Poradňa

Poslať otázku

výsledky z patológie

Prosím poraďte. Sestra je onkologickou pacientkou (mala rakovinu prsníka a nadobličky).Teraz má metastázy na chrbtici. Minulého roku jej odobrali vzorku z panvovej kosti, výsledok bol negatívny. Teraz jej odobrali vzorku z chrbtice L 1, výsledok bol hotový do 3 dní a je tiež negatívny. Po operácii jej povedali, že kosť pred spracovaním sa musí de kalcifikovať , bude to trvať dlhšie. Zrazu výsledok bol hotový.

Problém je v tom, že sa nevie akú chemoterapiu treba na liečbu nasadiť. Čo sa robí so zvyšným materiálom.?
Má sestra právo si ˇvyžiadať odobratý materiál, aby poslala ho na vyšetrenie inde na inú patológiu?
Ďakujem
Ludmilka 18.06.2017 (18:22)
Odpoveď:
Pozdravujem,
neviem ako sa spracováva kostný materiál na patológii, ale vyšetrenie vždy nejaký čas trvá (bežne 7-10 dní, do 14 dní celkom často).

Patológie sú dnes takmer všetky súkromné a vo veľkých sieťach a tým pádom sa aj nález z napr. "malého mesta" dostane na samotné vyšetrenie niekde do veľkého centra a vyšerené excelentne.

Klinický onkológ, ktorý sestru manažuje by mohol vedieť materiál vyžiadať a prehodnotiť inde, ale podľa samotného nálezu by mal vedieť zistiť, či je už materiál vyhodnotený kompletne, alebo sa ešte na nejaké vyšetrenie čaká. Kontaktoval by som preto klinického onkológa, alebo pracovisko ortopédie, kde ju operovali, či je už vyšetrenie kompletné.
MUDr. Pavol Lukačko