Na vaše otázky odpovedá

MUDr. Pavol Lukačko

onkológ
PoradňaVysledok z MR, MRA mozgu
Peter B asked 2 roky ago

Dobrý deň,
veľmi pekne poprosím o vysvetlenie môjho výsledku z MR a MRA mozgu, vopred dakujem. Len o 2,5 mesiace idem s tym na kontrolu k neurochirurgovi.
Infratentoriálne stav po expiracii heamangioblastomu mozočka, t.č. vľavo v mediokaduál okraji mozočka smerom do cerebellomedullárnej cisterny je lézia veľkosti 9×7 mm, natívne v T1 v.o. ľahko zníženeho signalu. v T2 v.o. zle diferencovatená, postkonrastne sa výraznej vysycuje. Pretrváva mierne rozširenie 4. komory, ktorá je v strednej čiare. Vnútorne zvukovody su symetrické, primeranej šírky, 7. a 8. nerv. bez známok expanzie., bez patologickeho ebhancement. 5 nerv bilat. primarnej štrukury, bez patologickeho signalu, ostatne hlavove nervy bez patolog. nalezu. Periantrálna aj mastodiálna pneumatizqcia be patologickeho obsahu. Prietokovy signal v aqauducte je zachovany. Supraorientalne je intezita signalu šedej aj bielej hmoty primerana, bez ložiskovych zmien, postkontrastne bez patologickeho enhancement. Na SW1 v oblasti  spleniu. corp. callosi vpravo tesne za postrannou komorou je drobny vypad signalu veľkosti 3 mm, vo fázovom obraze  je hiperintenzivny- charakteru  chron. mikrohemoragie. V pinealnej oblasti je nezmenená cysticka lezia veľkosti 16x11x11 mm bez solídnej zložky. Sella je primeranej veľkosti a konfiguracie. Komorovy system subarachnoidealne priestory primeranej širky, stredove štruktury su bez presunu. Na MRA variačna hypoplazia P1 vpravo, inak v arterialnej faze je širka lumenu arteriáneho riečišťa primeraná, bez znamok stenotizacie, aneuryzmy resp. AV malformacie. Venozny system je bez znamok trombozy,

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
hodnotenie MR nálezu po operácii nádoru mozgu je veľmi komplikované a mal by sa k nemu vyjadriť rádiológ a neurochirurg. Keďže ste neuviedli záver vyšetrenia (len popis), neviem sa k tomu vyjadriť, nie som rádiológ.
Pri hodnotení takéhoto nálezu sa ako prvé posudzuje kompletnosť odstránenia nádoru, resp., ši sa nádor vrátil, alebo nie. Inde v mozgu (okrem mozočka) to nevyzerá na problém.
Vyčkajte prosím na kontrolu u chirurga.

Dnešný výskum
pre zajtrajšiu liečbu

QR