Domov MMG a USG prsníkov – nález

MMG a USG prsníkov – nález

od Alena
PoradňaMMG a USG prsníkov – nález
Alena asked 1 rok ago

Dobrý deň, prosila by som o vysvetlenie,  absolvovala som t.č. mamografiu a zároveň aj USG prsníkov a v záverečnej správe z vyšetrení je napísané, že prsníky mám involučného typu s primeranou echogenitou a štruktúrou reziduálnej žľazy. Presvedčivé patol. ložiskové zmeny vpravo nezistené. Vľavo asi 2 cm od mammily na rozhrani LQ je hypoechogénne ložisko veľkosti 5×4 mm a v jeho tesnej blízkosti ložisko veľkosti 5 mm. Smerom k axille na č. 1-5 cm od mammily je mierne hypoechogénne ložisko veľkosti 11×7 mm s nepravidelnými konturami a hyperchogénnym lemom a tesne kraniolaterálne ložisko veľkosti 7×7 mm. Dukty nedilatované. Podkožie je voľné, koža nie je zhrubnutá. V axillách patol. zväčšené LU nezistené.
Záver: hypoechogénne utvar v ľ. prsníku /hl.HLQ/-TU v.s.
           BI RADS4.
           Dopor. aj core cut biopsiu.
Pani doktorka mi oznámila následne, že bude potrebné vykonať punkciu z ľavého prsníka a potom sa uvidí, aké príjdu výsledky z histológie,  tak som z toho dosť rozrušená.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď a prajem všetko dobré. Alena Š.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
BIRADS4 znamená, že nález NEmá znaky zhubného nádoru, ale je najaká šanca a TREBA sa presvedčiť odobratím vzorky z podozrivého ložiska. Je preto fajn, že ste na takéto vyšetrenie išli a jednoznačne na tú biopsiu treba ísť (ste nasmerovaná dobre). Šanca, že to bude dobré je výrazne vyššia ako, že to bude zlé.
Samotnú biopsiu zvládnete bez väčších ťažkostí, na nete nájdete (biopsia tenkou ihlou, core cut biopsia, …)