Domov Hysteroskopia

Hysteroskopia

od Janka
PoradňaHysteroskopia
Janka asked 2 roky ago

Dobrý deň pán doktor. Chcem sa spýtať, keď vám gynekológ povie na otázku čo som mala v dutine maternice pri hysteroskopii, a on odpovie mnohopočetné belave útvary, čo si mám pod týmto predstaviť? Potom sa chcem opýtať, je možné aby nádor, alebo čokoľvek naraslo v dutine maternice za 48 hodín? Totiž pred dvoma mesiacmi som bola na cyto krčka maternice a výsledky ok, UZV ok, po asi mesiaci som začala krvácať, ale veľmi, nasl hysteroskopia. Čo sa týkalo správy, v tej je opísané všetko akoby v poriadku… Ale doktor sa vyjadril že to nevyzerá dobre…Nerozumiem takémuto postupu a taktiež ak v pondelok na uzv nebolo nič a v stredu keď som išla na zákrok, už bol nález na uzv?!?!
Aby som to opísala, boli to dva veľké útvary bieleho zafarbenia na uzv.,.
Ďakujem

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
hysterospopia vie posúdiť vnútro maternice (dutinu, alebo telo maternice) a ster z krčka len krčok maternice. Sú to úplne odlišné veci a tieto vyšetrenia sa nedajú porovnávať, lebo popisujujú úplné iné časti ženských orgánov.
Navyše výstelka dutiny maternice sa u ženy v produktívnom veku obnovuje v mesačných intervaloch (rast výstelky … menštruácia), preto sa jej vnútro taktiež mení.
Ak už nie ste v produktívnom veku (už nemenštruujete), tak je krvácanie z maternice vždy dôvodom na hysteroskopické vyšetrenie s odberom vzorky na histológiu, alebo kyretáž (tiež odber vzorky ale inou metódou).
Myslím, že viac sa dozviete až po výsledku histologického vyšetrenia, dovtedy to budú len dohady.
MUDr. Pavol Lukačko