Domov RAKOVINA PLUC – MALOBUNKOVY KARCINOM

RAKOVINA PLUC – MALOBUNKOVY KARCINOM

od Nika
PoradňaRAKOVINA PLUC – MALOBUNKOVY KARCINOM
Nika asked 2 roky ago

Pekný večer, pán doktor. Chcela by som sa spýtať na zdravotný stav môjho otca, bola by som Vám veľmi vďačná, ak by ste mi napísali Váš osobný názor a taktiež by som Vás chcela poprosiť o /ysvetlenie kontrolného CT po zvládnutí 6 cyklov chemoterapie..
Otec 57 rokov, v živote nefajčil, celý život športoval. Minulý rok v auguste – septembri mu bol náhodne zistený nádor – malobunkový karcinóm pľúc. Otec dostal 6 chemoterapií, každá jedna trvala 3 dni. Otec ich znášal veľmi dobre, prvé dni mu bolo nevoľno, no potom fajn. Otec nechudol, nevyzeral choro. Vlasy i ochlpenie mu síce vypadali, no teraz mu pekne rastú. Teraz mal kontrolné CT. Lekár povedal, že je lepšie ako pred začatím liečby, no mne sa tam veľmi veľa vecí nepozdáva, preto by som sa chcela spýtať, na Váš osobný názor. O týždeň bude mať otec kontrolu. Nebýva mu zle, schudol cca 5 kíl. Máva bolesti, dostal i lieky, no tie mu veľmi nezaberajú, skôr majú naň uspávacie účinky.Chcela by som sa Vás spýtať, či podľa Vás existuje pri takejto diagnostike aspoň malá nádej na uzdravenie, v čo všetci pevne veríme.
Prvé CT pred začatím chemo bolo 6.8. 2018
CT hrudníka s nálezom tumoru pravého plucneho hilu, ktorý nasada na pravu vetvu a. pulmonalis. Bez hilovej a mediastinalnej LAP.Bez jednoznacnych vzdialených mts. Bola vykonana bronchoskopia s nálezom histolog. nálezom malobunkovy karcinom. Ki 67 nebolo urcene.Pacient ma mnohopocetne podkozne tumory viac rokov.
CT 21.02. 2019V oblasti praveho pl. hilu pritomny centralny TU velkosti do 26x24x28mm) predtým 40×38, nasadajuci na pravu vetvu AP, s pritomnou infiltráciou segment. vetvy pre horny lalok, s obkruzenim a miernou stenotizaciou hornolalokovych bronchov vpravo, pritomne su jemne perinbronchialne infiltraty smerom do periferie. Subpleuralne v S3 nodulus do 8 mm, s pritomnou retrakciou pleury – v.s. pri zakl. ochoreni ( p. len diskr. area GGO).V oblasti hrotu pozorovat rezid. infiltrat char. diskr. okrskov GGO – v dif. dg. poo/zapalove zmeny.Vlavo pl. parenchym bez cerstvych loziskovych zmien a infiltracii. Pleuralne dutiny volne bez perikardialneho vypotku. Bez znamok mediastinalnej, hilovej axilarnej LAP.Hepar primeranej velkosti a struktury, v 2/4 seg. pozorovat atac. hemangiom, velkosti do 36×38 mm bez loziskovych zmien, bez cholestazy.
Pankreas v oblasti proc. uncinatus, tela aj chvosta s pritomnymi diskr. hypodenznymi okrskami (vyraznejsie v arter. faze) do 14 mm, v oblasti tela aj s pritomnym dorzalnym vyklenovanim – v dif. dg. fokalna pankreatitida, v oblasti chvosta d. pankreaticus dilatovany do 4 mmSlezina primeranej struktury a velkosti.
Obe oblicky primeranej velkosti, vpravo bez solídnych patol. loziskovych zmien, obojstranne kortik. cysty – vlavosusp. aj so zahustenym obsahom, bez stavy v dutom systeme, vlavo v oblasti perirenalneho tuku pozorovat 2 nodularne lezie velkosti do 9 a 8 mm (p. 19 mm a 23 mm)Nadoblicky bez zjavnej loziskovej expanzie, dif. zhrubnuteV hornom RP zmnozene, avsak sub sublimitne LU do 5 mm.V podkozi pozorovat viacere sytiace sa nodularne lezie do 10 mm – v dif. dg. fibromyBez expanzie v malej panve. V oblasti dolichosigmy je stena mierne akcentovana – v dif. dg. len pri nedostatocnom rozvinuti. MM stredne naplneny, bez patolog. obsahu a fokálneho zhrubnutia steny, bez znamok intracystickej proliferacie. Bez znamok parailickej a ingvinalnej LAP. Bez ascitu.
Zobrazeny skelet bez susp. MTS loziskovych zmien.
ZAVER
Prim. TU pluc vpravo (TcNMc_) – vo velkostnej regresii oproti 09/2018.Nodularny subpeuralny infiltrat vpravo – susp. pri zakld. ochoreni.Rezid. diskr. okrsky GGO vpravo v hrote – v dif. dg. pozapalove zmeny.Nodularne lezie (v dif. dg., LAP, MTS) perirenalne vlavo vo velkostnej regresii.Hypodenzne infiltraty pankreasu – v dif. dg. infiltracia pri zakl. ochorenifokalna pankreatitida – bez vyznamnejsej dynamiky oproti pextra muros.V.ss hemangiom heparu – stac.
Kortik. cysty obliciek, vlavo v.s.. aj so zahustenym obsahom.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
malobunkový karcinóm pľúc nie je dobre liečiteľné ochorenie a všetko závisí od štádia, v krotom sa liečba začala. Ak bol iniciálne bez vzdialených metastáz, to je dobre, avšak v CT spomínate ložisko v pľúcach a možno aj v okolí obličiek, čo tiež môže znamenať metastatické ochorenie.
Ak ale bol pri iniciálnej diagnostike naozaj bez vzdialených metastáz (limited disease), samozrejme má šance na lepšiu prognózu najlepšie. Veľmi neprijaznivými metastázami sú metastázy do mozgu a pečene.
V CT náleze PO chemo rádiológ píše, že primárny tumor pľúc je menší (cca o 30-50%), stále nie sú prítomné zväčšené lymfatické uzliny v hrudníku, ale že v okolitých pľúcach je jedno ložisko, ktoré by mohlo znamenať metastázu do pľúc (nie je jasné, či tam predtým bolo a či naozaj súvisí s tou rakovinou).
Asi najlepšie by bolo ak by ste za onkológom zašli aj s otcom a opýtali sas na detaily. Každoprádne by to bolo len informatívne , lebo liečbu zobral a predpokladám, že ošetrujúci onkológ otcovi vybral to najrozumnejšie riešenie.
MUDr. Pavol Lukačko