Domov rakovina pankreasu

rakovina pankreasu

od Adriana
Poradňarakovina pankreasu
Adriana asked 1 rok ago

Dobrý deň, mojej mame(70) bola diagnostikovaná rakovina pankreasu , adenokarcinóm s metastázami v pečeni. Podľa všetkých dostupných slovenských aj zahraničných informácií som si vedomá o aký beznádejný stav ide, napriek tomu sa chcem opýtať, či v súčasnosti neexistuje na Slovensku nejaká klinická štúdia, do ktorej by bolo možné sa zapojiť? Nejaký výskum, nové liečivá v testovacej fáze a pod. Zaujíma ma aj fakt, prečo onkomarker 19-9 u mojej mamky nie je zvýšený ani trochu, len onkomarker CEA. Môže to naznačovať lepšiu prognózu? Ďakujem za odpoveď

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
rakovina pankreasu s metastázami je veľmi zlie liečiteľná choroba. Ani posledné roky neprineisli nič prevratného. Klinické štúdie väčšinu prebiehajú na veľkých pracviskách (onkolog. ússtavy), ale konkrétne Vám povedať neviem.
Bohužiaľ je v čase diagnostikovania len asi 20% pacientov vhodných na operáciu a riadne odoperovať sa podarí asi len polovicu z toho. Toto sú pacienti, ktorí majú ako takú šancu žiť dlhšie.
Ca19-9 tak ako každý iný onkomarker má svoje limitácie a naozaj nemusí yť zvýšený a pacient môže mať pokročilé ochorenie. Zvýšený marker má asi 80% pacientov s pokročilým ochorením, teda asi u 20% pacientov môže byť negatívny. Lepšiu prognózu tto neznamená.