Domov malobunkový karcinóm

malobunkový karcinóm

od Elena Tomečeková
Poradňamalobunkový karcinóm
Elena Tomečeková asked 2 roky ago

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ohľadne diagnózy mojej 71 ročnej mamy. V 6/2019 jej bol diagnostikovaný malobunkový karcinóm horného laloka ľavých pľúc T3N2M0, III.A – momentálne podstupuje chemoterapiu. Chcela by som sa opýtať či je aká-taká šanca na vyliečenie alebo sa jedná už len o liečbu na predĺženie života. Lekári sa vyjadrujú dosť zaobalene. Mama je vysokoškolsky vzdelaná ( teda vie o čom je reč) a vždy mala radšej jednanie na rovinu. dodnes má dosť pracovných aktivít. Teraz je však psychicky dosť mimo – vedie reči typu keby som aspon vedela dokedy si mám všetko vyriešiť… Ja ako dcéra tiež neviem ako na také reči reagovať. Ďakujem Ela
 

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 1 rok ago

Pozdravujem,
prepáčte za neskoršiu odpoveď, bol som mimo SR.
Rakovina pľúc bohužiaľ až na malé výnimky predstavuje veľmi vážne ochorenie a pri štádiu T3N2M0 (vysoko pravdepodobne extended disease) myslím nemožno uvažovať o vyliečení. Ide o typ rakoviny pľúc výrazne spätý s fajčením.
Každopádne myslím, že liečiť ju má zmysel a systémová liečba v tomto štádiu jednoznačne predlžuje život a tzmierňuje príznaky ochorenia. Ide o tzv.chemosenzitívne ochorenie (reaguje na chemo dobre), ale odpovede bývajú krátkodobé a väčšina pacientov po prvej liečbe zlyháva.