Domov Hystertomia

Hystertomia

od Marky
PoradňaHystertomia
Marky asked 5 mesiacov ago

Dobrý deň, mam 39, čaká ma obojstranná mastektomia po chemoterapii. V oboch prsiach bol nález invazivny duktalny nádor, triple negatív, her2 negatív, genetika Brca1. Je odporúčané preventivne vybratie vajecnikov. Chcem sa opýtať kedy po operácii prsníkov sa odporúča vybratie vajecnikov? Je tam nejaky časovy horizont.Je potrebne vyberat aj maternicu?dakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 5 mesiacov ago

Pozdravujem,
štandardne sa pri mutáciích BRCA1,2 odporúča preventívna operácia do 35-40 roku života ženy (vtedy je pravdepodobne už po tehotenstvách), alebo aj skôr a to po ukončení reprodukčného plánu.
Odstraňujú sa vaječníky, vajcovody, často aj s maternicou (odstránenie maternice predstavuje väčie operačné riziko, lebo ide o väčšiu operáciu, avšak ak sa u pacientky zvažuje podávanie tamoxifenu (pre ca prsníka), odstránenie maternice sa zvažuje). Toto by som nechal na zváženie gynekológa a onkológa, ktorý Vás manažuje.
Skonzultujte chirurga, či sa dá urobiť táto preventívna gynekologická operácia pri operácii prsníkov (vjednej anestézii).
Osobne si myslím, že to nebudú odporúčať, lebo treba v prvom rade riadne urobiť onkologickú operáciu na oboch prsníkoch a axilách (pazuchy). Toto má jednoznačne prednosť. Potom asi budete absolvovať ožarovanie, čo bude trvať ešte nejaký mesiac-dva.
Myslím teda, že Vám odporučia takúto operáciu až po dokončení onkologickej liečby na prsníkoch.