Domov Malígny melanóm

Malígny melanóm

od Zuzana Kolesárová
PoradňaMalígny melanóm
Zuzana Kolesárová asked 2 roky ago

Dobry deň, poprosila by som o prognózu pri diagnóze povrchovo sa šíriacom melanóme, Breslow 1,1 mm, Clark level III, mitotická aktivita 8 mitóz /m2. Bola som na radikalizácii a bolo mi vybraté uzliny, ktoré boli v poriadku. Je možné, že sa uvoľnila nejaká mikrometaztáza krvou? A ešte čo presne znamená tých 8 mitóz?
Dakujem pekne za odpoved

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
melanómy sa klasifikujú niekoľkými parametrami, jedným znich je Clark a Breslow klasifikácia. Okrem toho sa používa ešte klasická TNM klasifikácia. Je to možno mätúce…
Breslow (1,1mm) znamená, že nádor bol hrubý 1,1mm, Clark 3 zase, že prerastal až do určitej vrstvy pokožky (celá papilárna dermis). Taktiež počet mitóz na 1mm štvorcový udáva počet deliacich sa rakovnových buniek na 1mm2… je to relatívne komplikované a je dobré nechať tieto parametre na dermato onkológa alegbo onkológa.
Všetko sú to ale parametre, ktoré rozhodujú o tom, ako ďalej v liečbe postupovať, či je nutné vyšetrenie uzlín, CT alebo iné vyšetrovacie metódy, systémová liečba.
To, že boli uzliny bez metastáz je asi najlepšia informácia, ste teda v štádiu II. V tomto štádiu je prežívanie veľmi slušné, budú ale nutné pravidelné kontroly u dermatoonkológa/dermatológa alebo onkológa.