Domov Mocovy mechur

Mocovy mechur

od Elena
PoradňaMocovy mechur
Elena asked 1 rok ago

Dobry den mojej mamke pred pol rokom diagnostikovali rakovinu mocoveho mechura higd grade  teraz po ct uz s prerastanim do okolia absolvovala 3 cykly chemoterapie 4 preruseny tak sa jej zhorsil  zdravotny stav stsle krvacs z mocoveho mechura, ze skoncila na internom na transfuziach a museli jej zaviest nefrostomiu  ma hydronefrozu vlavo.po kontrolnom ct sme  konzultovali s urologom onkologom o moznej radikalnej cystektomii ktoru neodporucaju  ale pokracovat v chemoterapii .Mamka po mesiaci a pol opat slaba leukocyty cez 100 a hemoglobin 66 urea a kreatinin zvyseny po konzultscii z onkologom neodporucaju chemo ked ma  zle renalne parametre poradte ako mame postupovat dalej sme zufali nevieme ako dalej uz sa chytame kazdej slamky dakujem za odppved  

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
rakovina močového mechúra (hlavne invazívne typy) sú liečbou veľmi zle ovplyvniteľné. 5 rokov sa džíva pri pokročilom ochorení s postihnutím lymfatických uzlín len cca 30% pacientov.
Operačné spôsoby liečby sú vhodné len pri veľmi včasnom ochorení (ak je nádor len v mechúri a nepretastá do okolia, nie sú postihnuté uzliny).
Ak mama bola konzultovaná u urológa ohľadom radik. cystektómie a tá nebola odporučená, dôvodom može byť naozaj to, že je choroba z mechúra perastená do okolia mechúra, alebo má postihnuté aj lymfatické uzliny, resp. metastázy. Takáto operácia je naozaj dosť veľkým zásahom do organizmu s trvalým vývodom a pokiaľ nie je jednoznačný bernefit z takejto liečby, tak sa naozaj neodporúča. Potom je jedinou možnosťou liečby chemotereapia, ktorá má však svoje limity.
Onkológ vie posúdiť, či mama je chopná podstúpiť chemo, alebo nie, ale niekedy sa jednoducho nedá. Teoreticky je možné mechúr ožiariť, čo by mohlo zmierniť krvácanie do mechúra (znížiť tak potrebu transfúzií), avšak ak je choroba pokročilá, takáto liečba nezabezpečí zlepšenie prežívania, ale len zmiernenie príznakov. Preto je asi najlepším riešením veriť ošetrujúcemu onkológovi, ten pozná mamin stava  vie posúdiť, čo je pre ňu vhodné.