým hilom. Obojstranne v hornej jugularnej oblasti aj pod uhlom mandibuly početnejšie oválne ostro ohranicene hypoechogenne LU ,hladkeho povrchu ovalmjeho tvaru  max. velkost 1,3x 0,53cm. Distalnym smerom jugularne LU mensie ovalne hypoechogenne , supraclavicularne LU dpo priemeru 0,5cm . Axilarne vpravo detekovana LU rozmerov 5,6 x3mm  s dobre diferencovanou strukturou,pruhovitým hilom-benigna .. Zaver sledovane LU bez morfologickej progresie.  
Vysledky z infekcneho . akutna Toxoplazmoza… 
Prosím Vás pani Dr. na hematologii nas trošku vystrasila ze ak sa uzliny nezmenia pocas 4 tyzdnov treba ju odoslat na histologiu, po liecbe ,brali sme 21 dni rovamycin , boli 3 tyzdne pauza  a znova uz asi 2 tyzden mame rovamycin   a biseptol … uzliny sa nezmenšuju … pocas tejto choroby sme mali akutby zapal priedušnice priedusiek , plus 2x silnu nadchu a rast zadných zubov. Pani dr.sa zmienila o nejakom lymfome co nas dost prelakalo. Prosim Vas naozaj sa o to moze jednat. Plus medzi tym nej brali asi 5x krv na krvný obraz a všetko možne všetko vyšlo negativne a KO – Ok .. velmi pekne prosim.o radu ..
ziadne iné priznaky nemame… 
Ďakujem.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 9 mesiacov ago

Pozdravujem,
veľmi Vám nepomôžem, lebo toto sa týka detských lekárov a ja o tom veľa neviem.
Dôvody na zväčšenie uzlín sú mnohoraké, špeciálne u detí, ktoré sú choré častejšie ako dpspelí. Predpokladám, že prístup detských lekárov je skôr podozrievajúci – aby sa nič vážne nezanedbalo, preto si myslím, že by z toho ešte nič vážne nemuselo byť (aspoň ja som sa opakovane s takýmto prístupm opakovane stretol a myslím, že je správny). Toxoplazmóza určite zväčšené uzliny robí, hlavne na zadnej časti krku.
Je naozaj pravda, že najlepším spôsobom ako zistiť, čo v tej uzline je ju odobrať a vyšetriť pod mirkoskopom. U dospelých sa s tým stretávame, u detí by to malo fungovať tiež. To, že má odbery opakovane v norme je fajl, len stále neviete, čo jej je. Myslím však, že to bude až jedna z posledných možností.
Lymfóm je teoreticky samozrejme možný, ale je vysoko pravdepodobnejšie (veľmi vysoko), že to bude niečo prozaické a oveľa jednoduchšie, ak naozaj má malá toxoplazmózu, tak je myslím pradepodobné, že to bude z toho.
Držte sa rád pediatrov, vedia čo robia.