Domov Beh pre život Vyhodnotenie Tesco Behu pre život 2012

Vyhodnotenie Tesco Behu pre život 2012

od admin

Zlepšenie liečby rakoviny na Slovensku bude od tohto roka možné vďaka tisícom Slovákov, ktorí prispeli na dobrú vec počas celoslovenského charitatívneho Tesco Behu pre život. Najväčší beh pre dobrú vec a výskum rakoviny prebiehal tento rok počas mája a júna v šiestich mestách Slovenska.

 

Organizátorom projektu je Nadácia Tesco, ktorá výskumu rakoviny pomáha už päť rokov. Cieľom tohtoročného Tesco Behu pre život bolo vyzbierať 85-tisíc eur na kúpu špičkového prístroja Incucyte na výskum rakoviny pre Nadáciu Výskum rakoviny. „Tento rok sme prekonali niekoľko rekordov – v počte účastníkov aj vyzbieraných peňazí. Sme radi, že každoročne je Tesco Beh pre život čoraz obľúbenejší a počet ľudí, ktorí chcú pomôcť iným a zároveň pohybom podporiť svoje zdravie, neustále rastie,“ uviedol Michal Dyttert, správca Nadácie Tesco a člen predstavenstva TESCO STORES SR, a.s. Behu sa tento rok zúčastnilo rekordných 14 824 ľudí.

Zo štartovného, darov a pomoci sponzorov sa podarilo splniť cieľ a vyzbierať  85-tisíc eur na kúpu unikátneho prístroja Incucyte.

 

Ide v poradí o piaty prístroj na výskum rakoviny, ktorý mohla Nadácia Výskum rakoviny kúpiť z peňazí vyzbieraných počas Tesco Behu pre život. Incucyte je jediným prístrojom svojho druhu na Slovensku, ktorý umožňuje vedcom online sledovať správanie vplyvu rôznych typov buniek na vývoj nádorových buniek. „Naraz budeme môcť sledovať správanie až 100 vzoriek pacientov z celého Slovenska. Systém urýchli správne nastavenie liečby na mieru pacienta. Ide o špičkové zariadenie, ktoré by sme si bez pomoci projektov, ako je Tesco Beh pre život, nemohli dovoliť zadovážiť,“ uviedla Margita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny pri Ústave experimentálnej onkológie SAV v Bratislave.

 

K Tesco Behu pre život sa počas piateho ročníka okrem pôvodných miest – Bratislavy, Nitry, Prešova, Žiliny a Trenčína – pripojilo  účastnícky veľmi úspešne  mesto Banská Bystrica. Bežcov na tratiach podporovala už tradične skalná skupina patrónov z minulých ročníkov – obľúbený herec Jozef Vajda, operný spevák Martin Babjak, prezentérka aerobiku Lucia Medeková, futbalový tréner Vladimír Labant, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková. Do skupiny patrónov pribudli aj dvaja noví členovia – populárny hokejista Vladimír Országh a nová patrónka behov pre celé Slovensko Katka Berešová. „Som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou tohto rozrastajúceho sa podujatia. Je podľa mňa veľmi dôležité myslieť športom na ľudí, ktorí to pri liečbe rakoviny potrebujú. Prajem Tesco Behu pre život v ďalších ročníkoch veľa úspechov,“ doplnila maratónska bežkyňa Katka Berešová.

 

Výsledky piatich ročníkov Tesco Behu pre život:

 

Rok

Názov prístroja na výskum rakoviny

Vyzbieraná suma v SR

Počet bežcov v SR

2008

Molekulárny farbiaci automat

20 328 €

1 925

2009

Real-time PCR

23 257 €

4 733

2010

Pyrosekvenátor

68 000 €

8 737

2011

ELISpot

70 148 €

12 315

2012

Incucyte

85 000 €

14 824

Spolu

 

266 733 €

42 534

Zdroj: Tesco Stores SR, NVR

 

Zakúpené prístroje z minulých ročníkov Tesco Beh pre život:

 

2008 – Molekulárny farbiaci automat HYRAX 50C

  • slúži na rýchle zistenie prítomnosti nádorových buniek v pľúcach pomocou tkanivových rezov
  • pomáha pri tvorení vhodnej  terapie pre pacienta

2009 – Real-time PCR

  • pomáha spresňovať podozrenie na vznik nádorov štítnej žľazy
  • vlani prístroj zistil prítomnosť zárodku rakoviny u siedmich pacientov

 

2010 – Pyrosekvenátor

  • vyšetruje pacientky podozrivé na karcinóm prsníka
  • doteraz prístroj urobil 412 pyrosekvenačných analýz

 

2011 – ELISpot

  • pomáha pri výskume a pri príprave protinádorových vakcín
  • robí presnú analýzu imunologickej odozvy bunky, ktorá je dôležitá pri príprave vakcín pre onkologických pacientov

Mohlo by sa vám pačiť