Domov Aké vyšetrenie prsníkov

Aké vyšetrenie prsníkov

od Iveta
PoradňaAké vyšetrenie prsníkov
Iveta asked 2 roky ago

Dobrý deň,
chcem-vas-poprosit-o-radu-a-odbornu-informaciu-tykajucu-sa-vysetrenia-prsnikov-v-roku-2014-mi-boli-zistene-uzliny-na-prsniku-a-v-tom-roku-som-absolvovala-mamografiu. V roku 2016 som bola na Sono prsníkov tiež na biopsiu s negatívnym výsledkom. Toho roku v rámci preventívnej prehliadky ma gynekologička poslala na mamografiu prsníkov, hoci som žiadala MR prsníkov. Povedala mi že podľa ich predpisov ma musí poslať najprv na mamografiu. Keďže mamografiu som odmietla, tak o týždeň som musela prísť znova a žiadať o MR  prsníkov. Keď túto žiadanku konečne odovzdala rádilog. zariadeniu kde vykonávajú MR prsníkov – ProMagnet v Košiciach, tak mi volala p. doktorka, prečo nechcem ísť na mamografiu,a prečo žiadam MR. Vravela som že Mamografia má nežiadúce účinky a Ja si žiadam MR. Stále ma tlačia na mamografiu. Prosím Vás o informáciu čo mám robiť a ako mám postupovať v prípade preventívnej prehliadky na vyšetrenie prsníkov.
Ďakujem.

1 Answers
Pavol Lukačko Staff answered 2 roky ago

Pozdravujem,
nerozumiem aké nežiadúce účinky má mamografia… Toto vyšetrenie je základom mamografického skríningu v celom vyspelom svete.
Samozrejme Vám lekár odporučil mamografiu, lebo je spolu s ultrazvukom základným a väčšinou aj nenahraditeľným vyšetrením. MRi prsníkov je určené len na doriešovanei nálezov, ktoré mamografia a ultrazvuk nedokážu vyriešiť. Postup lekátov považujem za úplne správny.