Domov Rakovina krčka maternice

Rakovina krčka maternice

od Kristina
PoradňaRakovina krčka maternice
Kristina asked 8 mesiacov ago

Dobrý večer pán doktor, 
na základe konizácie mi bola zistená rakovina krčka maternice. Pred konizáciou mi bola pól roka každý mesiac braná krv na onkomarkery. Moja prvá hodnota bola SCCA- 7,3 ng/ml, ktorá mi každý mesiac stúpala. Moja predposledná hodnota bola SCCA( antigén skvamóznych karcinómov) -14,8 ng/ml. Po mesiaci a pol mi brali krv v inej nemocnici kde bol názov SCC (antigén skvanóznych buniek) a hodnota 5,760 ug/l . Keďže sa názov SCCA a SCC nezhoduje a taktiež je pri jednom uvedené ng/ml a pri druhom ug/l chcela som sa opýtať či sa jedná o rovnaký onkomarker? Ak áno a hodnota sa tým pádom výrazne zlepšila môže to znamenať, že nádor sa zmenšuje? Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 8 mesiacov ago

Pozdravujem,
v skorom štádiu rakoviny krčka maternice nie sú onkomarkery nijak smerodajné. Predpokladam, že myslíte skóre štádium, keďže hovoríte o konizacii,ich pri pokročilom ochorení sa konizacii nerobí, len odber malej vzorky. Preto by som to vôbec neriešil.
Dôležité je, či bola celá rakovina odstránená v konizáte, resp. či ste absolvovali nasledovnú liečbu (operácia, rádioterapia).