Poradňa

Poslať otázku

Nádor na žalúdku

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o vyjadrenie. Môj otec 72r. je po operácii nádoru. Museli mu odstrániť celý žalúdok a časť z pažeráka. Iné ložiská nie su.
Teraz podstúpil cyklus ožiarovaní,6 týž.
Jeho fyz. stav je zlý. Nepríjma potravu/len intravenózne/. A od operácie denne trpí nevoľnosťou. Je tento stav,,normálny,, pooperačný? Má dlhodobo nízky počet bielych krivniek.Za odpoved dakujem
M.Jasovská14.02.2011 (08:45)
Odpoveď:
Poperačná rádioterapia pre nádory žalúdka je veľmi často doporučovaná pacientom, často aj v kombinácii s chemoterapiou. Na jej prínos po riadne vykonanej operácii sú sporné názory, ale aj napriek tomu je všeobecne prijímaná. V prípade, že sa operácie nedá realizovať, alebo sa realizuje len čiastične, je doporučenie rádioterapie jednoznačnejšie.

Ide o ožarovanie dosť veľkého objemu brucha, pacienti majú často ťažkosti ešte po operácii (chýbanie žalúdka- t.j. rezervoáru požitej stravy), napojenie pažeráka priamo na črevo...

Je to liečba, pri ktorej je nechutenstvo a zvracanie veľmi častým javom. S podpornou liečbou sa však dá zvládnuť u väčšiny pacientov. Prípad Vášho blízkeho je nutné zvážiť individuálne (prínos liečby celkovo-toxicita).