Domov Info HAK

Info HAK

od Zuzana
PoradňaInfo HAK
Zuzana asked 11 mesiacov ago

Dobry den. Ja by som sa chcela poradit ohladom HAK. 
V rodine,po maminej strane,mame zvyseny vyskyt rakoviny. Dedo,ujo- ca hrubeho creva, teta-ca prsnika,mama-  ca maternice… Testy na genetiku mi robene neboli,lebo poistovna v tomto case robi genetiku iba ludom,ktori ochoreli,zdravym nie. Podla geneticky tam ale je predpoklad rizika. Doteraz som sa uzivania HAK vyhybala ale teraz ju budem potrebovat aspon polroka uzivat. MA VPLYV HAK NA HORMONY V TELE,KTORE SU ZODPOVEDNE ZA RAKOVINU? Maju zeny,ktore uzivaju HAK zvysene riziko rakoviny (prsnik,vajecniky)?
Dakujem za odpoved. Zuzana

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 11 mesiacov ago

Pozdravujem,
s otázkou som sa radil s kolegom gynekológom:
užívanie HAK má jednoznačne vplyv na ženské zdravie. Napriek tomu sú stavy, kedy môže užívanei HAK byť prospešné pre pacientku (viac nebudem komentovať).
Je niekoľko veľkých štúdií, ktoré porovnávali výskyt nádorových ochorení u žien, ktoré užívali HAK oproti tým, ktoré HAK neužívali. Výsledky viacerých štúdií sú podobné: výskyt ca prsníka je MIERNE vyšší u pacientok, ktoré užívali HAK (platí to predovšetkým u 3-fázových preparátov). Podobne riziko vzniku nádorov krčka maternice je mierne vyššie. Karcinómy tela maternice (endometria) a vaječníkov sú u užívateliek HAK mierne nižšie.
Napriek tomu existuje veľa dôvodov (aj rozumných), prečo je užívanie HAK rozumné.