Poradňa

Poslať otázku

USG prsníkov

Dobrý večer pán doktor,

prosím Vás o posúdenie výsledku USG prsníkov:
Koža, podkožie bez zmien, mammily prominujú, axily so staršími LU do 12 mm.
Bilat. fertilný prsník, vpravo s difúzne roztrúsenými cystickými léziami rôznej veľkosti 3 mm - 8 mm. V HLQ je prítomná polycystická lézia do 10x6mm, s väzivovým lemom na periférii, dobre ohran. od okolia, bez prít. vaskularizácie. Podobná lézia unilokulárna, i v DLQ s prítomnou vaskularizáciou na periférii vo väziv. časti.
Vľavo niekoľko cýst do 11 mm, najmä v LLQQ a retroareolárne.
Intramammárna LU do 6mm vľavo na R. DQQ.
Vľavo na rozhraní HQQ hypoechogénne ložisko veľkosti 8x5mm, s nepravidelnými okrajmi.

Záver: Hypoechogénne ložisko na r. HQQ vľavo, v dif dg fibroadenóm
Pretrváva bilat. niekoľko jednoduchých cýst difúzne roztrúsených v prsníkoch, vpravo dve cystoidné lézie si s väziv. obalom, v LLQQ, jedna i s vaskularizáciou na periférii.

Ako dodatok uvádzam, že na pravom prsníku si viem tú polycystickú léziu nahmatať, na ľavom hypoechogénne ložisko veľkosti 8x5mm nie. Práve na toto ložisko mi lekárka na sone odporučila biopsiu kvôli nepravidelným okrajom.
Chcem sa opýtať na Váš názor, či je biopsia v tomto prípade naozaj nevyhnutná a nestačí prsníky len častejšie sledovať. Tiež by som sa chcela informovať, kedy je najlepšie robiť sono prsníkov, toto sono mi bolo robené deň pred menštruáciou, keď mám prsia zvyčajne veľmi zdurené. Mám 43 rokov.

Ďakujem za odpoveď.


Gréta03.12.2017 (21:08)
Odpoveď:
Pozdravujem,
v ultrazvuku nemáte žiadne podozrenie na rakovinu.
Lekár/rádiológ vie zhodnotiť mieru "neštandartnosti" fibroadenómu, takže ak Vám odporučil biopsiu, tak asi vie prečo. K časovaniu vyšetrenia prsníkov v menštruačnom cykle sa neviem vyjadriť, pracujemako radiačný onkológ a nie rádiológ.
MUDr. Pavol Lukačko