Domov operácia alebo iba kontrolné sledovanie

operácia alebo iba kontrolné sledovanie

od Hana Sadloňová
Poradňaoperácia alebo iba kontrolné sledovanie
Hana Sadloňová asked 1 rok ago

Dobrý večer,
chcem vás poprosiť o názor, či je správnejšia operácia – extirpacia alebo bude stačiť kontrolné MMG, USG prsníkov o 6 mesiacov. Lekári mi dali možnosť výberu podľa mojej preferencie.
Ňeviem sa rozhodnúť, či sa mám dať operovať alebo iba zatiaľ sledovať …
Podľa výsledkov z biopsie všetky 4 vzorky mali rovnaké zloženie zo záverom B2a benígna lézia – fibroadenomatózne zmeny. Záver z USG : BI-RADS 4 vpravo v DLQ v korelácii s MMG prítomná
nepravidelná laločnatá heteroechogénna viac hypoechogénna formácia r. 17×12 mm bez zn. patolog. vaskularizácie v PDI mode – formácia neurčitej dignity – doplnené bolo CCB.
Veľmi pekne ďakujem za váš názor . Hanka

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
fibroadenómy sú nezhubné nádory, ktoré sa väčšinou lensledujú.
Dôvodom na ich odstránenie zvykne byť ich rast (zväčšovanie objemu v čase na vyšetreniach), ak spôsobujú v prsníku problémy, alebo ak si nie je lekár úplne istý, či je to fibroadenóm. Ak máte urobenú CCB a viaceré vyšetrenia na ktorých to vyzerá ako FIA, je šanca na pravd vyššia. Preto Vám lekári odporúčali len sledovanie. Ak by mali akékoľvek pochybnosti, že môže ísť o niečo iné ako FIA, tak vy Vás viac motivovali na operáciu. Preto si myslím, že sledovanei môže byť  dobrým riešením, avšak vyžaduje ďalšie kntroly, operácia tento problém navždy vyrieši a z histológie bude jednoznačná informácia, či to bol FIA alebo niečo iné.