Domov rakovina prostaty

rakovina prostaty

od Laura
Poradňarakovina prostaty
Laura asked 2 roky ago

Dobrý deň prajem,
rada by som sa informovala ohľadom rakoviny prostaty. Môjmu ocinovi bol po biopsii prostaty stanovený grade 1 a Gleason score 6, hodnota PSA 11,9, PHI 64. Pred pár dňami bol na PET/CT vyšetrení, kde má  výsledok Skelet: Fokus zvýšenej kumulácie RF (SUV max. 3,7) v laterálnom priebehu 8.rebra, v CT obraze prít. lézia so klerotickým lemom. Degeneratívne zmeny. A potom ale v závere správy: ,,ložisko v 7.rebre vľavo laterálne so zvýšenou kumuláciou PSMA /v.s.mts/“.
Je možné mať pri stanovenom grade 1 a gleason 6 metastázu?
Vopred veľmi pekne ďakujem.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
šanca na metatsázy pri takomto postihnutí je len niekoľko percent (1-5%, EAU 2019). Urológ, ktorý toto vyšetrenie odporučl by mal otca aj doriešiť (či to je metastáza alebo nie). Rapídne sa totiť bude meniť liečba, ak otec má metastázu v kostiach v porovaní s tým, že by nemal.
Keďže je PET/CT veľmi drahé vyšetrenei a navyše ako iné vyšetrenia má svoje limity (nepovie vždy pravdu, niekedy nadhodnotí situáciu), nemalo by sa pri nízko rizikovom ca prostaty štandardne využívať. Pri strednom riziku (čo je Váš otec) je jeho použitie otázne.