Domov Benefičné podujatia Princeton University Orchestra

Princeton University Orchestra

od admin

Koncert pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine (4. február) so zbierkou pre Detskú onkológiu na Kramároch organizovali o. z. Ars ante portas a Nadácia Výskum Rakoviny v stredu 1. februára 2017 o 18.00 hod. vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Na organizácii koncertu sa podieľali aj agentúry TERIS (Česko) a Perform America (USA).

 

Na koncerte vystúpil vynikajúci symfonický orchester Princeton University Orchestra (USA). Dirigentom orchestra je už 39 sezón Michael Pratt. Paradoxom je, že súbor desiatok mladých nadšených hudobníkov oslávil vlani 120. výročie založenia! Svoj prvý koncert uviedol orchester 13. februára 1896 v Alexander Hall. Pravda, to bol ešte súbor profesionálnych hudobníkov, študentským orchestrom sa stal na začiatku 20. storočia.

 

Zaujímavá je história vystúpenia Princeton University Orchestra v Bratislave. V roku 2007, konkrétne 2. februára účinkoval orchester vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine. Skvelý program (Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák, Sergej Prokofiev, Aaron Copland) nahral Slovenský rozhlas a vedenie orchestra venovalo nahrávku Nadácii Výskum Rakoviny, potom ju vydavateľstvo AGNETÚRA AP PROJEKT vydalo v licencii Slovenského rozhlasu pod názvom Princeton University Orchestra LIVE IN Bratislava – Supporting Slovak Cancer Research Foundation.

 

Aj pre svoje druhé bratislavské vystúpenie pripravil Pratt atraktívny európsko-americký program, ktorý sa stretol s nadšeným ohlasom publika.
Samuel Barber (1910 – 1981): Predohra ku Škole kletieb
Hector Berlioz (1803 – 1869): Romeo a Júlia, tri časti z dramatickej symfónie
George Gershwin (1898 – 1937): Symfonické obrázky z opery Porgy a Bess
Igor Fjodorovič Stravinskij (1882 – 1971): Vták Ohnivák, suita

 

V úvode koncertu priblížila prezidentka Nadácie Výskum Rakoviny RNDr. Margita Klobušická, CSc. význam Svetového dňa boja proti rakovine a informovala o zvýšených aktivitách nadácie počas najbližších týždňov, ktoré vyvrcholia podujatiami ku Dňu výskumu rakoviny 7. marca. Veľmi zaujímavý bol príhovor viceprimátorky hlavného mesta SR Bratislavy MUDr. Ivety Plšekovej, ktorá v ňom nezaprela svoje povolanie lekárky a zdôraznila význam prevencie v ochrane pred rakovinou. Veľmi emotívne sa publiku prihovoril dirigent orchestra Michael Pratt, ktorý pripomenul vystúpenie svojho orchestra v Bratislave pri rovnakej príležitosti pred desiatimi rokmi a vyslovil potešenie, že on a jeho mladí hudobníci dnes prispejú k boju proti rakovine.
Cez prestávku podpisoval Michael Pratt CD s nahrávkou koncertu Princeton University Orchestra 2007.
Výnos zbierky pre Detskú onkológiu dosiahol 609,70 €. Ďakujeme!

 

 

Text: Ján Juráš
Foto: Michal Gschwandtner

Mohlo by sa vám pačiť