Domov Nádor

Nádor

od Erika
PoradňaNádor
Erika asked 1 rok ago

Dobrý deň chcela by som sa spýtať ci by mohlo dojsť k omylu v diagnóze keď človeku diagnostikuju nádorové ochorenie krku ale iné možné vyšetrenia krvi tomu nenasvedčuju na základe ČT ide o exofiticky tumor ale takto nejako môže vyzerať aj ochorenie papilomatoza hrtana alebo jazyka pokiaľ nie je liecena tak sa to stále zvecsuje študujem všetky možné príčiny  lebo mama nemá žiadne iné problémy ako ten že jej niečo vadí v krku . Ako sa vlastne diagnostikuje papilomatoza? Ďakujem za odpoveď 

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
základom vyšetrenia v tejto oblasti je riadne vyšetrenie ORL lekárom, často aj endoskopické. Lekár prehliadne dutnu nosa, hltana aj hrtana a z podozrivých miest odoberie vzorky na histolog. vyšetrenie. Len tak možno vylúčiť, resp. potvrdiť rakovinu. Odbermi z krvi takéto vyšetrenie nemožno nnahradiť, taktiež CT alebo MR vyšetrenie nerobí diagnózu rakoviny alebo papilomatózy. Papilomatóza musí byť taktiež potvrdená histologicky (odberom vzorky).
Takže ak Vás vyšetril ORL lekár a bral vzorky z podozrivých miest, resp. uzliny krku, tak je to správne a je vysoká šanca, že sa nemýli.