Domov Význam vysokej hladiny estrogénu a proestrogénu v liečbe rakoviny prsníka

Význam vysokej hladiny estrogénu a proestrogénu v liečbe rakoviny prsníka

od Mgr.Jana Murčová
PoradňaVýznam vysokej hladiny estrogénu a proestrogénu v liečbe rakoviny prsníka
Mgr.Jana Murčová asked 2 roky ago

Dobrý večer vážený pán doktor, písala som Vám už viackrát.
Liečim sa na ca prsníka (lobulárny karcinóm).Nedávno som v odbornom článku NOU ( písal lekár)  čítala vplyv vysokej aktivity estrogénu a proestrogénu na bujnenie rakovinových buniek.Keďže mám obidva hormóny v 100% aktivite, spozornela som.
Doteraz som nemala nastavenú hormonálnu liečbu,hoci  mi to rádiológ viackrát pripomínal.Vybrala som AC chemoterapiu,(4x),čiastočne Paclitaxel weekly (3x),ktorú som nevybrala celú (12x)- zlý imunologický status.Následne 32 frakcií RAT.
Momentálne doberám spomínaný Paclitaxel weekly.
Chcela by som vedieť:
Stačí dobrať zvyšok CHT Paclitaxel weekly,alebo to má význam,ak je absolvovaný celý cyklus?
Hormonálna liečba už mala byť zahájená,alebo až po dobratí chemoterapie?
Zarazilo ma,že mi to viackrát rádiologička zdôrazňovala a aj ten článok o vplyve vysokej hodnoty hormónov na bujnenie rak.buniek.Až sa nezabúda na podstatnejšie resp.liečbu hormónmi a chemoterapiou súčasne.Je to možné?
Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.
S úctou.
Mgr.Murčová.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
hormonálna liečba je efektívna u pacientok, ktorých bunky rakoviny prsníka majú na svojom povrchu receototy pre túto liečbu,. teda tie percentá určujú aká je miera pozitivity (prítomnosti) hormonálnych receptorov na povrchu nádorových buniek. Ak je to okolo 100%, predpokladá sa vysoká efektivita hormonálnej liečby.
Ak naozaj máte vysokú mieru pozitivity hormonálnych receptorov (estrogénové a progesterónové), bolo by vhodné, aby ste v liečbe mali aj homon. preparát. Skonzultujte o u Vášho onkológa na najbližšej kontrole. Predpokladám, že top onkológ má na pláne a začne najneskôr po ukončení chemoterapie.
Ohľadom nedokončenej chemo Vám neviem poradiť.
 
 
 
pozitivita hormonálnych