Domov SCCA

SCCA

od Sisi
PoradňaSCCA
Sisi asked 1 rok ago

Dobrý deň, rok dozadu vo februári 2018 som mala operáciu (rekonizáciu) krčka maternice, mala som na ňom nález rohovatejúci epidermoidný karcinóm krčka maternice s invazívnym rastom, karcinóm sa podaril lokálne vybrať, histológia vyšla bez malignity a chemoterapie som nedostala, nakoľko ešte nemám deti, aby bola zachovaná fertilita. Chodím odvtedy na onkológiu na kontroly. Od septembra 2018 som však začala špiniť, mať hnedý vodnatý výtok vždy tak 10 dní pred menzesom, upozornila som na to onkogynekologa, doteraz mi však vravel, že to nič nie je, zápal alebo hormonálny problém, nakoľko stery z krčka mi vychádzajú v poriadku. Avšak od toho februára 2018 som si všimla, že sa mi stále zvyšuje onkomarker scca, najskorej bol 1,00; potom 1,2; v novembri 1,4. Začala som teda upozornovať aj na to, že sa mi to nezdá, že už je to tesne pod normou, ale onkolog zasa, že to nie je podstatné. Teraz v apríli mi vyšiel 2,0, čiže už nad normu, presne ako som predpokladala. Neviem, čo mám na to povedať, príde mi, že lekár absolutne od septembra 2018 podcenil moje príznaky, ktoré očividne naznačovali, že sa niečo deje a onkomarker scca to teraz potvrdil. Ster mi avšak vyšiel z krčka dobre, je možné, že aj napriek tomu na tom krčku niečo je? keď onkomarker vyšiel už nad normu? napadá ma ešte dlho, či nemám niečo na pošve, nakoľko scca je onkomarker citlivý na krček a pošvu, to som tiež lekárom hovorila, neberú to vobec do uvahy, pritom som čitala, ze pri rakovine krčka je zvyšena pravdepodobnost, že to prejde aj na pošvu, to sa obavam ze sa stalo v čase, ked som zhubny nalez na krčku mala, avšak všetci tieto moje možné problémy ignorujú, aj ked podla zvyseneho onkomarkeru mam očividne pravdu ja, že sa niečo deje. Ako sa dá vyšetriť pošva, aby sa niečo také vylúčilo? už teraz mi ubehlo 8 mesiacov, kedy mi lekár hovoril, že nič sa nedeje, aj ked ja som vedela, že sa deje, čo sa teraz potvrdilo, mám len 26 rokov, potrebujem, čo najskorej zistit, čo sa deje a riešiť to 🙁 ďakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
hladina onkomarkeru SCCA samostatne NErobí diagnózu pri nádore krčka maternice, často býva aj falošne pozitívny (pri iných ochoreniach). Pri kontrolách je onkomarker len doplňujúcim vyšetrením a základom stále ostáva gynekologické vyšetrenie, od ktorého sa odvájajú iné vyšetrenia (histologizácia, MRI, PET, …)
Vyšetrenie pošvy je súčasťou bežného gyn. vyšetrenia a postihnutie pošvy by lekár na gyn. vyšetrení v zrkadlách videl.
Preto je na vašom gynekológovi aby vylúčil návrat ochorenia (pri tak malom pôvodnom náleze by aml byť minimálny). Pravdepodobne Vám aj zopakuje odber SCCA, jedna hodnota diagnózu nerobí.