Domov mamografia-doplnenie

mamografia-doplnenie

od Monika
Poradňamamografia-doplnenie
Monika asked 8 mesiacov ago

Dobrý deň, predvčerom som Vám položila nasledovnú otázku, na ktorú ste mi a promptne odpovedal:

Dobrý deň, v roku 2017 som absolvovala operáciu karcinómu prsníka a rádioterapiu a začala som uživať hormonálne lieky, tamoxifen. Momamografiu absolvujem každý polrok, pričom ženy, ktoré sa liečia na to isté, ale v iných rôznych nemocniciach, ako ja, majú mamografiu len raz ročne. Keď som sa pýtala na rádiologii v nemocnici, kde sa liečim, ako dlho sa u nich vykonáva mamografia každý polrok, bolo mi povedané, že päť rokov. Nie je polročná mamografia za päť rokov nebezpečná, keď bežne sa vykonáva po dvoch rokoch liečby už len raz ročne? Ďakujem za odpoveď

Pavol Lukačko Staff answered 21 hodín ago

Pozdravujem,
keďže je riziko návratu choroby pri ca prsníka najväčšie cca 2 roky po liečbe, sú aj kontroly v tomto období častejšie (mamografia väčšinou 1-2x ročne). V neskoršom období (neskôr ako 2 roky po liečbe) sa odporúčajú mamografie 1x ročne, pokiaľ na to nie je špeciálny dôvod (ESMO).
Pri mamografických kontrolách postihnutého prsníka sa samozrejme vyšetruje aj druhý (zdravý) prsník.

Chcela by som ju však ešte doplniť.
V svojej zdravotnej dokumentácii som si všimla, že raz sa mi robí mamografia bilat. v cc (kraniokaudálnych) projektoch a raz v šikmých (mediolatelárnych) projektoch. A teda, či vykonávanie mamografie v polročných intervaloch nesúvisí s touto skutočnosťou, že pri jednoročnom intervale sa spravia cc projekty, aj šikmé projekty naraz a v mojom prípade, teda polročných intervaloch sa spravia šikmé projekty a o pol roka cc projekty. Ďakujem za odpoveď

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 8 mesiacov ago

Pozdravujem,
radil som sa s kolegyňou z rádiológie, ktorá pracuje dlhodobo na prsníkovej diagnostike a s mmg robí denne.
Po prsník záchovnej operácii pre ca prsníka je vyšertrovanie mamografie odporučené 2x ročne počas prvých 5 rokov (ako robia Vám). Nerobí sa 1x ročne ako som Vám chybne povedal v predošlom maili.
Prvé vyšetrenie v roku sa robí jedna projekcia (napr. CC), druhé vyšetrenie v roku sa robí druhá projekcia (napr. LL). Teda 2x ročne sa robí mamografia v polovičnej dávke, teda dávka pri takto nastavených kontrlách je 2x 50%, čo za 1 rok predstavuje dávku z jednej kompletnej mamografie.
Dôvod, prečo je to takto nastavené je, že pacientka je pri dávke z jednej mamografie kontrolovaná 2x (lepšie kontrolovaná počas obdobia zizika návratu choroby). Takže beriem späť to, čo som Vám písal v predošlom príspevku.