Na kolesách proti rakovine v Dunajskej Lužnej

Dátum: 27.05.2017

Akcie kampane Na kolesách proti rakovine majú v obci Dunajská Lužná dlhoročnú tradíciu. Pod taktovkou tamojšej obyvateľky, speváčky, onkologickej pacientky Evy Márie Uhríkovej sa každoročne konali symbolické jazdy ulicami obce a veľké koncerty na tamojšom futbalovom štadióne. Ona iniciovala aj sprievodnú pieseň kampane Nájdi svoju nádej u skladateľa Jána Baláža a textára Kamila Peteraja.

V sobotu 27. mája sa uskutoční ďalší ročník kampane na kolesách proti rakovine v Dunajskej Lužnej v úzkej spolupráci s obcou Dunajská Lužná za podpory tamojších firiem a to v rámci tradičného Dňa rodiny.
O 14.30 hod. bude z
raz účastníkov symbolickej jazdy (bicykle, kolobežky, korčule, skejtbordy, atď.)  pred evanjelickým kostolom v parku M. R. Štefánika a po povzbudzujúcich príhovoroch sa účastníci jazdy vydajú ulicami obce do cieľa na ihrisku Jama v časti Jánošíková.)
Tam bude  o 15. hodine pokračovať program workshopmi,  vedomostnými a pohybovými aktivitami, zručnosťami, riešením hlavolamov pre celé rodiny,
Po celý čas bude prebiehať zbierka pre Nadáciu Výskum Rakoviny s predajom jej propagačných „maličkostí“: tričká, šiltovky, prívesky, náramky, odznaky.

Podpora cieľov kampane Na kolesách proti rakovine je možná aj odoslaním darcovskej SMS s textom DMS KOLESA (DMS medzera KOLESA) na číslo 877 v mobilných operátorov O2, Orange a Telekom. Správa je spoplatnená sumou 2€, na účet nadácie 96% z každej DMS. Viac info na www.donorsforum.sk.
Verejná zbierka je zaregistrovaná na  Ministerstve vnútra SR a povolená aj obcou Dunajská Lužná.
Výnos zbierky
poslúži na zakúpenie zariadenia laminárny box pre sterilnú prácu pri analýze zmien v nádorových bunkách a experimentoch zameraných na najmodernejšie spôsoby liečby s využitím progresívnych prístupov z oblasti nanomedicíny. Cena jedného zariadenia je 12000 €.   

Ďakujeme všetkým podporovateľom za finančné či vecné príspevky, aj za morálnu podporu! 

Podujatie je súčasťou každoročnej európskej kampane MOVE WEEK/TÝŽDEŇ V POHYBE, ktorá presadzuje výhody pravidelnej účasti v športe a pohybových aktivitách. Je najvýznamnejšou súčasťou celoročného programu NOW WE MOVE/HÝBME SA TERAZ, ktorého cieľom je zapojiť do roku 2020 do športu a pohybových aktivít viac ako 100 miliónov Európanov. Vyhlasovateľom a medzinárodným koordinátorom  je International Sport and Culture Association / Medzinárodná asociácia športu a kultúry /ISCA/, ktorej členom je aj Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky na čele s predsedom Jánom Holkom.

 Z histórie a súčasnosti kampane Na kolesách proti rakovine

Kolesá proti rakovine sa rozkrútili v roku 2003 pod záštitou paralympijského víťaza v cyklistickom šprinte v Sydney 2000), onkologického pacienta Radovana Kaufmana. Ten počas prvého ročníka podľahol rakovine, ale jeho meno sa stalo symbolom kampane Na kolesách proti rakovine. V 15. ročníku naplno rozkrúcame kolesá na pomoc onkologickým pacientom a rozširujeme osvetu o výskume, prevencii, liečbe rakoviny a zdravom životnom štýle.
Patrónkou 15. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine je  mnohonásobná paralympijská víťazka, svetová rekordérka v streľbe Veronika Vadovičová.
Znakmi kampane sú zelené tričká a šiltovky s logom Na kolesách proti rakovine, sprievodná pieseň Nájdi svoju nádej autorov Jána Baláža a Kamila Peteraja a zvučka autora Igora Bázlika.

Ciele kampane

- OSVETA! Upozorniť širokú verejnosť na problémy zdravotne postihnutých ľudí, zvlášť onkologických pacientov     
- ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL! Zapojiť čo najviac detí, mládeže aj dospelých do pohybových aktivít, propagovať zdravý životný štýl
- DOBROČINNOSŤ! Zbierať finančné prostriedky na zakúpenie laboratórnych prístrojov a zariadení  (verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR).

Súčasti jednotlivých podujatí:
1. Symbolická jazda na najrôznejších kolieskových "približovadlách", nevylučujúc napríklad ani detské kočíky, vozíky pre telesne postihnutých, kancelárske kreslá a podobne, v primeranej dĺžke pre rôzne vekové kategórie a typy vozidiel
2. Osvetové aktivity: príhovory vedcov a lekárov o problematike prevencie pred nádorovými ochoreniami a zdravom životnom štýle
3. Kultúrne vystúpenia miestnych umelcov, ale aj známych osobností z oblasti umenia, športu, verejného života
4. Rôzne súťaže: slalom na kolobežkách či kolieskových korčuliach, najpomalší cyklista bez dotyku zeme, atď.
5. Verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR