Domov Mslobunkovy karcinom pluc

Mslobunkovy karcinom pluc

od NIKA
PoradňaMslobunkovy karcinom pluc
NIKA asked 2 roky ago

Pekny den pan doktor. Chcels by som vas velmi pekne poziadat zasa opat o vas nazor. Minuly tyzden dom vam sem prepisala ct otca a pytala sa na pankreas,aj ste mi odpovedali,no,bohuzial,tu odpoved tu nemozem uz najst. Prosim Vas,sk by ste boli taky zlaty,mohli by ste sa este raz pozriet na to ct. Otec mava silne bolesti brucha,kvoli tomu ho nechali v nemocnici na vyziadanie. Studovala som prejavy zapalu pankreasu a 9 z 10 priznakov otec ma. Chirurg povedal,ze podla ct nemozno vylucit metastazy. Onkolog povedal,ze to je skor zapal ako metastazy a dalsi onkolog, ze to ma urcite suvis s rakovinou pluc a ta bolest brucha su metastazy chyteneho pankreasu. Prosim vas pekne ak by ste sa na to ct este raz pozreli…prispevok z min.tyzdna…co di o tych hroznych bolestiach brucha vy myslite….dakujem vam pekne

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
práve minulý týždeň prebiehala migrácia na nový web a je možné, ža k starým odpovediam sa už nedá dostať. Kopírujem moju predchádzajúcu odpoveď.

Malobunkový karcinóm pľúc nie je dobre liečiteľné ochorenie a všetko závisí od štádia, v krotom sa liečba začala. Ak bol iniciálne bez vzdialených metastáz, to je dobre, avšak v CT spomínate ložisko v pľúcach a možno aj v okolí obličiek, čo tiež môže znamenať metastatické ochorenie.
Ak ale bol pri iniciálnej diagnostike naozaj bez vzdialených metastáz (limited disease), samozrejme má šance na lepšiu prognózu najlepšie. Veľmi neprijaznivými metastázami sú metastázy do mozgu a pečene.
V CT náleze PO chemo rádiológ píše, že primárny tumor pľúc je menší (cca o 30-50%), stále nie sú prítomné zväčšené lymfatické uzliny v hrudníku, ale že v okolitých pľúcach je jedno ložisko, ktoré by mohlo znamenať metastázu do pľúc (nie je jasné, či tam predtým bolo a či naozaj súvisí s tou rakovinou).
Asi najlepšie by bolo ak by ste za onkológom zašli aj s otcom a opýtali sas na detaily. Každoprádne by to bolo len informatívne, lebo liečbu zobral a predpokladám, že ošetrujúci onkológ otcovi vybral to najrozumnejšie riešenie.
Čo sa týka pankreasu: zápal pankreasu sa prejavuje aj v zmenách laboratórnych parametrov a predpokladám, že by odlýšenie od zápalu nemalo robiť veľký problém. Ak je to ale zápal pankreasu, ide  o veľmi neprijaznivú komplikáciu, ktorá s lieči veľmi komplikovane aj u inak zdravého človeka. Predpokladám, že na onkológii resp. chirurgii budú riešiť, či je to pankreatitída alebo zápal pankreasu.
Bolesti bývajú pri rakovine pľúc veľmi často spôsobované metastázami do kostí a vedel by som si predstaviť ako príčinu takýchto bolestí aj postihnutie stavcov v hrudnej, alebo brušnej oblasti.

MUDr. Pavol Lukačko