Poradňa

Poslať otázku

Lymfóm v prednom mediastíne

Dobrý deň MUDr. Lukačko,

ako sa postupuje pri diagnostike lymfómu, keď výsledky z CT hrudníka (21.6.2017) poukazujú na "solídne ložiská v prednom mediastíne, v.s. pakety LU/lymfóm (veľkosť 30x20x35 mm a 40x20x30 mm)" a histológia z odobratej zväčšenej LU nad ľavou kľúčnou kosťou je negatívna (výsledok 3.7.2017) ? Krvné testy z infekčného (aj kontrolné testy) a hematologického oddelenia - negat. USG brucha a krku - negat. Ešte ma čakajú kontrolné testy na hematológii. Chcem sa spýtať, že či môžem očakávať ešte kontrolné CT hrudníka a možno aj bronchoskopiu? Bronchoskopia slúži na odobratie vzorky z nálezu, alebo aj odobratie celej podozrivej "masy" v mediastíne?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Erika
Erika D11.08.2017 (15:15)
Odpoveď:
Pozdravujem,
tie uzliny z medzihrudia (mediastína) určite treba doriešiť a urýchlene zistiť, čo to je.
Pokiaľ bola histológia z odobratej uzliny negatívna, asi budú hľadať ďalšiu uzlinu na vybratie, alebo Vás odošlú na pľúcnu chirurgiu, ako ďalej.

Bronchoskopia je vyšetrenie dýchacích ciest zvnútra a uzliny, ktoré máte nie sú vnútri dýchacích ciest a myslím, že bronchoskopicky sa k nim nedá dostať. Ak sa to nijako nepohne ďalej, budú zvažovať pľúcnu chirurgiu a výkon, pri ktorom nazrú do medzihrudia (mediastína) a odoberú vzorku tkaniva z tých más.
MUDr. Pavol Lukačko