Na kolesách proti rakovine v Banskej Bystrici

Dátum: 02.06.2017

Vo svojom  15. ročníku zavíta kampaň Na kolesách proti rakovine aj do Banskej Bystrice, a to v piatok 2. júna 2017 v rámci  veľkého podujatia organizovaného mestom Banskou Bystricou Medzinárodný deň detí v Európskom meste športu v Parku pod Múzeom SNP. Za partnerstvo a podporu Nadácia Výskum Rakoviny mestu Banská Bystrica úprimne ďakuje.

Program kampane Na kolesách odštartujeme o 15. hod. zvučkou kampane autora Igora Bázlika, bystrického rodáka a „hymnou“, teda sprievodnou piesňou kampane Nájdi svoju nádej autorov Jána Baláža a Kamila Peteraja.
Ciele Nadácie Výskum Rakoviny prídu podporiť nielen slovne, ale podaktorí aj na kolesách, známe osobnosti Banskej Bystrice:
majster sveta v thajskom boxe Vladimír Moravčík
 Martina Hrašnová, európska aj svetová medailistka v hode kladivom z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica


niekoľkí hokejisti majstrovského hokejového klubu  HC '05 iClinic Banská Bystrica. 


Z oblasti kultúry to bude obľúbený  spevák, herec, režisér Igor Šimeg,

 

 

či operný spevák, sólista Štátnej opery Banská Bystrica Róbert Smiščík

 Svoje umenie predvedie aj majster sveta v cykolotriale Ján KočišVyvrcholením programu však bude symbolická jazda po trasách Parku na rôznych kolesových približovadlách. Očakávame nielen klasické bicykle, korčule, skejtbordy, ale aj trojkolky, odrážadlá, kolobežky, detské kočíky, fúriky, mimoriadne budú vítaní naši hendikepovaní spoluobčania na vozíkoch. Nepôjde o preteky, víťazmi budú všetci účastníci, ktorí svojou účasťou takto finančne či morálne podporia boj proti zákerným nádorových ochoreniam. Takto to naformuloval Radovan Kaufman, paralympijský víťaz, cyklista, onkologický pacient: Kolesá predstavujú niečo, čo sa neustále pohybuje. Napríklad taký bicykel. Aby nespadol, musí sa stále pohybovať. A v tom vidím obrovskú symboliku! Aby sa uľahčil život ľuďom trpiacim na rakovinu, musí sa niečo pohnúť, je tam potrebná tá dynamika, ktorú práve kolesá vedia zabezpečiť. Vyzývam všetkých vás, vašich priateľov, kamarátov a známych, aby ste sa pripojili k akcii Na kolesách proti rakovine a nasadli na svoje bicykle, kolobežky, skateboardy, či si obuli kolieskové korčule a pripojili sa k širokej rodine bojovníkov proti rakovine. Som presvedčený, že keď Vás bude veľa, pocítia to aj onkologickí pacienti."    

Po celý deň bude prebiehať zbierka pre Nadáciu Výskum Rakoviny s predajom jej propagačných „maličkostí“: tričká, šiltovky, prívesky, náramky, odznaky.  Najprv ju v uliciach mesta, a potom priamo v Parku zabezpečia študenti Gymnázia Andreja Sládkoviča. S touto školou Nadácia Výskum rakoviny dlhoročne spolupracuje pri organizovaní vedeckých dielní onkológia.    

Podpora cieľov kampane Na kolesách proti rakovine je možná aj odoslaním darcovskej SMS s textom DMS KOLESA (DMS medzera KOLESA) na číslo 877 v mobilných operátorov O2, Orange a Telekom. Správa je spoplatnená sumou 2€, na účet nadácie 96% z každej DMS. Viac info na www.donorsforum.sk.
Verejná zbierka je zaregistrovaná na  Ministerstve vnútra SR. 

Výnos zbierky
poslúži na zakúpenie zariadenia laminárny box pre sterilnú prácu pri analýze zmien v nádorových bunkách a experimentoch zameraných na najmodernejšie spôsoby liečby s využitím progresívnych prístupov z oblasti nanomedicíny. Cena jedného zariadenia je do 12000 €.   

Ďakujeme všetkým podporovateľom za finančné či vecné príspevky, aj za morálnu podporu! 

Podujatie je súčasťou každoročnej európskej kampane MOVE WEEK/TÝŽDEŇ V POHYBE, ktorá presadzuje výhody pravidelnej účasti v športe a pohybových aktivitách. Je najvýznamnejšou súčasťou celoročného programu NOW WE MOVE/HÝBME SA TERAZ, ktorého cieľom je zapojiť do roku 2020 do športu a pohybových aktivít viac ako 100 miliónov Európanov. Vyhlasovateľom a medzinárodným koordinátorom  je International Sport and Culture Association / Medzinárodná asociácia športu a kultúry /ISCA/, ktorej členom je aj Asociácia športu pre všetkých Slovenskej republiky na čele s predsedom Jánom Holkom. 

Z histórie a súčasnosti kampane Na kolesách proti rakovine
Kolesá proti rakovine sa rozkrútili v roku 2003 pod záštitou paralympijského víťaza v cyklistickom šprinte v Sydney 2000), onkologického pacienta Radovana Kaufmana. Ten počas prvého ročníka podľahol rakovine, ale jeho meno sa stalo symbolom kampane Na kolesách proti rakovine. Viacero ročníkov kampane sa uskutočnilo aj v spolupráci so Slovenským paralympijským výborom.
V 15. ročníku naplno rozkrúcame kolesá na pomoc onkologickým pacientom a rozširujeme osvetu o výskume, prevencii, liečbe rakoviny a zdravom životnom štýle.
Za doterajších 14 ročníkov Nadácia Výskum Rakoviny zakúpila z „kolesových“ verejných zbierok dôležité prístroje a zariadenia na výskum a diagnostiku rakoviny v hodnote vyše 400 tisíc eur. 
Patrónkou 15. ročníka kampane Na kolesách proti rakovine je mnohonásobná paralympijská víťazka, svetová rekordérka v streľbe Veronika Vadovičová.
Znakmi kampane sú zelené tričká a šiltovky s logom Na kolesách proti rakovine, sprievodná pieseň Nájdi svoju nádej autorov Jána Baláža a Kamila Peteraja a zvučka autora Igora Bázlika.

Ciele kampane
- OSVETA! Upozorniť širokú verejnosť na problémy zdravotne postihnutých ľudí, zvlášť onkologických pacientov        
- ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL! Zapojiť čo najviac detí, mládeže aj dospelých do pohybových aktivít, propagovať zdravý životný štýl
- DOBROČINNOSŤ! Zbierať finančné prostriedky na zakúpenie laboratórnych prístrojov a zariadení  (verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR).

Súčasti jednotlivých podujatí:
1. Symbolická jazda na najrôznejších kolieskových "približovadlách", nevylučujúc napríklad ani detské kočíky, vozíky pre telesne postihnutých, kancelárske kreslá a podobne, v primeranej dĺžke pre rôzne vekové kategórie a typy vozidiel
2. Osvetové aktivity: príhovory vedcov a lekárov o problematike prevencie pred nádorovými ochoreniami a zdravom životnom štýle
3. Kultúrne vystúpenia miestnych umelcov, ale aj známych osobností z oblasti umenia, športu, verejného života
4. Rôzne súťaže: slalom na kolobežkách či kolieskových korčuliach, najpomalší cyklista bez dotyku zeme, atď.
5. Verejná zbierka povolená Ministerstvom vnútra SR